| PsDenisse a întrebat:

O dilema...
Am o supafata de 2.20 cu 2.80 iar o placa de gresie este de 60cm.
De cate placi de gresie am nevoie pentru a acoperi suprafata?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de indemana meseriasului.
Daca meseriasul reuseste sa taie bine placile, atunci - teoretic - ar fi suficiente 20 placi, din care la margini vor ramane fasii de 20cm pe 2 laturi (9 bucati de 20cm).
In practica insa, se calculeaza cu o rezerva in PLUS de 10-20% in functie de materialul gresiei, metoda de taiere etc.
Ca urmare, este recomandat sa ai minim 22-24 placi achizitionate.

| xerxes1 a răspuns:

Pa latura de 2.20 iti incap 4
Pe latura 2.80 iti incap 5
Deci ai nevoie de 20 placi.
Dar conform legii lui Murphy o sa mai ai nevoie de inca 7placi de rezerva.
3 se sparg la transport
3 cand incerci sa tai din ele
si una peste 3 ani cand o sa-ti pice sticla de sampanie din mana.

| GdX a răspuns:

Mama ei de matematica. laughing Ai 6.16 metri patrati. In 6m^2 iti intra undeva la fix 20 de placi. Acum, daca meseriasul e smecher, iti intra si 40 laughing

| gheorghe699 a răspuns:

2.20x2.80=6.16 mp, 6, 16; 0, 36=17, 11placi..la care adaugi un 10-20%,deci maxim 20 placi ajung. poti calcula si invers 4placi a 0, 6 cm =2, 40. un rand, tu ai 2, 20, iar 5placi a 0, 60=3m,tu ai 2, 80 m, rezulta ca ai nevoie de 20 placi

| Afurisenia a răspuns:

O dilema este o problema de matematica!
Inmultesti 2, 20 cu 2, 80 si afli suprafata. Ce urmeaza? Logic ar fi sa imparti suprafata la 0, 60 ca sa afli de cate placi ai nevoie. Aici te-ai impotmolit?

| Afurisenia a răspuns (pentru Afurisenia):

Numai ca, daca intr-adevar pui gresie, trebuie sa tii cont de "cazaturile" de la capete. In dimensiunile tale nu se incadreaza placi intregi.