| Daniel26 a întrebat:

Ref la un blender recent achizitionat: dupa fiecare utilizare, observ ca la baza carafei/canii, la exterior [acolo unde se imbina cu rotita motoraşului cand se fixeaza, inainte de pornire] ca se formeaza un cerc negru de murdarie (scuze pentru exprimare, nu stiu cum sa descriu mai bine). Ma intreb daca aceasta murdarie provine de la inelele in care sunt fixate lamele blenderului si daca, continutul vasului ar pute intra in contact cu aceasta in timpul functionarii? cercul acela de murdarie (se curata usor cu hartie) se formeaza doar dupa ce pun in functiune aparatul.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Acolo este un simering de cauciuc, pentru a impiedica lichidul din cana sa curga.Fiind nou, inca se mai elimina din acest cauciuc, precum si o parte din uleiul de la montaj.Aceasta,,mizerie va disparea in timp, atunci cand simeringul se v-a roda, cu cat blenderul e mai mult folosit.Nu e nici o problema, pentru ca acest,, surplus,, este dirijat de functionarea motorului numai spre exterior.

3 răspunsuri:
| tr3ig a răspuns:

Ala este uleiul sau vaselina de ungere al pieselor rotative, in teorie nu intra in interiorul blenderului, stai calmawinking

| m2704 a răspuns:

Probabil e ceva ulei de ungere al blenderului.

| SandraM a răspuns:

Mai mult ca sigur este vorba de un ulei care unge "rotitele". Nu, continutul vasului nu intra in contact cu acest ulei. happy