| Sandu3 a întrebat:

Salut.Am o mica problema cu un buton de la aragaz.In sensul ca nu pot aprinde cuptorul caci despre acest buton e vorba.Deci aragazul meu functioneaza in felul urmator la partea de cuptor:se apasa butonul, se rasuceste inspre stanga sa vina gaz, se aprinde si se tine butonul in pozitia impins dupa aprindere vreo 30 de secunde dupa care se elibereaza si cuptorul este aprins.Problema e urmatoarea:la eliberarea butonului dupa ce am aprins gazul flacara se stinge in loc sa arda mai departe.Cred ca s-a stricat ceva dar nu stiu ce anume.N-am avut probleme pana acum cu aragazul si-l am din 2003.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai problema cu termostatul de protectie a cuptorului.
Cheama un instalator de gaz priceput (sau reprezentanta firmei producatoare), sa schimbe /regleze robinetul termostat a cuptorului.

| darrio2007 a răspuns:

Tine apasat mai mult dupa ce se aprinde flacara. Senzorul se incalzeste mai greu fiind mai rece in bucatarie. Si eu patesc la fel.

| sierra1 a răspuns:

Probabil robinetul ăla de gaz, trebuie inlocuit. Cheamă un meșter autorizat, nu e de joacă!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suna la servisul unde repara aragaz modelul tau trebuie inlocuit tot sistemul de la buton, dar merita oare reparatia? Arunca l ca e vechi din 2003, si i ati altul nou, ca odata reparat mereu vei avea probleme, scapă de el.

| Demidol a răspuns:

Da, e modelul cu autoprotectie. Ceva s-a intamplat acolo. E bine sa chemi un instalator autorizat pe gaze.

| Kindal38 a răspuns:

Nu mai tine arcul pentru ca are un arc înăuntru. Pune-l si tu cu mâna apăsat pana se face friptura.