| savadan1975 a întrebat:

Salut!
Am o centrala pe peleți Fornello 30 kw si am o problema la ea.
Cand o pornesc, dupa 5-10 minute incepe sa trepideaze, sa tremure ca si cand mai are putin si "explodează". Nu stiu ce are. Pana vine instalatorul am zis sa intreb aici daca a mai patit cineva la fel. E foarte ciudat. Presiunea este normala, doar ca tremura foarte tare, nu mi se pare normal.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din descriere, am presimtirea ca sunt mai multe probleme, de verificat:
1. Centrala se supraincalzeste, se mareste presiunea - cauza poate fi ca nu circula apa prin reteaua de incalzire (pompa nefunctionala sau circuitul inchis /obturat /plin de aer).
2. In asemenea cazuri, ventilul de siguranta la suprapresiune ar trebui sa se deschida, reducand presiunea periculoasa de explozie.
3. Daca presiunea este normala (de masurat!), atunci este posibil ca centrala (sau cel putin capacele de tabla) sa nu fie fixate bine, ceea ce poate da impresia de "tremurare".

Doar instalatorul poate sa-si dea seama, la fata locului, ce probleme sunt din cele de sus (de verificat toate! ).

| mont a răspuns:

Cel mai probabil este aer in instalatie, la pompa de circulatie. Daca ai putea/sti sa o aerisesti ar merge. Alta varianta este sa fie blocata pompa dar se intampla mai rar.

| savadan1975 explică (pentru mont):

Salut, am rezolvat era de vina gemuletul, se desprindere! Dar se auzea urat tare, ca si cand avea ceva in interior, si mai avea putin si bubuia, senzația asta. Multumesc pentru raspuns!

| EzSimple a răspuns:

Tevile cel mai probabil sunt infundate.