| laprilaur a întrebat:

Ce se intampla daca as avea centrala termica pe lemne in fuctionare si s-ar produce o pana de curent? dau funda happy

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ce se poate intimpla? or sa ti se sparga tevile care duc la calorifere.Altceva nu are ce sa se intimple. Cele mai subiri si mai slab rezistente la presiune din ansamblu asta de incalzire sint tevile care merg la fiecare calorifer si deci focul va arde in continuare va crea presiune mare in apa, presiune care va merge pe conducte si va ceda acolo unde am spus.Acum daca ai o centrala cumparata de la magazin sau una facuta, improvizata sa zic asa se intimpla acelasi lucru.Neavind curent nu mai are cine circula apa prin calorifere, lemnele ard in continuare atit cit mai sint si presiunea va crapa ceva la iesire in apropiere de centrala.Si la iesire sint tevi, deci alea vor ceda. Centrala de la magazin poate inchide focul automat dar odata ce se ia curentul nu va mai putea face asta.Cel mai bine este sa ai o baterie care atunci cind se intrerupe curentul sa comute doar la pompa ceti circula apa.Pt centrala impriovizata asta este singura chstie electrica doar pompa.La centrala cumparata este ceva mai complicat ca are mai multe chestii si trebuie sa chemi un meserias sa conecteze acea baterie astfel incit sa dea curent doar la pompa care circula apa.Dar bateria asta de masina trebuie sa aiba si un redresor care sa o incarce atunci cind curentul este on.Deci poti cumpara chestia asta daca nu ma insel de la un magazin ceva.Bine ca si bateria asta poate duce pkmpa un anumit interval de timp.Dar probabil ca si focul nu va arde f mult daca nu mai baga nimeni lemne.Cind esti acasa si ai vazut ca nu mai este curent electric nu faci focul, iar daca deja ai facut foc mergi si stingi rapid, asta daca nu ai acel acumulator, baterie care sa dea curent la pompa si sa circule apa.O sa se sparga teava ce iese din centrala si daca centrala este intro magazie aia este nu ai mare paguba. Daca ai centrala in soba din asta facuta acasa aia or sa sara peste tot pe pereti o sa iti faca acolo ceva picturi frumoase. Unde mai pui daca ai si antigel in apa ala esti trebuie sa zugravesti sa repari, jale.

5 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Instalaţia termică trebuie să aibă anumite echipamente care sa confere siguranţa în exploatare. La orice centrală termică pe lemne, indiferent dacă este clasică sau cu gazeificare, trebuie să avem următoarele echipamente de siguranţă: 2 supape de siguranţă, vas de expansiune, pompă de circulaţie, pompă de recirculare sau ventil de recirculare între tur şi retur, serpentină de răcire şi ventil de descărcare la supra-temperatură. Totuşi, aceste echipamente nu oferă o siguranţă deplină, deoarece poate apărea o problema în cazul în care se întrerupe curentul electric de la reţea şi pompele, respectiv hidroforul / pompa de puţ nu vor putea funcţiona, acestea funcţionând cu curent electric. În acest caz, recomandăm ca şi instalaţia electrică sa aibă elemente de siguranţă, adica o protecţie împotriva penelor de curent. Există mai multe variante de protecţie a echipamentelor centralei termice pe lemn în cazul penelor de curent: generator electric pe benzină / motorină sau o sursă de curent – UPS (uninterruptible power supply) care sa fie cuplată la o baterie.
Mai multe aici:
http://www.centraletermicepelemne.ro/sfaturi

| LIN2010 a răspuns:

Pentru asemena situatii ai nevoie de o sursa neintreruptibila de energie care sa alimenteze pompele si ventilatoarele centralei, altfel oricate sisteme de protectie ai avea la centrala(supape, ventile, vas de expansiune) tot nu poti fi sigur ca nu crapa ceva http://www.dedeman.ro/......000va.html

| andreea9701 a răspuns:

Ar functiona in continuare

| Danny_Danny_Ungureanu_1970 a răspuns:

Pompa de recirculare se va opri, presiunea in cazan va creste ceea ce va duce la declansarea supapei de siguranta. daca ai centrala la un nivel inferior instalatiei de calorifere si ai bypass nu e nici o problema...

| MBeni a răspuns:

Nu cred ca stiu raspunsul exact, depinde daca ai foc in ea, probabil ti-ar cauza ceva probleme, dar cel mai bine ia-ti un alternator(asa cred ca se numeste) si cu o baterie de masina si cand se ia curentul va trece singura pe bateria aceia si nu vei avea probleme. Tatal meu asa a facut acasa, dar daca vrei mai multe amanunte pot sa il intreb cand ajunge acasa