| ___fypu a întrebat:

Cand masori o camera latimea este egala cu inaltimea sau lungimea este egala cu inaltimea?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

laughing adica? Cind masori o camera, o incapere, o masori si aia e tot, daca este cub, atunci toate vor fi egale.

Nu prea se construiesc incaperi la care inaltimea sa aiba lungimea camerei, pai ce faci te duci unde pe Luna.
Daca ai o camera de 5 m lungime, faci tavanu la 5 metri?

In sf deci tu masori camera si cit are atit are.Deci pana la urma ce ai vrut sa afli?laughing
Se pare ca tu nici nu stii ce vrei sa stii,nu mai vorbesc sa te exprimi.
Acum pe bune,tu pricepi ceva din ce ai intrebat,sincer,fara sa te iau peste picioar,fara sa mai stiu eu sa ma injuri tu,analizeaza ce ai scris si spune daca intelegi ceva ok?

Deci ai o camera facuta,aia are deja dimensiunile ei da? Deci tu vrei sa afli ceva,ori sa faci tu un exercitiu,problema cum spui.

Daca ne spui si ce problema vrei sa faci,poate atunci intelegem si noi ce ai vrut sa stii.
In momentu cand tu nu ai nici o cunoscuta, cand nu ai nici o problema laughing ca nu o ai, poate ca ai alte probleme de alta natura, dar asta e alta discutie.

Masori Lungimea si notezi cu L, masori latimea si notezi cu l, apoi masori inaltimea si notezi cu h.
O sa ai 3 cunoscute,mai departe spune ce anume vrei sa afli? Daca vrei sa afli cit are fiecare din alea,masurind deja afli,adica de aia le spune la alea cunoscute,ca le stii deja,ai masurat.

Spui daca L sau l = h? Pai noi de unde sa stim,tu trebuie sa stii cit ai masurat, deci mai masora odata si spui ceva genul : L=?, l=?, h =? treci la fiecare cit masori.

Daca ai L sau l de Xcm nu trebuie ca h sa fie la fel

Concluzia? pune si invata sa te exprimi, invata sa intrebi ceva clar, invata sa vorbesti cit de cit normal, pentru ca sincer, arati de parca acu ai cazut direct din Luna laughing

| lpavel a răspuns:

Depinde ce vrei sa afli, cati metri cubi sunt in interior sau cati metri patrati are! Scoate egalul!
Metrul patrat se masoara: latime x lungime!
Metrul cub se masoara: Metrul patrat x inaltime!

| ___fypu explică (pentru lpavel):

Eu am o camera pe baza ei trebuie sa alcatuesc o problema si eu cred daca scriu l=280cm atunci, h=280cm

| lpavel a răspuns (pentru ___fypu):

Nu vreau sa te mai ajut in continuare! Daca stiam ca e tema scolara nici atat nu iti ziceam... dar acum, trec cu vederea si nu te raportez! Incearca sa cauti ajutor pentru tema in alta parte, nu aici! Asta nu e un site pentru rezolvarea temelor...