| benga94 a întrebat:

Am probleme cu termostatul ambient la centrala termica, doar ce am montato acum 2 zile e un termostat cu fir de la Logictherm e pus in dormitor, arata gradele din camera si arata cand plusezi sau scazi arata la cit ai setato si porneste centrala, spre exemplu ca sa intelegeti in camera sunt 20 de grade, o setez la 21 de grade porneste se fac cele 21 de grade si se opreste, caloriferele se racesc in camera scade temperatura si el arata 21 de grade ba chiar mai creste, 21, 2, 21, 3 creste fara sa mearga centrala, centrala automat nu mai porneste daca el arata mai multe grade de cit am setato eu, care ar fi solutia, problema e termostatul defect nu stiu! astept sfaturi pareri orice!

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e nimic defect, temperatura aerului din camera nu scade instantaneu in momentul in care se opreste centrala. Ai rabdare si vei vedea ca dupa o perioada de timp temperatura incepe sa scada, iar inainte ca termostatul sa arate 20 de grade va porni din nou.
Calibrarea termostatului nu are nici o legatura cu temperatura, la calibrare nu se intampla nimic altceva decat modificarea frecventei pe care termostatul o utilizeaza pentru a comunica cu centrala. Aceasta operatiune este necesara numai in situatia in care apar interferente cu alte aparate care comunica prin unde radio (de exemplu termostatele vecinilor). Al tau e cu fir, deci nu are nevoie de nici o calibrare.

| relian a răspuns:

Solutia ar fi sa calibrezi termostatul. Daca ai instructiunile acolo trebuie sa scrie pe undeva cum se face sau daca se poate face la termostatul cel ai tu.In legatura cu setarile lucririle nu stau asa cum tu crezi. Daca cum ai dat tu exemplul ala in casa erau 20 si tu ai pus la 21 centrala a pornit deja, sau facut 21 si sa oprit.De acord pina aici.Dar centrala nu va pleca cind in casa vor fi sa zic 20 de grate, nu mai pleaca.Nu mai pleaca nici daca sint 19 grade.De ce? Pt ca termostatul este setat cu cum sa-i zic are un decalaj intre temperatura setata si cind sa plece el cind temperatura scade.Acum nu stiou cit este acel decalaj, poate fi un grad sau 2 grade.Deci nu te astepta daca temperatura e sub 21 cit ai setata el sa si plece. Daca ar fi asa ar fi un balamuc tot timpul din secunda in secunda s-ar opri ar pleca si etc.Deci dupa ce el satisface cit tu ai setata alea 21 de grade se opreste dupa care o sa plece cind tem va scadea cu cite grade este decalat el de fabricant sub ce tu ai setat.Asta daca lasi termostatul de unu singur sa lucreze. Daca insa te pui si misti tu, setezi umbli la el da pleaca si mai devreme, asa cum a fost cazul aratat de tine. Daca diferenta este mare sa zic nu pleaca nici dupa 3-4 grade inseamna ca nu mai arata bine, nu mai citeste bine temperatura din camera.Deci numai asa poti vedea daca ai instructiunile termostatului sa vezi daca se calibreaza sau nu.Calibrarea se face simplu daca ar fi, dar cauta si vezi daca se poate calibra. Apoi termostatul trebuie fixat undeva pe perete departe de surse de caldura, sa nu fie in apropierea unui calorifer sau mai stiu eu ce alte surse de caldura sau frig.Se instaleaza sa fie cit mai drept adica la nivel si sa stea fix sa nu se miste. Daca in camera se raceste si el tot 21 de grade arata atunci foloseste un termometru pentru a vedea in apropierea termostatului cite grade sint.Intelegi ce zic? Daca ai un termometru prin casa aseazal pe linga termostat si sa vezi daca ce citeste termostatul este pe aproape cu ce arata termometru. Daca arata cam la fel atunci asta e doar ti se pare tie ca e frig in casa. Daca narata bine atunci termostatul aia e nu citeste valoarea reala.Si spui ca temperatura creste aia aratata de termostat.Pai nu cumva tu stai linga el, respiri linga el uitindute sa vezi ce temp arata? Normal daca sufli aer cald din respiratia ta sa arate ca temp creste.Nu respira insre el lasa-l singur stai deoparte 5 minute si apoi vezi ce arata.Eu cred ca doar ai impresia ca e frig.Mai vezi daca nu cumva termostatul are time delay adica daca cumva umbli la el il pornesti il opresti el are un timp de nu stiu cite minute dupa care sa porneasca.Nu stiu zic si eu. Uneori cei care fac termostate le fac si cu chestia asta in caz ca ai copii si se joaca la termostat sa nu plece, sa se opreasca asa intruna.Stiu sigur ca exista termostate asa dar la aerul conditionat.Nu stiu insa la centralele astea de caldura.Deci cel mai indicat e sa masori temperatura cun termometru pus in apropierea termostatului si apoi vezi ceti da.