| adreanse a întrebat:

Cu ce se poate intretine un parchet laminat stejar?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Exista la Kaufland sau Auchan, o unealta de stergere sub forma de T pe care este aplicata o laveta din microfibra( nu din bumbac! )si costa vreo 18 lei--- microfibra lavetei nu lasa umezeala excesiva pe parchet! Solutia de curatare se prepara din "Pronto" ( special pentru parchet). Daca nu este trafic mare, este suficient ca parchetul sa fie sters de praf cu aceasta unealta cu laveta de microfibra dar uscata( aluneca usor, retine praful, si poate fi spalata cu detergent obisnuit).Nu deplasa canapele, mese etc. prin tragere pe parchet( se zgaraie usor!)--- poti pune, sub picioarele mobilei, o protectie din pasla sau alt material gros care aluneca ( se gasesc tot la aceleasi magazine! ). Numai bine!

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Cel mai bine se intretine cu ceara speciala pentru ''vitrificat''. singura problema este ca aceasta ceara se aplica cu ajutorul unei ''scule''. aceeas cu care se face mozaicul, doar ca se schimba discul cu care se intinde.trebuie sa vorbesti cu un profesionist.ce gasesti pe la malluri,sunt prostii. odata vitrificat, nu mai ai probleme cu parchetul, cel putin 10 ani.

| gra a răspuns:

Pronto sau Sano!