| valy86 a întrebat:

Care este avantajul unei statii de lipit in fata unui pistol de lipit sau a unui letcon. Ce avantaje si ce dezavantaje au fiecare? Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Principalul avantaj este controlul strict al temperaturii vârfului de lipit. La pistolul de lipit cei cu experienţă pot controla din întrerupător temperatura de lucru pentru a nu exfolia cablajul imprimat sau pentru a nu distruge componente prin depăşirea temperaturii maxime admise.
Letconul se găseşte de vânzare pentru diferite puteri şi deci dimensiuni dar apare aceeaşi problemă cu temperatura care este şi mai greu de controlat ca la pistol prin întreruperea alimentării periodic.
În afara acestui lucru mai este vorba şi de greutate, care la pistolul de lipit este destul de mare.
Deci în concluzie staţia este super pentru profesionişti şi nu numai.

1 răspuns:
| mikkhhell a răspuns:

Cu statia de lipit, in general, lipesti si dezlipesti piese si componente mici si foarte mici, unde nu ai acces cu pistolul sau letconul, gen telefoane mobile, pe cand cu ajutorul letconului si a pistolului poti lipi si piese de gabarit mai mare sau brute.