Întrebare recomandată | DlBlack a întrebat:

Buna ziua!
Am un boiler problema Confort de 80l care nu mai incalzeste apa.
Rezistenta si termostat nou (am testat rezistenta si termostatul intr-o galeata cu apa sa vad daca sunt bune) dupa ce montez rezistenta la boiler nu incalzeste apa desi in galeata o incalzea.
Am masurat tensiunea la priza.
Desi se aude ceva in el cum ar incalzi...dar la robinet nimic. De ce?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceva legatura este gresita. Nu se poate! Acolo trebuie sa fie 3 fire unul maro, unul albastru sau rosu (faza si nulul) si unul verde cu galben, impamantarea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

E ceva defect la boiler, ca si la televizoare piesa măsurata separat se dovedeste a fii bună, dsar montata in circuit pe șasiu nu functioneaza sau da eroare din cauza altor piese defecte ce împiedica functionarea, si intra in protectie, e acelasi lucru e si la boilerul dumneavoastră, ceva pe partea electronică este defect si intră in protectie, trebuie reparat de un electronist, ca daca e placa digitala sau electronică numai un electronist stie, o masoara si gata a depistat defectiunea, poate fii un smd, (daca are) un condensator devalorizzat, cheama firma care ti a montat o sa o repare, nu asigura ei service?

| untu a răspuns:

Trebuie curatat tot boilerul, e plin de urme de calcar si mai ales ca s-a depus calcar pe rezistenta de incalzire si mai trebuie instalat filtru magnetic contra calcarului! Trebuie sa apelezi la un specialist instalator!( pe cel care a montat boilerul tau!

| dandanielflorin a răspuns:

Suna un instalator, ca asa nu stim ce e acolo sunt mai multe defecte bafta