| gerila a întrebat:

Nu de mult timp m-am mutat la tara, impreuna cu familia. Pana acum nu am mai locuit la tara, doar imi faceam vacantele de vara la bunici cand eram mic. Chiar daca satul este la 15 km de oras, aici lumea e cu totul altfel. Sunt foarte dezamagit! Lumea este rea, nu am cu cine sa vorbesc, despre jocuri de calculator, muzica, calculatoare etc.! Toti vecinii mei barfesc! Ma duc la teresa aud numai barfe, si oameni imbracati urat si imbatriniti de tutun si alcool. Babele intorc capul dupa mine, manelele sunt peste tot, plin de cocalari! Mi-e dor foarte mult de oras, chiar daca aici am o casa mult mai mare decat apartamentul cu 2 camere in care locuiam inainte!

Initial am crezut ca daca satul e foarte aproape de oras. lumea e mai urbanizata. Dar m-am inselat! O vecina s-a bagat in seama cu noi, si a inceput sa ne viziteze! Cand vine ea, aduce un miros ingrozitor de vaca! Bullshit!

Parerea voastra care este, va place sa locuiti la tara? Daca locuiesc aici, inseamna ca sunt vazut de cei de la oras ca un taran ratat?

3 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

So, let's start with the beginning big grin."Initial am crezut ca daca satul e foarte aproape de oras. lumea e mai urbanizata."-Nu este deloc aşa. Cel mult, este influenţată. Chiar şi în cartierele aflate la doar câţiva km de capitală se întâmplă aşa.Toţi se cunosc între ei, şi fiecare pas făcut de un membru al comunităţii este aspru criticat sau comentat de vecini.
În Bucureşti despre cine să comentezi, dacă vezi alţi oameni în fiecare zi?
Tutunul şi alcoolul sunt printre singurele distracţii ale oamenilor de la ţară.
În schimb, bucureştenii merg la teatru, la operă, la spectacole, etc.Au şi alte activităţi.
Bucureştenii bârfesc într-un mod subtil, beau cu decenţă şi fumează pe ascuns. În schimb,"ţăranii" te bârfesc în faţă si nu sunt subtili.
Copiii de acolo nu au cultură generală(există şi excepţii, bineînţeles!) şi singurele melodii care ajung să le gâdile urechile sunt manelele şi folclorul de la nunta Mărioarei de peste drum laughing.
Folclorul este "apreciat" în general de cei mai în vârstă deci... ei rămân la manele care promovează valoarea, banii, femeile, succesul, exact idealul la care vor să ajungă aceşti copii.
Sunt importanţi, sunt valoroşi dacă ascultă manele.Nu este vina lor, ci a societăţii, a mediului în care ei trăiesc.
Acum că ţi-am prezentat situaţia, de ce nu încerci să vezi asta ca pe o provocare?
În primul rând, îţi testezi răbdarea şi vezi cât de repede reuşeşti să te adaptezi cu noi oameni, noi locuri, noi obiceiuri.
În al doilea rând, încerci să îi mai cizelezi pe băieţi(presupun că eşti băiat după nick). Le arăţi cum să se îmbrace, le dai altă muzică să asculte, etc.
Baftă!

| Vlad_Vladut_1997 a răspuns:

Mie imi place sa locuiesc la tara.tot la fel ca si tie cu oameni civilizati.cand eram mic stateam cu bunica la tara si tot satu ma stia si erau foarte politicosi si harnici nici o barfa.si acum am cumparat o casa tot asa la 8 klilometri de oras. vreau sa iti zic ca tot la fel nu auzi barfa in sat, dar nici la carciuma ii vezi doar dupa ora 19:00 cand termina toate treburile. Duminica la ei e sfanta nimeni nu lucreaza si joaca fotbal si grate(oameni in 30 de ani)cei mai batrani merg la biserica.in cazul meu imi cam place sa locuiesc la tara.in al tau as face planuri peste planuri ca sa ma mut la oras din nou sau sa schimb satul.

| Ancha a răspuns:

Nu eşti văzut ca un ţăran ratat, ci ca un orăşean ratat.