| Sabin_gabriel a întrebat:

Magnolia se inmulteste prin semnite sau lastari?

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Prin marcotaj, dar si prin seminte numai ca acest procedeu prinseminte este mai greoi.

| tradaro a răspuns:

Magnolia se inmulteste in doua moduri: prin seminte sau prin tesut vegetal, adica butasi sau lastari noi.

Prin inmultirea prin tesut vegetal se obtine o noua planta identica din punct de vedere genetic cu planta-mama. In acest caz, noua planta poarta mai departe acelasi nume ca originalul din care s-a obtinut scionul (materialul folosit pentru inmultire).

Inmultirea prin seminte este mai des folosita de cultivatori, pentru ca prin aceasta metoda se dezvolta nou hibrizi, unii din care pot fi imbunatatiri ale unor soiuri realizate prin "clonare" (inmultire pe cale vegetativa), in sensul ca ar avea caracteristici noi.

| Amy_2364 a răspuns:

Se înmulţeşte prin seminţe şi pe cale asexuată (marcotaj, altoire), în soluri fertile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se cotoiesc