| Dragosom a întrebat:

Salut
Am o problema electrica.
Întrerupătorul din imaginea din link(1). Doza cu 2 faze și un nul.
Cum se leagă firele astfel încât pe un buton al întrerupătorului sa se aprindă becul într-o cameră(hol) și pe celalt in alta camera(baie).
Traseele firelor sunt funcționale, înainte era tot un întrerupător dublu, model vechi.
In varianta din poza link(2), merg ambele numai că butoanele merg invers. Adică dacă am ambele butoane de la întrerupător în același sens am un bec stins și unul aprins. Trebuie sa am un buton apăsat in sus și unul lăsat jos pentru a fi aprins becurile in ambele camere.
Sper că am fost destul de explicit.

https://ibb.co/JjX00zY (1)
https://ibb.co/7QGCHpS (2)

63 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Curentul electric nu este de joaca copiilor
Asa ca tu trebuie sa chemi un profesionist CALIFICAT SI AUTORIZAT!

O data că omul face treaba de cea mai bună calitate
Ma refer la cel ce are mai multe scoli si diplome in domeniu
O face cu scule profesionale.
Pune papuci in varf capăt la fir cu un clește special care face ca acel fir sa nu se invită.

Implus tu ofer o oâine celui care azi ar manca si el o bucata de salam si nu in fecare zi are clienti mari poate ca anul trecut da a svut intr-o saptamana un client pentru car a muncit 40 ore dintr-un foc fără sa se opreascâ si fara sa doarmă si s facut 5000 lei
Poate a mai avut anul acesta un alt client de la care a câștigat 400 euro in 10 ore alocate.
Dar intre timp intre acesti clienti interesanti specialistul respectiv trebuie sa existe trebuie sa trăiască

Iar tu prim chemarea acelui specialist contribui la dezvoltarea urbei cetății in care tu trăiești
Pt ca acel specialist trăiește pentru tone
Tu beneficiezi in multiple moduri ca azi l-ai chemat pe el:
Tu i-ai dat azi o pâine el mâine repara masa frigorifica de la pizzeria de unde o sa cumperi tu pizza.
Tot el ți-a reparat si liftul
Crezi ca avea cum sa existe si sa stea acolo in orasul tau doar in speranța ca o sa se defecteze automatizarea de la lift si sa nu mănânce nimic ani de zile doar doar o sa se strice statia de epurare sau statia de betoane sau semaforului de care tot tu personal te bucuri ca nu te calcă trenul.
Așa ca nu iti mai pune casa si viata in pericol.
Cheamă un adevărat specialist
Pt ca va fi de un real folos pentru întreaga societate
De exemplu el repara si cuptorul de unde cumperi tu pizza dar banii câștigați de la cuptor nu ii ajung sa traiasca un infinit de zile asa ca el are nevoie si de lucrări simple ca aceasta pe care o ai tu acum de facut ca sa aiba zi de zi ce sa muncească pentru ca el sa nu plece pe lumea cealalta sau in strainatate la cules de căpșuni pe variantă.
Daca tu nu dai acum banii la un specialist de unde sa il iei atunci câmd va trebui sa iti schimbe un circuit integrat pe un hdd sau sa iti schimbe platanele dintr-un hdd in altul
Sau sa iti repare placa de baza de la un laptop sau sa iti repare un stick sa iti recupereze datele de pe memoriile extrase dintr-un ssd.

El cu banii luati de la tine merge si cumpără de la magazinul mamei tale o bucata de tobă și două pâini.
Asa ca se plătesc taxe impozite care ajung mai departe la spital isi cumpăra aia un ac din impozitul pentru salamul respectiv si salvează o viață.

| halogen001 a răspuns:

Https://ibb.co/Y0LHFR7
https://i.ibb.co/VwqfcjW/fjfjhfjhfj.jpg

L1 face contact când cu X1, când cu X3
L2 face contact când cu X2, când cu X4
L1 și L2 le conectez împreună la firul comun, iar becurile le conectez fie la X1și X2, fie la X3și X4 ca să se aprindă în aceeași poziție a butoanelor.

E bine că la întrerupătoare nu se poate face scurtcircuit happy Ori se aprind becurile, ori rămân stinse.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheama un electrician ca risti sa i ei foc faci un scurt si instalatia este veche de 50 de ani o arzi.

Bula
| Bula a răspuns:

FAZA NU SE DUCE DIRECT LA BECURI!
Faza trece prin siguranta, se distribuie in doza, dupa care este trecut prin intrerupator!
Doar asa se poate opri faza, adica pericolul de curentare.

Motivul e simplu: Daca becul se sparge si trebuie sa scoti filetul ramas in dulie, atunci te poti curenta daca faza nu este intrerupta (este legat "direct")!

| Brizbriz a răspuns (pentru Bula):

Cu faza bagata prin siguranta sunt ABSOLUT DE ACORD, chiar e o imbecilitate totala sa faci altfel, insa aici era vorba de becuri, nu de sigurante

insa in rest, cum spui tu, deci e mai bine sa intrerupi faza si sa risti ce am scris eu mai sus (in balarii, vad cu ochisorii mei mici si rosii, cum face flama la priza, cand bag un incarcator prapadit de trotineta, de 10W, care nici nu e in sarcina, adica nu e inca infipt in trotineta)

decat sa pui faza in "curul" becului (unde e foarte putin probabil sa bagi mana) sau... SI MAI BINE, sa inchizi siguranta inainte de a schimba becul

ca sa nu vorbim de alte "placeri", cu ideea ta matreata, in mod SIGURRRR schimbi intrerupatorul odata la cateva luni, pentru ca din cauza la flama aia se va umple de funingine si nu o sa mai faca, contact cum trebuie

deci... CUM SPUI TU!

