| anonim_4396 a întrebat:

Salut..am o întrebare.

Pot sa topesc doze de aluminiu la foc simplu? Gen dacă îmi fac eu un fel de soba și în soba aia pun un recipient cu doze de aluminiu..se poate face acest lucru?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se poate, chiar am topit aluminiu (accidental) cu un prieten in focarul unui gratar, incercand sa curățăm niste vase de fonta. Unul a fost de aluminiu si s-a transformat brusc intr-un bulgare.
Intr-o soba se pot atinge temperaturi si de 1000 de grade.

| cristi202 a răspuns:

Https://www.colorit.ro/cuptor-ceramica-n140e-nabertherm.html

Daca ai așa ceva, sau îți construiești unul asemănător (dar pentru asta trebuie sa te pricepi), poți.

Bula
| Bula a răspuns:

La foc simplu e cam complicat.
Focul "simplu" are o temperatura sub 500 grade, ceea ce nu topeste aluminiul.
Este nevoie de flacara fortata (cu suflu de aer), carepoate incalzi recipientul (de fonta) pana la peste 700 grade.

| mihai69 a răspuns:

Se poate.

| dullcat a răspuns:

In niciun caz! Aceste procedee se fac in spatii amenajate special, cu utilaje si mai ales echipament de protectie, nu in propria casa sau in fundul curtii.

| relian a răspuns:

Fa proba, ia o cutie de suc, goala, aia este de aluminiu, bag-o pe foc si-o vezi ce se intampla.

-Lemnele de foc dau o temperartura de pana la 600 grade celsius.
-Flacara luminarii 1000 grade celsius laughing
-Foc in aer liber, foc de tabara, poate ajunge si la 1100 grade
-Propanul poate face 1900 grade.
-Carbunele de foc 1000 grade.

Aluminiu se topeste pe la 660 grade.
Chestia e ca trebuie sa ai ceva care sa retina caldura, un fel de soba inchisa, sau sa inchizi dupa ce nu mai ard carbunii, deci sa folosesti carbuni, asa ai putea sa topesti.

La luminare, gaz, lemne, caldura se duce, se disipeaza, nu ai cum so tii undeva inchis.
Topesc aluminiu asa mai simplu tiganii care fac tigai, oale etc.Folosesc carbuni si au foale cu care sufla in carbuni si incalzesc la tem mari.

| johnnny123 a răspuns:

Ai vreo pregătire în domeniul metalurgiei? Și de ce vrei să topești aluminiu, ești curios cum se simt 660°C pe piele?

| ReddY25 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nup, aluminiul are punct de topire la 660 de grade daca nu ma insel.