| Tyya23 a întrebat:

Masina mea de spalat evacueaza apa afara...ce e de facut? Este Wirlpool nou noutza!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai verificat daca nu este blocata scurgerea normala? Se mai intampla sa aiba un dop, care trebuie scos inainte de punerea in functiune, asa a fost si la masina mea, desi nu este Whirpool. Uita-te in cartea tehnica(manual), acolo explica tot ce trebuie sa faci inainte de punerea in functiune.
Daca nu reusesti atunci trebuie sa anunti firma care face reparatiile in garantie. Numai bine!

| carpediem a răspuns:

Este spart furtunul de evacuare (ala "cret"). Intre pompa de evacuare, care se afla in partea inferioara dreapta, de obicei si capatul exterior al furtunului ai o fisura. inclina masina spre stanga si priveste sub ea unde este fisurat. Cumperi alt furtun de evacuare, desfaci cu un patent clema metalica care fixeaza furtunul de pompa si-l inlocuiesti. Bafta. Dar cum au zis si alti useri, fiind in garantie cheama firma de service.

| mgtow a răspuns:

Daca are scurgeri sau nu isi face bine pregramul stabilit suni la firma din orasul tau (pe manual iti afiseaza numarul de contact) avand garantie nu costa nimic mana de lucru si repararea.

| alecx4music a răspuns:

In primul rand trebuie sa gasesti locul pe unde curge apa.
Daca e noua, cel mai probabil s-a infundat filtrul. De obicei il gasesti in fata, are un capac pe care il scoti, apoi se scoate si filtrul (Cand scoti filtrul masina de spalat trebuie sa nu aiba apa in ea, altfel curge toata). Scoti filtrul, verifici daca este infundat, il cureti si il pui la loc. La masina mea de spalat se roteste putin, apoi se scoate filtrul.
Daca curge prin alta parte (pe la usa sau pe la furtune, inseamna ca ori garnitura de la usa s-a intepat, taiat.
ori furtunele s-au spart sau nu sunt racordate corect.
Bafta!

| krysstal a răspuns:

Du-o la sevice

| Alexandra_Calin_1981 a răspuns:

Daca ai garantie tio mrepara firma de la care ai luaTO
(CRED)