Bula
| Bula a răspuns (pentru Brizbriz):

Un intrerupator nu se schimba la interval de cateva luni, doar daca are defect de fabricatie sau e montat extrem de prost! tongue
NICIODATA nu se monteaza in intrerupator de iluminat pe ramura de priza. Daca totusi trebuie intrerupta linia prizei, atunci se folosesc intrerupatoare cu dispozitiv anti-flama!

Incarcatorul face scantei din cauza curentului de varf cauzat de condensatoarele din electronica lor. Pentru a nu se arde contactele prizei in care se floseste incarcatorul trebuie folosite prize si stechere anti-flama, de calitate.

Mai invata! tongue

| Brizbriz a răspuns (pentru Bula):

"acum 40 minute | Bula a răspuns (pentru Brizbriz):
Un intrerupator nu se schimba la interval de cateva luni"

multumesc, bati capii GRUPA MARE, ignori ce am scris eu, si o dai pe a ta, cu hau hau, ca suntem la bac, romana, oral, deci trebuie sa spui ceva, oricat de INEPT

eu am DEMONSTRAT... "de ce" ar trebui schimbat la cateva luni daca facem cum spui tu
de asemenea AM DEMONSTRAT, care e faza cu... FAZA, iar tu ai ignorat asta si te-ai infipt cu dintii in "intrerupator de proasta calitate"

asa ca, in loc sa folosim MINIMUM DE BUN SIMT, si sa facem treaba cum trebuie, hai sa dam bani la greu, pe cioace "JMEKERE" de gen intrerupator "anti-flama"

dar tu o tii tot pe a ta, FELICITARI, te-ai bagat in seama, FELICITARI
*** BATI CAMPII ***

"marele" Bula, bate campii din 2009, cel mai tare a batut campii in 2018 cand a fost LUZARU' ANULUI, iar acum nu e in stare sa adune 1 cu 1 si sa ii dea numar par

ma "scuzi" ca iti spun, dar faptul ca tu "crezi" ceea ce spui, nu inseamna ca nu trebuie sa iti respecti interlocutorul si sa CONSIDERI ceea ce spune el, poate, poate stie mai bine ca tine, iar cand ignori ceea ce spune si ii dai cu prostii colaterale, atunci e chiar NESIMTIRE AMARATA

Bula
| Bula a răspuns (pentru Brizbriz):

Am o intrebare pentru tine:
Ce grad de atestare electrica (ca electrician) ai si unde/cand ai obtinut-o?

| Brizbriz a răspuns (pentru Bula):

Same sheet to you dude, nu imi spune, tu ai atestare?!?
si ai invatat la "scoala" sa pui intrerupatoare peste faza?!?

PE BUNE?!?
NU TE CRED!

cand a fost scoala asta?!?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Brizbriz):

Eu am atestere gr. 2 (pana la 100KW) definitivat, pentru proiectare, executie si verificare!
Tu ce ai, in afara de hartie de toaleta?

| Brizbriz a răspuns (pentru Bula):

Lul dude, m-ai rupt, RAU, esti "tare"
deci, daca ai atestat, atunci poti sa pui intrerupator pe faza, NU?!?

URASC "electricianii" ca tine, care sunt "profesionisti" si la care am vazut cu ochisorii mei mici si rosii DE MAI MULTE ORI, cum sunt 15-20 de circuite pe aceeasi siguranta, si restul de 7 sigurante au 1-2 becuri si 1-2 prize, prin bai... AMARATE
asa ca trebuie EU, care nu sunt de profesie, trebuie sa gasesc solutie pentru caloriferele electrice din fiecare camera, si sunt 7-8 camere

NU VREAU SA INJUR AICI, dar CHIAR DETEST "profesionisti" ca tine

"profesionisti" CARE VOR SA PUNA INTRERUPATOR PE FAZA!

Bula
| Bula a răspuns (pentru Brizbriz):

"Meserie, te mananc..."
Am si eu 2 intrebari pentru tine:
1. De ce trebuie ca intrerupatorul becului sa fie pe circuitul de FAZA?
2. "Dorel", constructorul universal, este ruda cu tine?

| Brizbriz a răspuns (pentru Bula):

"acum 3 ore | Bula a răspuns (pentru Brizbriz):
"Meserie, te mananc..."
Am si eu 2 intrebari pentru tine:
1. De ce trebuie ca intrerupatorul becului sa fie pe circuitul de FAZA?
2. "Dorel", constructorul universal, este ruda cu tine?"

