| kind4r a întrebat:

Rosiile mele au niste viermisori mici verzi, ar trebui sa ma ingrijorez?

Multumesc!

P. S. Dau funda la cei seriosi

Răspuns Câştigător
| kind4r explică (pentru rigo23):

Niciu asta crying, sunt super mici de vreo 1-1. 2 mm si stau sub pamant.
mi-e frica sa nu le manance radacina.

7 răspunsuri:
| DjTactumare a răspuns:

Sa nu crezi ca fac misto, eu fierb urzici si cu zeama lor stropesc orice din gradina, chiar si rasadurile, e buna si zeama de la rostopasca

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca sunt foarte mici unele produse le pot distruge.Presara cenuse de lemn ars peste ele si pe pamant, cernuta fin--eventual cu o strecuratoare de ceai veche--sau fa o solutie slaba din piatra vanata si apa.Acesti,, verzisori,, sunt larve din pamantul rasadului si pot ataca frunzele.Pamantul pentru rasad se trateaza chimic, ori inainte de folosire se toarna peste el apa fierbinte. Bafta!

| rigo23 a răspuns:

Pai orice aliment care are viermi e stricat! Daca cu adevarat asta e cazul si sunt viermisori te sfatuiesc sa nu mai mananci.

| kind4r explică (pentru rigo23):

Rosii adica rasaduri, nu vorbeam de rosii ca aliment deja copt.

Nu degeaba am pus intrebarea aici.

| legumicultura2005 a răspuns:

Pt mai multe detalii, contactati-ma la id yahoo messenger: legumicultura2005

| millyyy a răspuns:

Nu stiu ce sa iti spun dar ar fi bine sa mergi sa cumperi ceva pentru inlaturarea lor [de la magazi ] alta idee nu am big grin