| marrr a întrebat:

Mai e cineva la ora asta pe aici? Am o problema cu centrala. Nu stiu ce-i facui, ca era la 0 si vrusai s-o dau mai tare. La 0 arata 23 de grade celsius. Dupa ce am pornit-o la gradatia 1, a urcat pana la 63 de grade, fapt ce m-a bagat in sperieti si am inchis-o. Acum e data pe 0 si indica 40 de grade, pentru ca tot scade dar foarte incet. Ce sa-i fac? Nu stiu cat ar trebui sa arate in mod normal, sper doar sa scada gradele alea. Ma scuzati daca pare penibil, dar chiar nu stiu care e temperatura normala pentru centrala.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ar trebui sa ne dai niste amanunte, macar ce tip de centrala e (pe lemne, pe gaz, pe peleti, electrica etc) si ce vrei sa faci de fapt.
Indiferent insa de centrala si de scop, nu poti sa o strici indiferent de setari. La zero probabil centrala este inchisa, temperatura apei din instalatie fiind aproximativ aceeasi cu temperatura din casa. In momentul in care ai pus-o pe 1 ai pornit-o, probabil aceasta gradatie corespunzand unei temperaturi de 63 de grade a apei. Daca este vorba de o centrala pe gaz, asa cum banuiesc, ea va mentine temperatura apei pana la acest maxim, indiferent de temperatura din incapere. Adica se va opri cand temperatura apei ajunge la 63 de grade si va porni din nou cand va scadea pe la 50 si ceva. Tu insa ai oprit-o cand apa a ajuns la 63 de grade, iar acum apa a inceput sa se raceasca, insa oprind-o s-a oprit si pompa de recirculare, astfel ca apa nu se va mai "plimba" prin calorifere. Prin urmare este normal ca apa din interiorul centralei (unde este si termometrul care indica temperatura afisata) sa se raceasca lent, pana va ajunge la temperatura mediului ambiant (probabil 23 de grade).
Nu exista o temperatura "normala" pentru apa din instalatie, asta o stabilesti tu setand centrala pe pozitia 1, 2, 3 samd, in functie de temperatura din casa. Fiind cald afara, este suficient sa lasi centrala pe minim (adica pe 1 sau intre 0 si 1, daca centrala permite).
Singurul lucru de care este indicat sa ai grija este ca cel putin unul dintre calorifere sa aiba robinetul deschis la maximum.

| vader a răspuns:

Caloriferele sunt calde? E normal sa urce temperatura proportional cu treapta pe care o pui tu. E normal sa arate o temperatura peste cea din camera dupa ce a functionat pentru ca apa din schimbat-orul de caldura e incalzita. E anormal ca ea sa indice temperaturi mai mari de cat cea din camera si caloriferele sa nu fie calde - asta insemnand ca fie e pompa de circulatie defecta, fie unul sa ambii robineti tur/retur sa fie inchis/inchisi.

| vw9378 a răspuns:

E normal sa urce asa.