LUL
1. De ce trebuie ca intrerupatorul becului sa fie pe circuitul de FAZA?
TU AI SPUS ASTA, NU EU, deci, esti "tare" RAUUU, arunci pisica moarta, PE CARE TU AI CREATO, la mine in ograda, ca doar multi SUNT PROSTI, putini curosc, si, poate, poate, POATE tine
2. dorel, ASTA E SCUZA TA?!?
ASTA E SCUZA TA LA TOATE ***IMBECILITATILE*** LA CARE *evident* ca TU
SI NUMAI TU mananci rahat

deja imi e prea sila sa iti scriu fiecare TAMPENIE AMARAT DE IMBECILA PE CARE AI PUS-O CA FIIND "AFIRMATIE REALA"
MUUULT prea lunga lista, auzi, ai gradul 2, si nu esti in stare sa imi raspunzi la un rahat AMARAT, ca "DE CE?!? "profesionisti" CA TINE nu sunt in stare sa NU puna 15 circuite pe aceeasi siguranta"
dupa care mai pui si becurile CU FAZA... PE ACEEASI SIGURANTA... NU?!?
NUSHDISHE, dar "imi faci scarba" nu acopera DELOC ce simt fata de unul ca tine... ABSOLUT DELOC

in concluzie si pe scurt: CAUTA-TE, ai nevoie de ajutor profesionist... SERIOS... FOARTE SERIOS

Bula
| Bula a răspuns (pentru Brizbriz):

Hai, sa te invat:
Intrerupatorul se pune pe faza pentru a se putea decupla faza (periculoasa) de la corpul de iluminat (lampa, candelabru etc.).
Utilizatorul deseori isi schimba singur becul ars, nu cheama un electrician pentru un astfel de "lucru marunt".
De multe ori, corpul becului se poate sparge sau se desprinde de pe filet, care ramane blocat in dulie.
In acest caz, daca intrerupatorul NU a intrerupt faza, atunci dulia va putea curenta pe cel care vrea sa scoata filetul becului din dulie!
Sau este nevoie chiar de schimbarea duliei.
Daca firul cu faza merge direct la dulie, atunci exista pericol de electrocutare la atingerea filetuli becului.

Deci, dupa "stiinta" ta, faza va ramane pe dulie, tocmai bun sa electrocuteze!

| Brizbriz a răspuns (pentru Bula):

"acum 9 ore | Bula a răspuns (pentru Brizbriz):
Hai, sa te invat:
Intrerupatorul se pune pe faza pentru a se putea decupla faza (periculoasa)"

hai sa te invat... SA CITESTI: (am scrishappy

"decat sa pui faza in "curul" becului (unde e foarte putin probabil sa bagi mana) sau... SI MAI BINE, sa inchizi siguranta inainte de a schimba becul"

sigur d-le (asa zis) "profesionist", foarte clar tu stii mai bine decat toti, chiar daca spre deosebire de tine, unii au minimum de bun simt, dar, nici o problema, cand cineva iti spune minimum de bun simt, tu ca "profesionist" poti sa ignori

tine-o tot asa, esti "tare" rauuuu, RAUUUUU

mare ii gradina lu' D-zeu si multi mai sar si gardul

btw, eu nu sunt profesionist, dar, spre deosebire de tine, care se pare ca nici macar nu incerci sa contesti litera manualului, eu am invatat de nevoie... PRACTICA, de ce nu iti bagi tu manualul ala pana sus unde soarele nu patrunde?!? si sa incetezi sa bati campii cu, chestii PUR ILOGICE, ca doar asa scrie in manual

Bula
| Bula a răspuns (pentru Brizbriz):

OK, am terminat, nu-ti mai dau lectii.
Iti doresc spor la electrocutari si alte surprize electrice fulminante!
(spun din experienta altor "destepti")

| Brizbriz a răspuns (pentru Bula):

Sigur, spor la dat foc la case, ESTI BUN la astawinking
ba nu, esti "profesionist" la asta
deci, spor, spor, SPOR

| relian a răspuns:

Totdeauna faza trebuie sa treaca pe la interurpator, regula, lege. Daca e sa faci o instalatie si sa fie inspectata, nu treci inspectia cu faza legata la bec.
Asa sa faci tu impriovizatii e fix problema ta.

| relian a răspuns:

Treb sa cunosti seminificatia acelor litere, ce inseamna ele.Eu stiu ca L inseamna linie,adica faza,dar acum depinde si de tara de unde profine sau unde se folosete acel intrerupator.

Treb sa te joci cu intrerupatorul ala nitel,dar ai nevoie de un aparat de masura sa poti masura continuitatea.
Chestia este ca instalatia ta este prost facuta, nu stiu eu asa vad, asta din descrierea ce ai facutot tu.

Din cate stiu si am vazut, cel putin eu nu am vazut la case intrerupatoare la care sa legi nul, nu stiu de unde ai tu intrerupatorul ala si legaturile alea faciute in doza, dar bune nu-s.

Spui ai 2 faze in doza aia.Normal asa ar trebuie, sa ai 2 faze, faze inseamna fire ce vin de la tablou, sau care vin si au curent pe ele, deci intra in doza.

Ei axceste faze trebuie legate de intrerupator, asta la un intrerupator normal, la unu din capete.
Deci cai intrerupator simplu sau dublu cele 2 faze se leaga de intrerupator, apoi alte fire se leaga la borna cealalta a intreurpatorului si pleaca mai departe spre becuri.

La tine nu mai exista se pare alte fire, deci nu esti clar deloc.Tu ar mai trebuie sa ai in acea doza inca alte 3 capete de fi, 2 ce vin dinspre becuri si se leaga de intrerupator sa continuie faza si inca unu nul care sa vie din tablou si sa lege capatul de nul ce vine de la becuri.

