Întrebare recomandată | vegeta a întrebat:

Ma intereseaza si pe mine ceva legat de incalzirea prin pardoseala pentru cine are acest sistem? Ma intereseaza cat de mari sunt costurile lunare pentru energie la incalzirea prin pardoseala si cat costa aceste sisteme pentru montat si cu tot cu mana de lucru cat costa?

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Acest sistem electric de incalzire a locuintei este foarte scump, motiv pentru care este folosit numai de persoanele bogate. Pe langa materialele necesare si manopera care sunt foarte scumpe, trebuie sa ai si o locuinta care se poate preta la asa ceva, tinand seama ca elementele de incalzire se monteaza in pardoseala si automat, in final, inaltimea camerei se reduce considerabil La toate acestea se mai adauga si o noua instalatie electrica in casa, capabila sa suporte marele consum energetic. Pentru un apartament mediu, nu-ti ajunge un salariu mediu pe economie pentru a plati energia electrica consumata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde la ce sistem te referi.
Eu de exemplu am la casa centrala pe lemne, iar pe langa calorifere, am pus in baie un sistem de incalzire prin pardoseala, mai exact o serpentina dintr-o teava usor de modelat, care se monteaza pe un cofrag special, dupa care se toarna sapa, si in cazul meu, s-a pus gresia peste.
Costurile pentru toata casa, in cazul meu, sunt de 400-600 de lei pe sezon (noiembrie-aprilie sau mai mult), adica 2-3 dube de lemn de brad.

| ALGator a răspuns:

Exista incalzire in pardoseala electrica si cu apa calda.
Daca e vorba de montaj nou (camera nou construita) atunci diferenta de pret poate ca nu e chiar extrem de mare. Cel putin nu arunci incalzirea veche. Oricum e un cost unic al investitiei.
In exploatare trebuie sa coste la fel, presupunind ca ai si un termostat care sa previna incalzirea excesiva (1 grad C in plus scumpeste consumul cu 5-10%).
Poti opta pentru incalzire in pardoseala si ca un complement de confort in camera in care stai in timpul zilei (living, eventual baie). Adica eventual sa ai si un radiator in camera de zi iar incalzirea in pardoseala sa te faca sa te simti bine la picioare (pe pardoseala e intotdeauna mai frig - legea lui Arhimede).
O incalzire in pardoseala nu e mai greu de montat decit montarea gresiei de exemplul. Meseriasul respectiv trebuie sa fie capabil sa citeasca si urmeze instructiunile de montaj.
Cauta pe internet mai multe firme si vezi preturile. Cere oferte de la ei inclusiv montaj si garantii.
Eu mi-am pus incalzire in pardoseala intr-un living de circa 20 mp. Am luat un set cu apa calda cuplat la instalatia de incalzire centrala. Furtunele sint din plastic rigid si inaltimea spirelor e cam de 10-12 mm. Cred ca a costat pina in 2000 euro. Montajul e si el X RON/mp plus montajul instalatiei.
Merita intrebat, da un comfort placut.
Cele cu apa sint insa mai greu de controlat si setat. Poate cele cu energie electrica sint preferabile, dotate cu termostat si timer. Poti economisi mult daca setezi timerul pe 15-16 grade noaptea (sau in perioade lungi ale zilei cind nu esti acasa) in incaperile in care nu stai permanent.
Furnizorii iti vor putea da si date despre consumul de electricitate (kwh) ca sa-ti faci o idee cit te va costa. Bine sa mai pui de la tine un 10% in estimarea consumului :-)

| Marianpopescu138 a răspuns:

Publica gratuit lucrarea ta pe www.meseriasul24.ro si in scurt timp vei primi o oferta de la o firma specializata in domeniu.