| ___fypu a întrebat:

O camera are lungimea 400 cm iar latimea 280cm si inaltimea 280cm, ce pm are? Cate kg de vopsea am nevoie pentru a vopsi camera? Ferestre nu are

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

400x280x3 (doi pereți și tavanul) + 280x280x2 (doi pereți).
Te las sa faci tu calculele. La 10 ani ar trebui sa poți. E o problema de matematica interesanta.
O cutie de 8 litri de lavabila ar trebui sa îți ajungă fara probleme pentru două straturi.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Aia cu perimetrul e rușinos a intreba.
Aia cu vopseaua, lămurește-ne ce vopsea folosești?

| ___fypu explică (pentru sierra1):

Bai eu am zece ani dar tu in****ai 40 de ani

| sierra1 a răspuns (pentru ___fypu):

Deci ce vopsea ziceai că folosești? Băi

| relian a răspuns:

Cite kg de vopsea ai nevoie? Mergi la magazin,te uiti pe cutia de vopsea, acolo scrie citi metri patrati acopera, apoi o sa stii cate cutii ai nevoie.

Sa afli metri patrati, asta "e grele" de tot laughing masoara in metri, sa stii cita vopsea, pe cutie is date cifre in metri ptarati nu in cm.
Zic ca idee pentru ca o sa te incurci, no sa stii 400cm citi metri is laughing vorba cuiva rusinos rau de tot, sa mai vii si sa intrebi, e si mai rusinos laughing

Hai sa te invat altceva, sa nu cazi public in cacao.Ai masurat,te duci la magazin,spui vinzatorului ce doresti,ala se uita,calculeaza,iti spune de cita vopsea ai nevoie.

Asa cel putin te stie numa vinzatorul,pe aici citeste tot poporu laughing.Acu mai e si faza alta faza,poate ca iti este mai rusine sa te vada o persoana,decat sa citeaasca toti si sa nu te stie nimeni,e si asta o chestie.
Tot ce conteaza,este cum te simti tu,dar orice ai alegea, eu mas simti praf, dar unia daca is mai saraci cu duhu, vorba aluia din biblie "ferice de cei saraci cu duhu" sau in duh laughing

Ce te faceai daca mai aveai si ferestre, ala erai, ajungeai in fata lu sf Petru te trimitea ala direct in iad laughing