Banui ca nulul ala vine de la alta doza in care sau intilnit nulurile celor 2 becuri, apoi sau continuat spre intrerupator dor intr-un singur fir.

Deci la tine lipsesc cele doua fire faza ce trebuie sa se continuie de la intrerupator spre cele 2 becuri.
IOnstaltiua aia este facuta aiurea, asta dupa mine.Am vazut destule instalatii noi, facute, toate asa cuym am spus mai sus.Bine nu am vazut in RO, dar nu ma mira ca aia fac tot felul de desene animate laughing
Eu in viata mea nu am vazut intrerupator care sa aiba nul legat la el.
Nu zic ca nu functioneaza, spun doara ca este o instalatie facuta prost. Orti poate nu ma pricep eu, desi cum am zis am vazut instalatii electrice balamuc, la care se faceau inspectie, nu nea dorel venea si gata lega 2 fire aia era tot.

Am vazut pe aici mai este cineva care se tot cearta, faza trebuie dupa el legata direct la bec laughing. Legal, sau regula spune clar intrerupatorul se leaga la faza, nulul nu are ce cauta la intrerupator.
Dar cum am zis depinde de fiecare tara ce sisteme folosesc, dar cel mai sigura instalatuie este cum am zis eu mai sus.

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Ce arati tu, ar trebuie sa spui cei ala L1 cei X etc,sa stie omu ce si unde sa lege.
Nu ai zis unde legi faza,daca L ala inseamna linie, adica faza, la mine sau eu asa stiu ca L reprezinta linie, adica faza.

Ce cauta nulul intr-un intrerupator? Eu nu am vazut, nu am auzit niciodata ca nulul sa se lege la intrerupator, ce sa caute nulul intr-un intrerupator?
Ce-s cu cele 2 faze si nul ce spune el ca are in acea doza? Daca in doza intra 2 faze, de ce nu merg mai departe spre becuri? deci sunt 2 faze, le leaga la intrerupator si mai departe cele 2 faze merg unde anume? Stau asa in aer sau cum?
Cele 2 faze ar trebuie sa se continuie spre becuri corect? El nu spune nimic de alte cabluri, ceea ca ma face sa cred ca alea nu-s 2 faze, ca este de fapt o singura faza, nulul ala poate de fapt este tot faza, poate ca este continuarea uneie din faze.
Ar putea sa fie doara o faza care apoi pleaca mai departe prin 2 faze, nulul mergind direct la becuri.
Deci ar veni o singura faza de la tablou, faza ailanta si nulul ce spune omu, ar fi de fapt continuarea fazei, deci pleaca un cablu la un bec, alt cablu la celalalt bec.Are o singura faza care apoi se ramifica in 2 mai departe spre becuri, deci nu este nici un nul acolo.
Nu am vazut intrerupator ca cel din poza arata de el, vad ca e din Franta.
Cel mai bine e sa aiba un aparat de masura si sa verifice continuitatea, asa poate identifica ce si unde se leaga.
Treb sa lase capetele la cablurile din doza libere si la fel sa le masoare sa vada daca are 2 faze sau doar 1 faza.

Oricum instaltia lui nu-i completa, ori se mai ramifica undeva in alta doza.
Nu are cum sa vina 2 faze de la tablou si mai departe ce sa faca? Se duc unde? el nu a zis ca ar mai fi alte cabluri acolo, deci fazele alea se duc doara in intrerupator si atit? Asa si cum se aprinde becurile? Deci instaltia este naspa facuta, in doza aia la o instaltie normala si buna ar trebuie sa fie multe cabluri vreo 4 cabluri, el are doara 3, ar trebuie 2 faze care sa vina de la tablou se taie in doza si vor deveni 4 capete 2 ce vin de la tablou in doza 2 ce merg la becuri care tot faze vor fi, is de fapt cele 2 faze care intra in doza se leaga de interurpator si merg mai departe la becuri.
Nulu daca ar veni in doza aia, ar trebuie sa nu fie taiat deloc, sar duce mai departe spre becuri ori spre alta doza, de unde se ramifica in 2 si mers apoi la becuri.
Deci el are 3 capete, din spusele lui is 2 faze si 1 nul, pe astea le legi unde si se duc nicaeri laughing pentru ca nu au unde sa se duca.In nul nu are cum ca ar face scurt, asta daca ala este nul cum zice el, deci fazele lui sar conecta la intrerupator si mai departe ar transmite curentul al becuri wireless laughing

| relian a răspuns:

Ce spui tu nu exista. Spui ca ai doza aia cu 2 faze si un nul, adica vrei sa spui ca ai in doza aia 3 capete de cabluri?
Daca ai avea asa ceva cum se aprind becurile? Iti zic eu, tu acolo nu ai nici un nul in doza si nici nu ai 2 faze.
Alea is 1 faza si atit.Ai 3 capete ok?
1 capat este faza, aia ce vine de la tablou
2 capte merg la becuri, deci is continuarea fazei, nulul se leaga direct la becuri de altundeva.
Intrerupatorul are curent de la faza, apoi prin butoanele si contactele alea duce curent spre cele doua becuri.
Ia un aparat de masura, lasa cele 3 capete libere si masoara vezi cate feze ai, dar te asigur ca ai doara o singura faza.

