| Xpertu77 a întrebat:

Salut. Am termostate cu fir montate in fiecare camera. Sunt legate la wifi. Indica temperatura bine din camera(se poate calibra daca nu indica bine din meniu). Problema este atunci cand dau drumul la caldura sa porneasca. De exemplu am 20 grade in camera si pun sa am 21. Da comanda sa porneasca centrala. Dar dupa 15-20 min incepe termostatul sa indice eronat temperatura din camera. Adica scade de exemplu la 16 grade pe termostat si tot urca in cateva ore. In loc sa imi arate 22 de grade cat e de fapt in camera imi indica 18 grade. Opresc centrala din termostat si dupa iarasi 15-20 min termostatul incepe sa indice bine temperarura. Daca iar dau drumul la termostat sa incalzeasca iarasi face la fel. Si asa imi fac toate termostatele din casa. E un termostat full digital.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pe mine m-ai pierdut, cum termostate cu fir legate la wi-fi? Cum opresti centrala din termostat, daca ai mai multe termostate? Si cum stii ca indica eronat?

| sierra1 a răspuns:

Incearcă să schimbi polaritatea firelor ce vin la termostatul din camera

| relian a răspuns:

Ai termostate legate pe calorifere? Ma refer termostat cu valva incorporat, sa poata inchide sau deschide?
ce spui tu de ce se intampla, este normal, cand termostatu spune-i cenytralei sa plece, aia baga caldura, caloriferul se incalzeste mai tare, aerul din camera fiind mai rece, se formeaza un curent de aer, adica aerul circula natural, asa ajunge pe linga termostat si aer mai rece, de acolo si acea fluctuatie ce vezi tu ca apare.

Ar fi bun sa duci sensorul de la termostat pe perete undeva mai departe de termostat, astfel o sa arate mai bine.
Nu stiu exact ce termostate, ce valve, sau cum de ai tu acolo in fiecare camera termostat.Banui ca este un termostat cu valva, sa inchida sau sa deschida circuitul apei in calorifer.

Altfel nu ai cum controla centrala, decat in felul asta.

| Xpertu77 explică (pentru relian):

Am 4 termostate in 4 camere care sunt incorporate in perete. Sunt cu fire care merg intr-o unitate langa centrala. Am
Incalzire in pardoseala. Acum de exemplu am 21 grade pe termostat. Pun termostatul pe 22 grade. Porneste centrala. Si apoi pe termostat incepe sa scada temperatura indicata si ajunge la 16 grade de ex. In camera se face 22 grade peste un timp si el urca la 17 grade pe ecran si tot asa. Daca opresc din termostat caldura(adica se opreste centrala) intr-o jumatate de ora temperatura de pe termostat urca pana la temperatura reala din camera(pe care eu o masor cu un termometru tot timpul). In concluzi cand dau drumul la termostat sa incalzeasca temperatura indicata scade cu 5 grade. Si asa fac toate termostatele cand le dau drumul. Fiecare termostat are circuit separat care incalzeste doar camera unde este montat. Ce am mai observat e ca daca inchid centrala de tot si dau drumul la termostat sa incalzeasca tot asa indica eronat adica scad gradele care le indica. Deci e o problema cand da comanda sa incalzeasca

| relian a răspuns (pentru Xpertu77):

Daca face ce spui, inseamna ca o citi altceva, de pe la centrala stiu si eu temp apei sau cine mai stie.
Ai putea sa te uiti in manualul acelui termostat, sa vezi ce anume face, asta daca ai manual, ori daca scrie pe el modelul, bagi pe net si gasesti manual, afli ce fel de termostat ar fi.

Ar putea termostatul respectiv sa iti indice, temp din camera, apoi temp apei de la centrala.
Cei care tiau momntat sistemul ala nu tiau spus? Ai putea sa contactezi compania aia ce ti-a pus instalatia, suni, le spui ce se intampla, sigur vor sti sa iti dea un raspuns.

Pina la urma ce te intereseaza pe tien, este sa faca in acele incaperi temperatura setata de tine, indiferent ce iti arata la un mom dat, cand se opreste centrala, aia inseamna ca sa atins o temperatura setata de tine.

E ciudat, pentru ca nu stii exact ce face acel termostat, nu cred sa fie defete toate 4.

E bun ca ai circuite separate, controlezi tu temp cit vrei in fiecare incapere.
E o idee buna si pentru cei care au calorifere, doar ca necesita tevi mai multe, si banui centrala costa ceva mai mult decat una obisnuita fara controale.

Sincer nu stiu cum functioneaza aceste termostate unde incalzirea se face cu apa.
Cunosc f bine termostate de la sisteme care incalzesc aerul direct, alea is simple, arata temp din camera, si o alta temperatura setata de tine, cand tem din camera ajunge la ce ai setat se opreste aparatul respectiv.

Aastea cu apa nu stiu, or fi exista ceva rapoarte intre temp apei, aia la rindul ei incalzeste podeaua, apoi podeaua incalzeste aerul, deci termostaul ala ar functiona ceva mai complicat.

Pt ca incalzirea asta cu apa, nu se face rapid, asa cum ai incalzi aerul, apa se incalzeste, dureaza, apoi mai emana caldura o vreme.

Eu asa zic, suna la compania ce tia montat sistemul ala si intrebi pe ei, or sa te lamureasca sigur cum sta treaba.
Poti apoi sa revii si sa spui pe aici ce anume se intampla, mai invatam si noi cate ceva, multi is sigur ca nu au idee, sa nu zic majoritatea.

Eu cred ca-s sistemele astea cu apa is depasite, prefer pe astea care incalzesc direct aerul, ori radiatoare, care is f economice.
La caldura as merge pe aer conditionat sau radiatoare, care din ele ar fi mai economice, pe alea leas folosi.

Daca ai casa bine izolata la interior, radiatoarul ar fi solutia cea mai buna pentru caldura, cel putin din ce am citit, astea consuma cu pana la 40 % mai putin curent decat elementul clasic. Unde pui ca ai confortul ce nul are nici un alt sistem de incalzire.
Radiatorul e radiator, dar oamenii inca nu-s familiarizati cu astea, putini is cei care folosesc.
Banui ca nici nu se doreste sa se treaca la alea, ce se fac astia cu centrale, cu calorifere laughing or sa fie terminati.
Dar viitorul asta o sa fie, radiatoare si aparate de aer conditionat, curentul electric, o sa se faca mai ieftin, odata ce multi oameni isi vor pune panouri solare, mai vin companii cu eoliene, cu panouri, pretul curentului va scadea, gazul si lemenle vor dispare ca sursa de caldura.

| Standt a răspuns:

Termostat in fiecare camera? Daca nu e cum spune relian cu valve si alte alea, zapacesti de tot centrala. Pentru ca un termostat o porneste, dar altul din alta camera o opreste.