| etudor a întrebat:

O intrebare pentru cei ce stiu si vor sa invete si pe atlii :care sunt lucrarile de intretinere ce trebuie facute in livada cu meri,peri pruni,visini si gutui in acest sezon? Multumesc mult, Elena

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt site-uri specializate pe net. Uite aici unul:
http://www.fermierul.ro/modules.php?name=News&file=article&sid=101

| etudor explică (pentru Salontanul):

Am citit tot articolul. AS FI PREFERAT UN RASPUNS MAI LA OBIECT, MAI DETALIAT. Locuiesc la 10 km de Targoviste, spre nord.
Nu am o livada mare. Am10 meri, 4 gutui, 4 visini mai batrani pe care i_am gasit acum14 ani cand am cumparat casa in Gura Ocnitei, 2ciresi tineri in primul an de rod, 2 piersici si 2 peri DAR, pentru mine si sotul meu e suficient, insa vrem sa ii intretinem corect si sa ne bucuram de roade cu adevarat.Mai am si un smochin din care am mancat anul acesta primele fructeCe bine era cand la tv se dadeau periodic lectii de cultivarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Avem nevoie de asa ceva!

| Salontanul a răspuns (pentru etudor):

Da. Stiu. In zona de unde vin eu este zona de deal si sunt multi pomi, vie, ce a mai ramas dupa ce au distrus CAP-urile crezand ca pe deal se poate face legumicultura. Cat despre smochini, noi avem unul de cand eram eu mic. Acuma este mare si am mancat an de an din el. Ma bucur ca va place pomicultura.
Pe internet poti gasi insa o seama de rezolvari numai sa stii cum sa cauti. Eu v-am dat un exemplu dar sunt mai multe siteuri. Trebuie sa scrieti in browser ce va intereseaza si sa intrati pe rand in ele. Si eu sunt cam apropiat de varsta dumneavoastra. Daca pot sa va ajut mai mult cu internetul o s-o fac cu placere. Pentru asta o sa va scriu numarul meu de telefon sus, in stanga, la mesaje. Daca doriti puteti sa imi dati doar un apel si va sun eu. Eu am nelimitat in orice retea si va pot ajuta cu placere. Si sotia mea este un bun agricultor dar ea vine dintr-o zona de campie unde nu prea au pomi ci legume. Numele o sa-l spun in mesaj. Nu-l dau aici pentru ca pe acest site sunt mai mult copii, imberbi, care n-au prea multe cu educatia. Cu respect, Salontanul.

4 răspunsuri:
| etudor explică:

Stimate domn,
nu am gasit numarul de telefon. Poate nu am stiut unde sa caut. Dar nu e nici o problema. Va dau nr.meu de telefon si ma sunati pe el Va rog sa imi ziceti acum, dupa recoltare, ce lucrari sa fac la meri? cand si cu ce anume stropesc? dar la visini? Va multumesc mult.[pentru.d-l
salontanul]

| PreaTareღ a răspuns:

Www.fermeriul.ro

Dedicat pentru fermieri.