Nulul ala ce spui tu de unde vine in acea doza? Daca este nul ala vine de la nul, de la bec nu are cum sa vina, asta daca e nul, ca de aia e nul ca vine de la nul.Deci de ar fi nul ar trebuie sa plece mai departe spre becuri nu spre intrerupator.
Daca acel nul ce zic tu cai nul vine de la unu din becuri inseamna ca e faza ca este contunuoarea fazei ce se leaga de intrewrupator

Ca urmare desfa becurile de pe hol si de la baie,desfa fasungu ala, lasa firele libere, cauta un cablu lung sa prelungesti firu de la bec sa ajunga linga intrerupator si pui cu aparatul de masura la un capat ala din doza ce zici cai nul si capatul alantu legi la bec si verifici continuitatea, asa vezi daca nulu ce spui tu este acel cablu cel verifici. Daca nu-i, verifici si cu becu alantude pe hol, te asigur ca cele 2 capete din doza intrerupatorului merg de fapt direct la becuri, tu acolo nu ai nul, pentru ca nu ai pentru ce.

Deci tu trebuie sa ai faza care se leaga la un capat al intrerupatorului si alte 2 fire care se leaga la capatul al; antu al intrerupatorului si, merg spre becuri, cate un fir la fiecare bec.
Din fasungu fiecrui bec pleaca alt cablu care este nul, dar pleaca altundeva in alta doza.

Ce spui tu ca ai acolo, nu ar duce nicaeri, ar fi 2 fze care se termina in acel intrerupator si atit, nu ar mai pleca nimic de acolo.
Fara aparat de masura sau ceva de verificat continuitatea nu poti rezolva sa vezi ce ai exact tu acolo.

| relian a răspuns:

Tu trebuie sa identifici care capat din doza, care cablu este faza, pentru ca ai o singura faza acolo.
Dupa ce ai indentificat faza legi la intrerupator la L2 dupa cum vezi, acel intrerupator are punte, cablu rosu, ala inseamna faza, deci faza ta legata la L2 da curent la ambele butoane la ambele circuite.

Cablu ala rosu de aia este acolo ia curent de la o faza si da la 2 circuite, cablu rosu inseamna hot inseamna ca e curent pe el, nu este ala nul, unde ai vazut tu cablu rosu nul?
Celelante capate, adica restul de 2 capete care nu ai curent pe ele, alea din doza ce spui tu car fi tot faza si nul, alea is cablurile ce vin de la fiecare bec, pe astea le legi unu la X1 si alantu la X4.

Nus sigur dar asa cred ca ar trebuie legat. Poti verifica cu aparatul de amsura la intrerupaor fara sa il conectezi.

Pui aparatul de masura pe continuitate si verifici cablu ala rosu cu X1 vezi daca suna, daca ai continuitate. Daca nu ai apesi butonul si vezi de are continuitate. Daca are atunci ala e.Verifici si cablu rosu cu X4 si la fel apesi butonul, odata ar trebuie sa ai contiunuitate, apasind ar trebuie sa intrerupi.
Daca e cum zic, atunci ai rezolvat problema laughing

| halogen001 a răspuns (pentru relian):

Foarte bine ai precizat. Așa este. Eu nu le numesc faze și nul. Acolo a mai fost un întrerupător pus, deci el nu are decât de schimbat întrerupătorul cu altul. In acea cutie sunt 3 fire. Unul comun care duce curentul la becuri pe care l-a numit nul si încă 2 fire care merg fiecare fir la câte un bec. Curentul din firul comun poate să meargă fie într-unul din fire din cele 2 numite "faze" și se aprinde un bec, fie la ambele fire de la becuri și atunci se aprind ambele becuri. Întrerupătorul conectează cele 2 fire de la 2 becuri la firul comun. Instalația a funcționat bine înainte, deci nu se poate face scurtcircuit. Ori se aprind becurile ori nu.
Sunt 2 moduri de a pune întrerupătorul. Fie între nul si bec, fie între fază și bec. Peste tot văd că scrie că se pune pe fază, probabil ca să întrerupă faza de la bec și să poți schimba becul oprind numai întrerupătorul fără să te curentezi. Are un avantaj și întrerupătorul pus pe firul nul care are legătură cu împământarea, pentru că atunci când becul e aprins, tot întrerupătorul e la împământare și nu te curentezi de la întrerupător, dar când becul e stins, unul din contactele întrerupătorului e la fază și tot te curentezi pentru că becul nu limitează curentul sub 30mA. O siguranță diferențială face treabă mai bună pentru că oprește curentul dacă apar pierderi de curent de la fază spre împământare mai mari de 30mA. Dacă becul nu e izolat și trebuie schimbat, atunci trebuie oprit curentul de la siguranțe. Nu te poți baza pe întrerupător. La mine întrerupătoarele sunt puse pe firul de nul. E ok. Nu le-am schimbat. Eu dacă le puneam, le puneam pe fază ca să știu că întrerup curentul de la întrerupător, dar e bine și așa pe nul, pentru că limitează curentul dintre întrerupător și pământ.

https://ibb.co/jGm16Tv

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Asa se leaga,asa spune cartea,asa spune legea,asta nu doara in RO oriunde in orice tara asa se leaga.

Faptul ca legi tu la nul,asta este problema ta,dar in cazul in care sa zicem lurarea ar trebui inspectata de un inspector,atunci nu ai trece inspectia cu intrerupatorul legal pe nul.

