| highheels a întrebat:

Anul trecut, datorita precipitatiilor din luna mai, ciresele au crapat chiar inainte sa se coaca bine. Cu ce fungicid sa stropesc?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Majoritatea utilizatorilor TPU stau la oras.Eu de exemplu, stau la tara dar nu mi s-a intamplat sa mi se crape ciresele.Noi,cei care suntem la tara si stam si stim cum e, iti outem da un sfat ceva, dar nu putem spune si ca merge.Da o fuga pana la un magazin de agricultura daca ai prin oras si intreaba vanzatorul ca se pricepe mai bine.Sau na, poti incerca sa cumperi si din online. Poate au si alea ceva efect.
Noroc!

| RalucaRalu2 a răspuns:

Din păcate, nu se tratează cu fungicid. Ciresele crapă atunci cand sunt precipitații îndelungate în perioada de coacere, iar temperatura e undeva în jur de 20 °.