supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Oare o să fie scumpe cireșele anul ăsta?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Culese de pe cires, vor fi ieftine, chiar aproape gratis.
Cand am fost adolescent, aveam inventarul pomilor unde - pentru cei mai in varsta - era greu culesul, sau chiar imposibil. Cand se apropia ziua culesului, ne-am prezentat voluntari. Puteam sa mancam "cat a incape" si am dus acasa cat am putut cara. Restul a ramas proprietarului, deseori mult mai mult cat putea consuma intr-un an intreg (sub forma de gemuri, compoturi etc.). Aceste actiuni au fost valabile din vara pana toamna, in general in week-end-uri, dar in timpul vacantei si in cursul saptamanii. Foarte multe fructe proaspete, gustoase si sanatoase ne-au intarit. happy

Din pacate, pomii (si generatia noastra) au imbatranit, iargeneratiile noi cumpara fructele din supermarket-uri, aduse din alte tari (sau continente) necoapte, tratate chimic si nici nu mai stiu cum este gustul fructelor proaspete, coapte, culese direct de pe pom.
Pentru acestia nu doar fructele vor fi tot mai scumpe, dar si medicamentele ce vor lua pentru compensarea calitatilor biologice naturale!

| Catrice a răspuns:

Ca în fiecare an... nu, anul acesta va fi un nou record de preț.
PS:vând cireșe când or fi coapte cu 200 lei/kg, te bagi?hee hee

| gabicoo a răspuns:

La mine vor fi gratis! Are cineva curajul să vină să le culeagă in zona carantinată Suceava?

| Apokales a răspuns:

Cam cat mai costa gramul de aur? Nu de alta, dar sa-ti spun cat costa si kilogramul de cirese.

| aumih16 a răspuns:

Ciresele sunt preferatele mele! an de an! nu asa! anul trecut imi amintesc ca am mancat si din alea de la greci ciprioti! dar si de astea de la romani! oricum nu se compara ciresele din tara! cu alea din afara!