Nu zic ca nu functioneaza si asa f bine,merge ca tto dracu ala este,dar se pune pe faza,pentru ca orice om poate umbla la bec,ori la fasung si sa evite probleme s-a pus intrerupatorul pe faza,inchiz intrerupatorul,nu mai este curent la bec deloc.

Poate schimba becul si fasungul oricine,fara a se mai umbla la tabloul electric.

Ar trebui sa le numesti faza si nul, asa le numeste toata planeta, asa poti sa faci diferenta. Spui comun, dar comun ce inseamna? Comun poate sa fie si nulul, sa pui la nu stiu cate prize, becuri etc toate nulurile la un singur cablu si ala ar fi comun.

La fel ai putea sa pui toate fazele si ai avea curent.Deci trebuie sa le diferentiezi sa le spui nul si faza. Faza este firul care este energizat, care are curent pe el.Nulul este firul care nu mai este energizat, firul pe care poti pune mina si sa nu patesti nimic.

Deci nulu la el sigur pleaca de la becuri si se leaga in alte doze.

Deci are juma de circuit pus.Trebuie sa aduci curent la becuri, asa ca 2 capete alea de la el din doza is cele care vin de la becuri.Al 3lea capat este ala care vine de la tablou, aia e tot.

Capetele astea se leaga la bornele intrerupatorului si toate capetele is faza, ori devin faza atunci cand actionezi butonul si inchizi circuitul.

Intrerupatorul atinge capatul faza cu unu din capetele ce duc la bec. Este ca si cum faza este taiata si la locul ala pui intrerupator, aia e tot.Deci tot cablu asta ce vine de la tablou, intra in intrerupator, iese din intrerupator si ajunge la bec este faza.

Nulul trebuie sa plece de la bec si sa duca la tablou la nul, n-are ce cauta in intrerupator.Ar putea sa treaca prin doza intrerupatorului, dar nu se leaga de intrerupator.

Gindeste la un perete ce are pe el o usala mijloc sa zicem.
Oparte de perete este cablu ce vine de la tablou si ajunge la usa ok? Usa este deschisa peretele respectiv nu are legatura cu jumatea ailanta.
Jumatea ailanta merge la bec.
Cind inchzi usa curentul se duce de la un perete la altul, deci de la un capt la alantu si ajunge la bec, de aia si cablu ala este tot faza pentru ca este de fapt continuarea celui care vine de la tablou, doar ca fost taiat si intre ele s-a pus intrerupatorul.

Dar ca sa nu duci 2 cabluri de la tablou pana la intrerupator, poti duce si 1 singur, apoi intrerupatorul poate bifurca, poate da la 2 sau mai multe becuri curent, asa cum e cazul de fata.
Deci tot ce are el in doza aia is faze, 1 capat este tot timpul energizat, adica cu curent pe el, celelalte 2 capete pot sa aiba sau sa nu aibe pe ele curent fctie de butonul ala care leaga sau desleaga conectia.

Pe linga chestia asta exista si siguranta in tablou,deci masuri de siguranta is destule,dar au zis sa nu mai ma duc la tablou,omu cand vede tabloul ala plin cu atitea chestii se sperie,asa ca e mai simplu si usor daca pui OFF intrerupatorul si umbli la bec,la fasung.

Deci este bine sa folosesti notiunile astea faza-nul,plus-minus in cazul curentului continuu pentru ca sa faci diferenta.

Exista si notiunea ce spui tu comun,dar se foloseste in alte cazuri in alte parte,la motoare la stiu si eu alte dispozitive.
Deci se pare ca si la tine acasa cine a facut instalatia a dat buleala laughing asta pentru ca mai mult ca sigur na fac ut jobul o firma,a facut-o un meserias care nu-i autorizat.
Am mai gasit si noi disconecte legate pe direct, unu ce lucrez cu el stiind ca sa sxcos disconectu a pus mina pe cablu si la fript laughing deci disconectu ala nu mai era nimic, care facuse acolo legase firele direct laughing de atunci desfacem si capacul sa ne asiguram ca nu ne da de pamint.

Deci exista doar un singur mod dea pune un intrerupator si anume pe faza laughing daca spui asta unui electrician sau, inginer, ori unui inspector, no sa fie de acord cu tine.

Asa ca idee da sunt 2 posibilitati sa le pui ilegal laughing Plus de asta nu este bine ca curentul sa o ia pe cablu de impamintare, ala este pus acolo doara de se intampla ceva cu nulul, asta asa ca o paranteza.
Totdeuna curentul trebuie sa se intoarca pe calea cea mai scurta de unde a venit, iar calea cea mai scurta este prin nul.

| Brizbriz a răspuns (pentru relian):

"acum 12 ore | relian a răspuns (pentru Brizbriz):
Totdeauna faza trebuie sa treaca pe la interurpator, regula, lege. Daca e sa faci o instalatie si sa fie inspectata, nu treci inspectia cu faza legata la bec."

bun... AI UN LINK CU LEGEA?!?

nu stiu din ce cauza, dar, asaaaaa putin, idea de a NU lega faza la intrerupator si deci a NU produce auto-inductie si flama, parca sunt corect... tu zici ca nu, dar totusi... PARCA

| halogen001 a răspuns (pentru relian):

