| GabbyOrez a întrebat:

Pot face strada privata peste calea ferata? calea ferata e mai inalta decat terenul respectiv cu jumatate de metru. Daca da cui sa ma adresez si ce conditzii sa indeplinesc pentru a face strada? multumesc

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poate ca poti face, insa sa nu te gindesti ca daca ai strada privata pe calea ferata vei putea face acolo ce vrei, astfel oprind trenurile care trec pe acolo! Ma tem ca, cind vor trece trenurile, portiunea de strada de pe calea ferata nu va fi deloc privata.happyhappy.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aprobarea deschiderii unei strazi noi este de competenta Consiliului local de la domiciliul tau si la acest organ trebuie sa te adresezi. Succes si numai bine!

| adevar a răspuns:

Depinde de calea ferata, de cati bani ai si de cat de binevoitori sunt cei care se ocupa de avizare. Primul pas este sa te duci la primaria din localitate si sa ceri un certificat de urbanism pentru treaba asta. Certificatul de urbanism o sa iti spuna daca ai voie sau nu, in principui si o sa specifice si de unde trebuie sa mai obtii o serie de avize. Cu sugranta o sa trebuiasaca aviz de la CFR si de la Comisia de Circulatie.