| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa folosesc proiectul altei case ca sa o construiesc pe a mea sau trebuie sa fac alt proiect?

8 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Sigur ca poti, daca proprietarul proiectului este de acord sa construiesti o casa geamana? sincer mie nu mi-ar place ca cineva sa aiba la fel ca mine casa construita,

daniela
| daniela a răspuns:

Poti folosi proictul daca ti se aproba de cei de la MELEPAT si ti se da autorizatia de constructii pe el... Dar atentie fundatia poate diferi daca solul este altul. Inainte de a construi ceva trebuie sa faci o geoinspectie.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Poti folosi ideea, dar proiectul pentru casa ta va fi personalizat prin tot felul de taxe si aprobari speciale platite si obtinute chiar de tine.

| doinisor a răspuns:

Da dar trebuie sa iti faci un proiect care sa fie aprobat de primaria unde locuiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma refer doar la proiect nu si la autorizatii

| smooth a răspuns:

Da asa e si mai tr sa platsti... lol:p

| zaba a răspuns:

Daca documentatia este semnata de un arhitect sigur ca da. Daca insa proiectul respectiv este protejat cu drepturi de autor de catre proiectantul initial va trebui (teoretic) sa ii fie cerut acceptul. Altfel, isi poate cere singur drepturile de autor in instanta.

| mihaicodrin a răspuns:

In teorie DA! Dar practic nu pot spune. Daca ai proiect la o casa din bca si vrei sa iti construiesti o casa din lemn, atunci raspunsul este sigur NU! www.euroemconstruct.ro 0740609878