Așa am văzut pe net că toți pun întrerupătorul pe fază. Așa l-aș fi pus și eu. În practică mulți spun că le au puse în tot felul. Un întrerupător pe fază, altul pe nul, deci cum se nimerește.
La mine nu e problemă dacă e legat la nul sau la fază happy Așa le-am găsit, legate pe nul, dar nu mă deranjează pentru că opresc curentul de la siguranțe dacă am nevoie.
Fiind întrerupător dublu, ar fi vorba de 4 fire, dar cum 2 fire merg în același punct, ajung 3: două la becuri și unul la rețea laughing Firul de la întrerupător care merge la rețea e pentru ambele becuri și de aceea îi spun comun, iar celelalte 2 merg la becuri și nu mai sunt comune. Fiecare bec e cu firul lui. Atât firul comun cât și firele care merg la becuri pot fi și fază și nul după cum e pus întrerupătorul pe nul sau pe fază.
Dacă întrerupătorul întrerupe nulul, atunci al treilea fir, cel comun e nulul, iar de la becuri cele 2 fire sunt faze, pentru că vin de la faze, dar prin becuri, deci exact ca în poza din întrebare, un nul și 2 faze care de fapt e aceeași fază pentru că nu e trifazat laughing
Dacă întrerupătorul e pus pe fază, atunci firul comun adică al 3-lea e fază, iar cele 2 de la becuri vin de la nul și ar fi 2 nuluri și o fază laughing

| halogen001 a răspuns (pentru Brizbriz):

De la ce să fie autoinducție, de la firele din pereți? Mă gândesc că firele au aceeași lungime indiferent cum aș pune acele fire pe nul sau pe fază și atunci inducția ar fi aceeași, curentul același indiferent dacă pun întrerupătorul pe nul sau pe fază și tot prin bec ar trece. În orice loc aș pune întrerupătorul, acesta va întrerupe același circuit și prin el va trece tot același curent și aceleași tensiuni.

| Brizbriz a răspuns (pentru halogen001):

Autoinductia se face la orice inchidere/deschidere de circuit electric
de aia se pot arde calculatoarele, daca nu ai sursa cu PFC active, atunci cand cade curentul

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Ok man cum spui,dar asculta ce zic,nu exista nul la interupator. Faptul ca acel cablu dupa intreruperea curentului de dincolo de intrerupator nu mai este energizat, nu mai are volti pe el, aia nul face nul, cablu ala tot faza va fi, pentru ca atunci cand lasi curentul sa treaca acel cablu va fi energizat, va avea pe el volti.Nu ai cum sa il numesti cand nul cand faza.

Nulul este cablu pe care niciodata nu circula electroni energizati,pe nul niciodata nu ai volti, de aia se pun si pe culori.
Deci cablu faza care ajunge la intrerupator are sa zicem culoarea rosie ok? Dupa intrerupator tu ce culoare pui? Sa nu spui ca pui alb laughing sau ce culoare mai este nulul.Pui tot rosu, sa stii daca desfaci la bec ca ala este faza, sa stii ca pe ala vin voltii, deci tot faza este.

La omu din intrebare, nu are ce cauta 2 faze de la tablou, este doara o singura faza care se bifurca dupa in 2 ce duc la becuri, aia e tot.
Nu am vorbit de trifazat, pentru ca nu merg 3 faze la un circuit, la un bec, deci 3 faze vorbesti atunci cand pe aceiasi linie, pe acelasai circuit merg 3 faze.
Faptul ca in intrerupator intra o faza si iese 2 cabluri cu faza pe ele, alea nu-s impreuna, is separate deci nu putem spune ca avem 3 faze

Am spus, avem acolo 3 cabluri cu faza pe ele in anumite momente.Cablurile trifazate au tot timpul faza pe ele, eu am spus avem 3 cabluri ce se energizeaza la un mom dat,cand apesi butonu,dar is circuite separate,chiar de trec prin acelasi intrerupator.

Exemplu cu culoarea este cel mai concludente sa poti intelege.
Ce culoare ai inainte de intrerupator aceiasi culoare trebuie sa ai si dupa,simplu
Nulu nu are ce cauta intr-un intrerupator,poate trece prin doza aia, dar merge singur spre bec, ori poti lua din alta doza mai aproape de bec nulu.

In cazu de faza toate firele alea duc pe ele curent, duc volti, unu care are tot timpul ce vine de la tablou si 2 care merg fiecare la cate un bec si duce curent cel ia de la ala primul ce are tot timpul, deci duce cand apesi tu butonul.

Nulu nu exista sa aiba pe el voltaj, niciodata, in cazul in care bagi volti pe nul, face scurt.

| relian a răspuns (pentru Brizbriz):

Link poti cauta si singur.Cauta la electrica, la companii de genul asta, sau cauta legislatia ce spune.Eu nu caut ca stiu ca este cum zic,plus de asta mie o lene de nu te vad laughing
Eu iti spun,ca atunci cand fac ceva si trebuie sa vina sa inspecteze,deci vine de la primarie inspector,trebuie sa faci dupa carte,dupa lege.
Cind nu stiu ceva, merg acolo si intreb,ce lege este, ce reguli sunt sa stiu sa fac bine. Uneori pe linga lege, fiecare oras mai baga si o alta regula, deci in plus ceva.

