| OHmyGosh a întrebat:

Dau funda pentru un raspuns urgent!
Pisica mea are viermisori intestinali mici si albi.
I-am spus mamei mele,dar in perioada asta stam cam prost cu banii si nu putem duce pisica la veterinar sa o deparaziteze si sa o vaccineze.
Exista cumva un tratament natural,de casa, cu ceai sau ceva care sa o ajute sa elimine si sa scape de viermisori?

Răspuns Câştigător
| Muppet a răspuns:

Si pisica mea a avut viermisori dar nu am dus-o la veterinar, i-am cumparat niste pastilute de la farmacia veterinara, am uitat acum cum se numeau, si i-a trecut repede. Nu am dat mai mult de 10 lei pe ele. Incearca sa te duci si tu la o farmacie veterinara si vezi ce iti da.

10 răspunsuri:
| ellutza a răspuns:

Mergi la farmacie veterinara si cumpara 2, 3 pastilute, iti explica farmacistul cum sa le administrezi. Nu sunt scumpe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna TPU, am citit despre problema pisicii tale si eu iti recomanda sa citesti asta: "Primele zile in care pisica dv incepe sa descopere noua sa locuinta sunt cele mai importante. Daca pisica a fost invatata de stapanul precedent la ce serveste tavita cu nisip, atunci principala problema este deja rezolvata, aceste feline invatand usor noi reguli si fiind foarte adaptabile. Exista mai multe tipuri de nisip pentru pisici, oricare dintre ele fiind foarte bun. Principalul este ca tavita pisicii sa fie mereu foarte curata, aspect foarte important pentru igiena casei si pentru confortul pisicii.
Este important si locul unde este asezata tavita, fiind necesar un loc linistit si mai izolat, mai ales pentru primele saptamani ale pisicii in noua casa. Exista si exemplare timide, care refuza sa foloseasca tavita daca se simt privite sau amenintate. Nu asezati tavita in apropierea vasului cu mancare sau a celui cu apa, pentru ca pisica nu va mai manca. Este ca si cand ati avea baia in sufragerie.
Spre deosebire de cei prezenti la caini, viermii intestinali care pot fi gasiti la unele pisici nu se transmit la oameni. Cu toate acestea unele pisici pot avea un parazit microscopic (toxoplasma) care se transmite femeilor insarcinate. Pisicile sunt infectate cu acest parazit mancand carne cruda si il transmit si puilor. Este mai bine ca o femeie insarcinata sa evite sa curete tavita cu nisip a pisicii sau sa poarte manusi.
Pentru ca pisica sa nu se raneasca in primele saptamani petrecute in casa dv sunt necesare cateva masuri de precautie. O pisicuta intr-o casa pe care nu o cunoaste este ca un copil care vrea sa descopere cat mai multe, fara a fi constient de pericole. Puiul prefera sa exploreze si cele mai ascunse locuri, de aceea numarul de incidente este de regula foarte mare. Dar cu putina grija acestea pot fi evitate.
- aveti grija de fierul de calcat, al carui fir poate atrage atentia animalului, care poat fi lovit sau ars.
- niciodata nu lasati pisica in apropierea vaselor cu apa sau mancare fierbinte sau langa cada cu apa calda. Pisicile sunt atrase de caldura si se pot ineca sau opari intr-un moment de neatentie.
- nu lasati usa masinii de spalat deschisa, fie si pentru cateva minute. Pisicile adora sa se ascunda in locurile intunecoase sau printre rufe. Este bine sa verificati intotdeauna inainte de a pune masina in functiune.
- pisicilor le place sa se joace cu fire si obiecte mici, asa ca ascundeti pe cat posibil cablurile aparatelor electrice si trusele de cusut.
- nu lasati fereastra deschisa, pentru ca animalul de companie proaspat dobandit ar putea sa cada de pe pervaz sau chiar sa sara in gol. "
Sper ca ti-am fost de ajutor! FUNDA?

| OHmyGosh explică (pentru anonim_4396):

Eu am aceasta pisica de cand aveam 2 saptamani si ceva...

| RoXxYkA a răspuns:

usturoi crud, seminte de dovleac, rodii, sfecla si morcovi. Potrivit studiilor, un amestec preparat din miere si seminte de papaya ajuta la eliminarea parazitilor intestinali la 23 dintre cei 30 participati la studiu.

| Doxi a răspuns (pentru RoXxYkA):

Pai si cum sa ii bagi unei pisici catei de usturoi pe gat? cu siguranta va vomita daca reusesti.cel mai buna varianta sunt pastilele de la farmacie(sub 10 lei).imi vine sa rad imaginandu-mi o pisica cu morcovu in gura sau sfecla printre dinti

| RoXxYkA a răspuns (pentru Doxi):

Oops! la asta nu m-am gandit tongue

| Antohi_Marina_1982 a răspuns (pentru RoXxYkA):

P u tine a fost intrebarea nu stiu de ce la alta pers. a plecat intrebarea mea RoXxYka of ce nume ai.

| marius64 a răspuns:

Cestal.o data la 4 luni si nu este scump

| Antohi_Marina_1982 a răspuns:

Se poate la motanel usturoi? eu am inteles ca nu-eu stiu ca la oameni e f.pun deparazitar natural in care am mare incredere! dar la motan are alte efecte am inteles

| Lucretia_Irimia_1974 a răspuns:

Usturoiul nu e bun la pisici. Informeaza-te. Produce anemie!