| LanguageMaster a întrebat:

De ce sunt așa de scumpe cireșele?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prețul unui produs este un echilibru între cerere și ofertă.
Astfel sunt puține cireșe pe piață.
Astfel spune prietenul meu Google.
=====
Pretul pentru un kilogram variaza intre 65 si 120 de lei, iar cumparatorii spun ca e un pret "care iti taie pofta". Anul trecut, aceste fructe se vindeau, la inceput, cu 100 de lei kilogramul.
=====
În piețe, se pare că cele mai ieftine sunt la 35 de lei kilogramul. Fructele sunt aduse, desigur, din import, în general din Grecia. Cu toate acestea, prețurile nu vor rămâne mult ridicate, deoarece, în câteva zile, vor apărea în piețe și cireșele de mai din România, care vor stabiliza piața.
=====
Ele nu se vând cu 1000 de lei per kg, căci nu le-ar cumpăra nimeni.
Ele sunt puține în piață acum căci sunt de import.
Atâta timp cât vor fi suficienți cumpărători care să dea pe aceste cantități relativ mici din import 120 lei/kg, acesta va fi prețul.
Când piața va fi invadată de cireșele autohtone, prețul va scădea, ca ele să se poată vinde toate. Este un produ perisabil, nu poți să îl ții pe tejghea o lună, dacă nu îl pui în congelator, așa că prețul va scădea astfel încât să se vândă toată marfa în termen rezonabil, fără să se altereze.
Acesta este secretul oricărui preț care și se pare ție scump.
Când spui scump, spui scump pentru buzunarul tău.
Prețul va fi 120 de lei într-o anumită piață atâta timp cât sunt cumpărători care de exemplu azi, sunt dispuși să dea 120 lei/kg.
Dacă azu nu cumpără nimeni la acest preț, negustorul va scădea prețul mâine la 100, și așa mai departe. Dacă dta ai fi negustor, ai proceda la fel.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si anul trecut au fost extrem de scumpe, si in Germania costa 20 de euro un 1g https://www.obi.de/....../p/2764330

| gabicoo a răspuns:

Pentru că nu există seifuri frigorifice!
laughing

| Raven a răspuns:

Ieri spunea la radio că cireşele vor apărea târziu şi vor fi fără gust, că recolta va fi mai săracă decât anul trecut pentru că a plouat mult şi a fost frig, fructele s-au dezvoltat greu iar soarele a lipsit, deci nu s-au copt. Și probabil că, auzind asta, importatoriiau hotărât să le scumpească și pe ale lor, că sigur nu sunt românești cele de care întrebi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna cele de import au fost scumpe

| Stropdeploaie a răspuns:

Pentru ca traim in Romania.O Tara plina de borfasi!

| CosminCD a răspuns:

Pentru ca suntem niste prosti si importam de la altii, in loc sa facem la noi in tara.

| sadrian46 a răspuns (pentru CosminCD):

Când spui - noi suntem niște proști- ne bagi pe toți într-o oală. Așa face un prost.

| ThyDoom a răspuns:

Pentru că cei care produc sau vând vor să scoată și ei niște bănișori din asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Shelby002017 a răspuns:

Sunt primele cireșe pe anul ăsta. Grecii le aduc cu 50 de lei, românii le vând mai mult ca să își scoată investiția!
big grin