| negreana a întrebat:

Pana la urma, sa ai centrala termica te aduce mai ieftin decat sa fii bransat la "caldura" blocului?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din experienta mea de casier al blocului, deocamdata e putin mai ieftin, mult mai confortabil, dar nu porni de la ideea ca iti vei recupera banii investiti in centrala. La un apartament de 3 camere economisesti cam un milion pe lunain lunile de iarna si vreo doua sute de mii in lunile de vara.
In plus, tine cont ca iti trebuie aprobare scrisa si semnata de vecinii tai directi pe orizontala si verticala si de la adunarea generala a asociatiei. Iti pot spune ca centralele din blocul nostru au dezechilibrat sistemul de distribuire a caldurii si au ingreunat modul de calcul al intretinerii, prevederile legale in acest sens fiind neclare.

4 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Faci o investitie la inceput si stii ca nu mai esti furat la intretinere. CET ul avand clienti din ce in ce mai putini ofera servicii din ce in ce mai proaste si v-a trebui sa fure de la mai putini, deci vor creste si mai mult facturile.

mariana
| mariana a răspuns:

Merita efortul de ati instala o centrala termica de apartament, chiar daca investitia este mare la incaput ea se amortizeaza, pe parcurs. Important este insa faptul ca tu dispui de nivelul caldurii pe care poti sa-l faci in locuinta ta, iar costurile ulterioare sunt mult mai mici decat cele din cadrul sistemului de incalzire centrala de cartier. Eu am o asemenea incalzire inca din anul 2001 si sunt foarte multumita de aceasta investitie a mea. Incearca, o sa te bucuri ca ai actionat asa, si-ti va fi mult mai bine din toate punctele de vedere. Vei avea apa calda atunci cand vrei, vei da incalzirea chiar si in extra sezon atunci cand tu simti nevoia sa-ti fie mai cald, vei plati totusi mai putin si te vei simti mult mai confortabil.

| bunica a răspuns:

Eu am centrala si pe 4 luni am platit 500 lei si am tinu-to la 35 de grade, apa calda am folosit zilnic fara restrictie. apartament cu 2 camere.

| andreiolariu a răspuns:

Da. Cu siguranta. Si nu mai platesti gazul consumat de vecinu aiurea. Ai apa calda la orice ora vrei tu nu cand vrea domnul administrator.