| ricky a întrebat:

Puteti sa imi dati niste sfaturi cum se ingrijeste un bonsai? Va rog.

6 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Mai bine intra pe www.gradinamea.ro

mlm
| mlm a răspuns:

Pamantul din ghivece nu trebuie sa fie uscat complet niciodata, pentru ca varfurile radacinilor pot avea de suferit.
Aseaza ghiveciul intr-un vas cu apa, astfel incat nivelul acesteia sa depaseasca suprafata pamantului. Lasa radacinile sa absoarba apa pe saturate. Cea mai buna apa de udat este cea de ploaie. Poti folosi si apa statuta.Pentru a mentine forma si inaltimea scazuta a acestor copacei, trebuie sa-i tunzi periodic. Ramurile nou aparute pot fi taiate tot anul, pentru ca nu dauneaza plantei.In schimb, taierea crengilor se face iarna sau primavara devreme, cand planta este in repaus.

| Wtf9000 a răspuns:

Cauta aici http://www.bonsaiclub.ro/ si gasesti o gramada de sfaturi.

| RamonaMn a răspuns:

Pentru o buna crestere si dezvoltare se aplica la 2 saptamani ingrasaminte pentru bonsai (pe care le procuri de la magazinele de plante). In perioada de vegetatie (primavara - toamna), se poate aplica atat foliar (pe frunze), cat si la radacina (in apa de udare). Sa respecti exact dozele recomandate pe prospect.

In ceea ce priveste lumina, se asaza in locuri luminoase (de preferat, la fereastra), dar fereste-l de razele puternice ale soarelui.

Taierile sunt obligatorii - atat cele de corectie, cat si cele de intretinere. Prin tundere se reduce inaltimea copacului si se ingroasa trunchiul. De regula, taierile de corectie se executa primavara - se elimina ramurile si lastarii care nu se afla la locul lor, iar cele de intretinere de cate ori este nevoie. Ai nevoie de o foarfeca buna, pe care o gasesti la magazinele de plante, si de curaj ca sa-i dai ce forma vrei tu. Pentru a-i pastra forma, elimini tot timpul lastarii care apar.

Exista ingrasaminte speciale pentru bonsai, pe care le aplici de 2 ori pe saptamana, conform instructiunilor de pe verso. Inainte de aplicarea ingrasamantului pamantul trebuie sa fie ud.

Frunzele cad din cauza caldurii din camera si a uscaciunii din atmosfera. Pulverizeaza planta de 2-3 ori pe saptamana cu apa la temperatura camerei. Succes!happy

| d3rutat a răspuns:

Am avut si eu nevoie de ajutor la un moment dat si am gasit urmatorul site cu informatii despre bonsai: Bonsai Club Romania http://bonsaiclub.ro Poate te ajuta si pe tine! :)

| beatricekkk a răspuns:

Nu stiu ce speie e bonsaiul meu..ma ajutati sa aflu?