| aimullah123 a întrebat:

Pe ce poti pune dale de beton in afara de beton?
Merge sa le pui si peste pamant/nisip?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pavajul se pune pe pat de nisip, pregătit corespunzător. Insa dalele de beton nu se pot monta corect decât pe placa de beton, cu adeziv, exact ca si gresia.

Bula
| Bula a răspuns:

Direct pe pamant nu prea se pun dalele, fiindca trebuie putin incastrate, iar pamantul se va inmuia si dalele se vor scufunda neuniform.
Metoda de punere a dalelor pe pamant este astfel:
- se decupeaza locul pentru fiecare dala
- se taseaza bine pamantul, udandu-l un pic
- se pune un strat de nisip (3-5cm)
- se aseaza dala peste nisip, prin ciocanire, pana ce ajunge la nivelul dorit
Rolul nisipului este egalizarea. Daca dalele se lasa in pamant cu timpul, atunci se vor ridica, se completeaza nisipul si se aseaza dalele inapoi.

Daca suportul (solul) este tare (stancos, pietros) si nu exista riscul de a se scufunda dalele, si atunci este recomandat un strat de nisip dedesubtul lor, pentru amortizarea miscarilor.

Ca urmare, se va pune nisip dedesubtul dalelor.

| anonimg a răspuns:

Merge pe pământ, dar pământul trebuie să fie tasat (bătut) bine.
Le poți pune și peste piatră. Aceasta să fie și ea tasată.

| Sophieka a răspuns:

La o casa frumoasa la tara! Avem multe locuri minunate si in tara noastra dar putin stiute! Cauta pe infoturism.ro / Youtube sau pe Instagram la persoane care se plimba prin tara / lume!