| Liviu73829 a întrebat:

Am o problema cu boilerul, este nou de la Ariston de 100l si nu incalzeste apa... Am scos rezistenta din el sa o probez intr o galeata cu apa si functioneaza. Ce e de facut in situatia asta? Multumesc anticipat. Dau funda! happy

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca e nou, are garanție. De ce te-ai pune sa il repari tu?!?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am avut (s-a spart de curand laughing ) un Ariston de 100l, si primul lui defect, a fost termostatul. Il bagam in priza, si nu se aprindea becul, nu incalzea. L-am inlocuit, si a mers pana acum. Rezistenta m-a tinut mai bine de 14 ani, in schimb a ruginit, iar acum curge.
Scoate termostatul, si masoara-l. Dat pe maxim, ar trebui sa aiba continuitate; al meu nu avea.

| relian a răspuns:

Baga elementu la loc, da drumu la curent si cu apartu de masura pune pe firele care ajung la element, o sa vezi ca nu-ti vine nici un curent, asta pentru ca curentu trece mai intai prin termostat, deci deschide termostatu, poate ca l-ai inchis dau era deja inchis.Boileru nu are nimic,ai scos elementu degeaba, trebuie sa setezi termostatu la o temperatura anume. Daca termostatu e pus pe zero ce vrei sa incalzeasca? Dar na asa e cand n-ai ce face, iti faci singur de lucru, sau spui ca e defect lucru nou laughing Stii cum e sa deschizi usa trebuie sa apesi pe clanta, asta daca ai usa cu clanta, daca ai din aia automata care se deschide singura e bun.

| KKronstadt a răspuns:

Termostatul este defect! Returneaza boiler-ul!