Autoinductie, flama, ces astea? Eram sigur ca o sa spui asa ceva laughing sincer astptam, stiam ca o sa revii cu intrebari
Zici face flama? Corect, dar acea flama este inofensiva.Acum te intreb ce faci cu prizele laughing aha, ia sa te vad, ce faci cu prizele, toate fac flama cand pui ceva in priza laughing Cite intrerupatoare si cate prize ai la o casa? Ai mult mai multe prize, deci ai falme balamuc, si ce masura ei sa nu faca priza flama?

Nu iei nici o masura, acea flama este ceva normal, atunci cand atingi 2 contacte, 2 fire face flama, scinteie, dar este ceva normal
Ce te faci cu contactoarele? Fac alea flama la greu.

Acea scinteie, flama ce spui tu nu iti arde absolut nimic, nici calculator nici telefon nimic.Este o scinteie si atit.Arde ce spui, atunci cand tensiunea este mare, mai mare decat trebuie.Cind face scinteie, tensiunea este aceiasi nu-i mai mare, acolo ai tensiune normala si amperaj mai scazut, dar asta fractiune de secunda, de aia face flama, pana se face contact bine.

Cum sa explic? Pe un cablu circula X nr de elelctroni ok? Acesti electroni is energizati, au volti pe ei.Sa zicem, luam asa un nr ca exemplu, circula 100 electroni da?
Atunci cand de acel cablu atingi un alt cablu, In momentu atingerii, tu nu atingi perfect, sau exact aceaiasi suprafata intre cabluri, ca urmare aia 100 electroni se inghesuie sa intre pe un cablu cu suprafata mai mica,dar asta are loc atunci in fractiunea aia de secunda,de aia apare acea scinteie,de la acea forta de volti care incearca sa intre pe o poarta mai miica decat pot ei incape.
De aia apar scintei si se incing cablurile la care conectia nu este buna,strinsa si pe suprafata cit mai mare,normala intre cabluri.

Dar chestia asta nu face ca voltajul sa fie mai mare. Voltajul este ala ce il furnizeaza reteaua,ce il furnizeaza transformatorul de pe retea.
Doar transformatorul ar putea cauza cadere sau crestere de tensiune.

Ai mai putea arde ce spui, daca faci scurt,daca atingi faza de nul,in cazul asta da,poti arde calculator, telefon etc, pentru ca pui volti pe nul si o sa ai in ambele parti ale unui consumator volti, atunci aia se ciocnesc rau de tot si face bum laughing ca si cum pe sensul tau de mers cu masina, vine cineva pe contrasens si te loveste, normal va faceti praf.

Deci nu stau acum sa caut legea, dar stiu ca asa spune.Plus de asta am facut si un curs de asta de electricitate cu un inginer la o scoala si daca ala a spus ca asa spune legea, normal trebuie sa il crezi, ala nu spune minciuni.

Unde sunt eu acum, da iti poti arata ce spune legea, dar o sa spui ca e legea din America laughing dar legea asta sa stii ca este peste tot in lume, no sa gasesti in nici o tara, sa zica legea legi nulu la intrerupator.
Astea is niste masuri de siguranta, aia e tot.Si iti zic din experienta ca un amic cu care lucrez a pus mina crezind ca este ok si n-a fost laughing la fript, pentru ca unu de asta "specialist"legase cablurile altfel.Vezi,la un bec, la un fasung, poate umbla oricine, ala nu-i incuiat.Omu stie, oricine stie, stingi intrerupatorul nu mai aia colo curent, pune mina si se frige, asta daca tu legi nulu la intrerupator si duci faza direct la bec.

Deci acea flama este ceva normal, nu-ti fa griji pentru asta.Bine sa nu confunzi falama asta de la intrerupator cu un contact de asta slab si sa spui lasa ca e bine.
Intrerupatoarele is capsate,is de regula nituite,ala merge cit merge,cand se defecteaza nu mai functioneaza,se inlocuieste.Dar tot timpul ala va face acea scinteie.
Eu iti zic,nu sa te invat,zic ce spune regula,nu eu am facut regulile astea.
Uneori,credem ca nu-i logic sa fie asa,dar stai linistit ca au fost altii care au intors problema pe toate fetele, unia mai buni ca noi laughing deci regulile astea is facute de mai multi oameni si mai pregatiti ca noi, ori mai destepti in domeniu asta ca noi.

Scuze ca am scris asa mai mult, dar daca nu explici, daca nu arati, sa spun doar ca asa zice regula, ai vazut, tu deja ai venit si ai zis arata legea.De aia e nevoie de ceva explicatie.
Legea poti sa cauti si tu singur,ori cauti cum am zis la firme de astea mari de electricitate si vezi ce zic aia.
Uite baiatu asta Halogen a zis ca peste tot pe tot netu, asa a gasit, intrerupatorul se leaga pe faza,desi el credea ca se leaga oricum,nu ar conta.
Faptul ca unia leaga cum le vine,acele lucrari is facute fara inspectie,deci lucrari facute nu de firme, lucrari facute de unia sa mai faca si ei un ban.
O firma care are angajati, care este autorizata, de asta de electricitate, NICIODATA nu-ti va lega intrerupatorul la nul, ori daca stiu si eu sefu lui omite sal verifice, si ajutorul de electrician pune nul, mai gasesti si asa ceva.