| adrianbestboy98 a întrebat:

Sall,bunicul nu mi-a dat inapoi banii inca ca sa imi pot lua letcon, el are un pistol de lipit si e greu sa il folosesc, exista un videoclip unde arata cum se lipeste cu pistol de asta?

11 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai ansa intreaga si cositorita pe varf. Daca nu e cositorita o slefuiesti cu smirghel, apesi pe buton 2-3s sa se incalzeasca, bagi ansa in colofoniu/sacaz 1s si imediat dupa ce o scoti pui varful sirmei de fludor ca sa se intinda pe zona decapata cu sacaz.
Dupa ce ai cositorit ansa e simplu; incalzesti simultan cele 2 piese de lipit si vii cu fludorul si-l topesti la locul de imbinare. Treaba asta o faci repede 3-4 s incalzesti pistolul, 2-3 s faci lipitura. Piesele care le imbini trebuie sa fie cositorite. Daca nu, iei putin sacaz pe ansa si il depui pe piesa (de exemplu un capat de fir) apoi incalzesti din nou si vii cu fludorul pana se cositoreste. E bine sa te invete cineva pe viu si sa exersezi dupa aceea. Cu timpul o sa inveti sa faci lipituri bune. Trebuie sa ai rabdare sa se topeasca bine fludorul si sa se intinda dar imediat cum s-a intins te retragi si lasi sa se raceasca. Nu supraincalzi locul lipiturii, mai ales pe cablaj imprimat exfoliezi cablajul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e greu,bagi bistolu in priza,apesi pe buton sa se incalzeasca putin,il bagi in pasta,decapanta,dupa care iei fludor pe pistol,iei degetul,de pe buton, duci pistolul unde vrei sa lucrezi cu el, apesi pe buton, fludorul se va incalzi, si va curge acolo unde e nevoie.bafta.

| adrianbestboy98 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ma asta, partea cu fludorul nu imi iese

| anonim_4396 a răspuns (pentru adrianbestboy98):

Adica nu poti pune pe pistol fludorul sau nu-l poti turna?

| adrianbestboy98 explică (pentru anonim_4396):

Nu il pot turna, mi-a luat aproape 2 zile sa pot lipi niste fire la un ntrerupator, acum sa vedem daca reusesc la motoras

| anonim_4396 a răspuns (pentru adrianbestboy98):

Pai dupa ce l-ai luat pe pistol, apesi pe butonasul ala, contactele se vor incalzi si fludorul va curge.Ai curatat in prelabil capul pistolului cu pasta decapanta?

| adrianbestboy98 explică (pentru anonim_4396):

Am resina naturala

| anonim_4396 a răspuns (pentru adrianbestboy98):

E buna si aia.nu stiu nu m-i se pare asa de greu am 16 ni:D si decat o data mi-a aratat cineva cum se face, o data a trebuit sa conectez niste fire la un amplificator si am reusit.http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=214&t=88901 ia uite aici

| andreimada a răspuns:

Da..scrie pe youtube asa: "Cum se foloseste un pistol de lipit?" 100% iti va da.

| tudoracheandrone a răspuns:

Îți voi explica cum să folosești pistoalele de lipit, dacă scrii mai detaliat, ce anume vrei să lipești cu ele.