| Basarab a întrebat:

De ce se pun pietre pe calea ferata?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa reziste cand trece trenul si sa nu se miste placile de ciment care sunt intre acele pietre. Asa nu cresc multe buruieni ca la sinele care au lemn fara pietre.

| Siracuzia a răspuns:

Ca sa nu se lase sinele.

| youmail a răspuns:

Ca sa se bronzezewinking happy

unii pun pietre pentru ca atunci cand trece trenul sub presiunea rotilor sa le sparga sau prin presiunea pe care o exercita suprafata de contact dintre roata si calea ferata si suprafetei conice sa sara piatra de acolo cu viteza ca si cum ar fi un glont.
Nu incerca asta pentru ca e periculos, riscant atat pentru tine cat si pentru cei din tren.
Uneori din cauza vitezei foarte mari trenul poate intra in balans si de la cea mai mica ne-regularitate.
La Buzau acum cativa ani a deraiat un tren de la un surub pus de doi copii pe calea ferata. Am vazut personal stirea la ProTV Buzau.

| Andrewz a răspuns:

Ca sa vezi cum se spargrolling on the floor

| CraziiKiduu a răspuns:

Dragă @Basarab, pietrele de lângă șina ferată nu stau acolo degeaba. Au și ele un rol al lor. Sunt puse ca trenul, atunci când trece pe șină, să nu se dărâme iar trenul să se răstoarne într-o parte. Apropo: se zice "de lângă calea ferată", nu ''pe calea ferată".

| Basarab explică (pentru CraziiKiduu):

E chiar pe calea ferata, "draga". Cand zic "pe calea ferata" nu ma refer la "pe sina". Explicatia ta nu-mi foloseste la nimic, de vreme ce nu toate caile ferate au parte de aceste pietricele.

| CraziiKiduu a răspuns (pentru Basarab):

Eu nu țiam spus ca să îmi dai fundă. Deci nu erai obligat. Cu siguranță că nu ți-a folosit răspunsul meu. Nici unul nu ți-a folosit, normal, nu? Revizuiește-ți răspunsul.

| Armulia a răspuns:

Vad ca toate comentariile din postarea asta sunt scrise de oameni care nu au trait pe vremea comunismului.

Eu nu am trait, dar stiu de la parinti, plus ca am invatat despre felul in care muncitorii construiesc diverse lucruri, cum ar fi: cladiri, curti, diverse monumente, cum se pun schelele, de ce le pun, etc.

Am mentionat comunisnul deoarece pe vremea aceea era perioada muncitorilor, toti munceau, mai ales, promovau munca asa in general.

Deci muncitorii pun pietre sub sinele de tren si pe langa (intr-o cantitate mare, asa cat sa acopere toata zona aia) pentru ca atunci cand trece trenul sa il tina pietrele de dedesubtul trenului. De obicei se pune ciment ca o suprafata sa fie rezistenta, dar inchipuieti o sina cu ciment, ar strica rotile de tren.