| ionut91 a întrebat:

Pentru ridicarea unei case,pot folosi ca proiect, proiectul altcuiva ca sa numai dau eu bani pe altul?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu, nici vorba. Ai nevoie de un proiect propriu, chiar daca viitoarea casa va fi identica cu a altcuiva, pentru ca un proiect de constructie nu se rezuma numai la arhitectura casei.
Bineinteles ca ar trebui sa beneficiezi de o reducere semnificativa a pretului daca optezi pentru adaptarea unui proiect gata facut la terenul tau, in conditiile in care apelezi la serviciile aceluiasi proiectant.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie sa te adresezi proiectantului, sa ti-l avizeze, apoi il poti folosi alaturi de restul aprobarilor pentru constructia ta.

| Katoteshika a răspuns:

Da, il poti folosi daca acea persoana te lasa si daca iti place
dar trebuie sa ai permisiunea autorului

Răspuns utilizator avertizat
| a12 a răspuns:

Da,dar tot dai bani funda

| danutznew a răspuns:

Nu! este obligatoriu sa-ti faci proiectul tau (corespunzator adresei unde vrei sa construiesti). Poti folosi proiectul altcuiva doar ca model, dar ai nevoie de Autorizatie de constructie, care se obtine pe baza proiectului tau care va trebui avizat de: arhitect, ing. de rezistenta, viza de la mediu, etc. Toate aceste cerinte le vei gasi in Certificatul de urbanism, pe care trebuie sa-l scoti inainte de a te apuca sa faci proiectul.
Ce sa faci? asta-i Romania... ai mult de umblat si toate astea costa.

| GabrielIg a răspuns:

Poti folosi orice proiect care se incadreaza in parametrii legali, nu exista nincaieri mentionat in lege ca nu ai voie sa folosesti proiectul de constructie care s-a folosit si la o alta casa ci dimpotriva poti sa faci cate case vrei identice daca ti-ai platit taxele si ai obtinut autorizatia de constructie.