| hattrick a întrebat:

Salutare tuturor!

am o mica problema cu cuptorul de la aragaz (clasic, pe gaze). Pana astazi functiona normal. De dimineata insa apas pe buton, aprind flacara la cuptor, tin apasat butonul inca xx secunde (asa cum faceam de 2 ani) dar... cand eliberez butonul se stinge flacara. Poate sa ma lamureasca cineva de la ce se trage problema - si eventual cum se poate remedia?

Multumesc anticipat celui care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| bea3x a răspuns:

Imi pare rau ca nu ti-am putut fi mai de folos. Ma refeream sa tii butonul apasat mai mult timp decat inainte, dar banuiesc ca deja ai incercat si asta. Daca nu mai merge acum, nu cred ca te-ar putea ajuta cineva aici pe forum. Ti-as propune sa cauti un reparator pentru ca ar fi periculos sa cauti solutii provizorii. Pretul repararii ar trebui sa fie mic, cred ca ai dreptate ca e posibil sa fie doar butonul de vina, din moment ce cuptorul in sine inca mai functioneaza. Cauta pe internet "reparatii/reparator aragaz" si locatia unde esti. E bine ca nu era pornit cand s-a intamplat problema.

5 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Cheamă pe cineva de la gaze sa se ocupe el de motivele pentru care nu merge, altfel aici poti gresi doar odata daca nu te pricepi si devii ingeraș. Din nefericire însă pa lângă tine mai iei și pe cei din jurul tău care nu au nici o vina.

| bea3x a răspuns:

Si eu am problema asta la cuptor. La mine functioneaza asa: tin apasat tare butonul dupa ce il invart, si il tin apasat inca vreo 10 secunde. Apoi, cand ii dau drumul, flacara ramane aprinsa. Asta ar trebui sa functioneze, in cazul in care inca iti mai merge aragazul.

| azada a răspuns:

La arzator ai o piesa care nu mai functioneaza, se poate schimba.

| hattrick explică:

@bea3x: pai asa functioneaza in mod normal cuptorul. exact chestia asta o spuneam eu. ca de ieri nu mai merge. intrebam in speranta ca cineva stie de la ce ar fi defectiunea. de la siguranta? sau altceva...

@assiris: apreciez grija ta pentru mine si familia mea, insa nu au nici o treaba cei de la gaze... eventual imi pot inchide gazele pana remediez problema (care nu este o problema de fapt pentru ei ca nu se scurge afara gazul ci nu pot eu folosi cuptorul).

| hattrick explică:

Am intrebat deja... este 150 ron reparatia, nu stiu ce senzot termo care se dilata si lasa sa circule gazul