| strumfy a întrebat:

Pentru un dormitor cu fereastra spre sud cu parchet din stejar, ce culoare se potriveste pentru pereti?
Ma puteti ajuta?
multumesc

Răspuns Câştigător
| machupicchu a răspuns:

Cu nuanta de maro specifica parchetului ar merge orice nuante de galben, oranj, bej... dar, pentru a stabili culoarea viitoare pentru pereti, trebuie sa tii cont de cea ce va exista in camera respectiva; mobila (nuante maro) tapiteria mobilei, acoperamantul acesteia, draperiile, covorul etc. si toate au diferite culori si nuante, preferabil asortate sau complementare. Pentru a nu crea un aspect tern si pentru ca toate nuantele de maro se asorteaza perfect cu alb, de preferat peretii de culoare alba sau orice nuanta de bej-galben aproape alb. Aastfel, culoarea peretilor va scoate in evidenta obiectele interioare intr-un mod placut. Peretii colorati "la moda" in culori pastelate necesita putin mobilier in asa fel incat rolul acestora este de a participa efectiv la aspectul activ al camerei, nemaifiind in rolul de fond suport de imagine. In final, importanta este respectarea gusturilor celui care v-a locui in camera respectiva... eu am scris parerile mele... cu placere si cu intentia de a te inspira (poate) in alegere... spor la munca si sanatate...

7 răspunsuri:
| DMV a răspuns:

Nu merge neaparat pe culori calde, ci mergi pe culori calme ca e dormitor. Verdele e culoarea care reprezinta Calmul.
Trebuie sa ai in vedere si ce mobila ai, si ia in calcul proportiile: ai o suprafata de 15mp parchet stejar (culoare calda inchisa), patul e din stejar si el, dar are o nuanta diferita de parchet. Dressingul are culoarea si textura patului, iar pereti culoarea care ramane sa o stabilesti. O compozitie corecta, fara sa cazi in kitsch ar fi 75% o culoare(peretii), 20% alta (mobila) care sa reprezinte contrastul si accentele, si 5% rosu (corespondentul din pictura al punctului rosu al lui Rembrandt; acesta il poti realiza prin obiectele de iluminat, dispersat pe un covor sau chiar in manerele de la noptiera).

| claudya a răspuns:

Nuante calde de bej, ciocolatiu sau combinatii... ramane sa alegi tu ce-ti place... http://www.garbo.ro/articol/Casa-Gradina/296/Psihologia-culorilor.html
http://www.condo.ro/......t-Tao.html

| zeDruit a răspuns:

Ai putea incerca ceva cafeniu, depinde ce mobilier ai ca sa nu fie monoton dar nici blingbling de sclipitor. Daca ai o orientare spre sud inseamana ca ai parte de multa lumina asa ca nu iti sugerez sa folosesti o culoare prea deschisa. Cam doua culori ajung, asorteaza mobilierul cu parchetul si pereti sa fie in contrast sau acopera parchetul cam 50% cu ceva de culoarea peretelui(ceva deschis) iar mobilierul sa fie de culoare inchisa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verdele merge foarte bine cu parchetul din stejar, daca este o culoare care iti place, si potrivita pentru dormitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Galbui

| adrian91 a răspuns:

Ideea mea http://my-interior-decoration.ablog.ro/categorie/7775/
in prima imagine se potriveste perfect peretii cu parchetul.
Eu sincer daca ar fi sa imi fac, asa mi-as face. (fiecare cu gusturile lui)