| anonim_4396 a întrebat:

Lentilele de ochelari heliomati se strica daca le cureti cu alcool?

Răspuns Câştigător
| valentin_6918 a răspuns:

Alcoolul nu ataca deloc suprafata lentilelor. Daca lentilele sunt heliomate inseamna ca sunt din sticla minerala, deci nu se poate in niciun caz. Daca sunt din sticla organica - atunci nu se mai numesc heliomate, ci fotocromatice (Heliomat este o companie germana, s-a impamantenit brandul ca si Adidashappy ). Cele fotocromatice, chiar daca au tratament antireflex nu se pot strica de la alcool nicidecum. Depinde insa si de producatorul lentilelor. Hoya, Essilor, Zeiss sau Rodenstock sunt lentile de calitate la care sigur nu se intampla asta. La cele made in China, sunt sanse sa fie deranjate de anumite solutii de curatare mai acide. Sprayurile din comert sunt o gaselnita pentru ca opticile sa isi rotunjeasca veniturile, ca si servetelele alea umede. Cel mai sanatos este cu apa calda+ sapun sau spirt, iar apoi sterse cu o bucata de microfibra- se gaseste la orice optica medicala.

6 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Depinde de alcool dar e mai buna solutia speciala de ochelari

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Da, pot afecta tratamentul antireflex - daca lentilele sunt cu un astfel de tratament. Plus ca stai mult pana se usuca lentila. Cel mai bine se curata cu o solutie de ochelari de la Dumar Impex.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Daca nu sti exact dc nu renunti la alcool sunt si batiste pentru a curata lentilelele ochelarilorhappyhappyhappyhappy

| mihalitza a răspuns:

Nu e bine sa folosesti alcool.Este un spray special pentru. ochelari, apoi stergi cu o cirpa moale...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, pentru ca exista posibilitatea ca alcoolul sa reactioneze cu clorura de orgint existenta in lentile.

| Andrei_6051 a răspuns:

Ochelarii heliomati in timp iti vor creea photofobie-sensibilitate la lumina. foloseste si tu ceva natural http://tinyurl.com/m5rzz9