| cinderellaindreams a întrebat:

Pentru afanarea solului primavara se foloseste boroana.Cum se procedeaza pentru a mari adancimea de afanare a solului?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Pai se pune o greutate pe borona n-ai mai vazut pe la vecini?

1 răspuns:
| thetraveler a răspuns:

Incearca agricultura organica lasa solul acoperit cu materie organica toamna si primavara vei avea solul mai afanat ca nisipul.eu am teren intr-o lunca.de fiecare data cand las solul acoperit cu materie organica balegar paie, in primavara il gasesc foarte afanat.ramele, cartitele si microorganisemele din sol fac toata treaba, maruntesc aceasta materie si o introduc in sol imbunatatindu-i structura.astfel solul retine mai multa apa si o pune la dispozitia plantelor