| Dragosom a întrebat:

Salut
Am o problema electrica.
Întrerupătorul din imaginea din link(1). Doza cu 2 faze și un nul.
Cum se leagă firele astfel încât pe un buton al întrerupătorului sa se aprindă becul într-o cameră(hol) și pe celalt in alta camera(baie).
Traseele firelor sunt funcționale, înainte era tot un întrerupător dublu, model vechi.
In varianta din poza link(2), merg ambele numai că butoanele merg invers. Adică dacă am ambele butoane de la întrerupător în același sens am un bec stins și unul aprins. Trebuie sa am un buton apăsat in sus și unul lăsat jos pentru a fi aprins becurile in ambele camere.
Sper că am fost destul de explicit.

https://ibb.co/JjX00zY (1)
https://ibb.co/7QGCHpS (2)

63 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru halogen001):

Cum adica va trece aceiasi tensiune indiferent unde pui intrerupatorul? Aia e ca nu trece nici o tensiune daca pui intrerupatorul pe nul.
El spune de faptul ca faza, ori cand atingi 2 contacte si e faza,face scintei,dar este normal sa fie asa,sa faca asa.

Dar de pui intrerupatorul pe nul nu mai face, aia vrea el sa zica, sa arate.
Are dreptate, de pui intrerupatorul pe nul nu mai face scintei ca nu mai are cum, nu mai are cine sa faca acele scintei.

Pe nul nu cirucula volti, circula numai electroni.Pe nul pui mina si nu patesti absolut nimic.
Autoinductia apare atunci cand is mai multe faze alaturate,dar chestia asta e nimic. Volti cand circula prin cablu inainte si inapoi,in anumite pcte creeaza niste cimpuri magnetice care is ca niste noduri,deci ies din cablu sa le zic asa,si daca ating si alt cablu poate induce acolo ceva ceva dar f slab,nesemnificativ,nu se intampla nimic rau.

Deci pe baza asta sunt facute transformatoarele,pe baza acestor curenti, acestor cimpuri electromagnetice ce se formeaza dea lungul unui cablu, atunci cand cirucla volti prin el.
Cablu se face spire, ceea ce face ca mai multe cimpiri de astea sa se suprapuna, ori sa vina cimp linga cimp devine mult mai mare si mult mai puternic.
Asta este un transformator, de aia ase face bobinele alea pentru a se cumula acele cimpuri electromagnetice ce se formeaza in cablu si sa avem putere.
Scuze ca ma bagai in discutia voastra si ca am mai bagat si pe linga ceva laughing

Revin ca vad ai scris ca tot prin bec ar trece.Curentul asa cum il numim circula in ambele sensuri, adica se misca inainte si inapoi, asta alternativ ce il avem toti peste tot.
Ei nulu este cablu aflat de cealalta parte a unui consumator.Deci curentu vine intra intr-un bec se descarca de volti,apoi se intoarce,se incarca aiara si tot asa.
Electronii de dincolo de bec nu au volti pe ei,nu cara volti,aia tot timpul is doara electoni singuri care nu fac rau nimanui.
Este ca si cum ai un pahar cu apa fierbinte si alaturi pahar cu apa la tem camerei.
Daca pui mina in ala fierbinte te frige,ala ewste faza laughing de pui mina in ala cu apa la tem camerei nu se intampla amsolut nimic.

Exact asa este si cu electricitatea. electronii circula in elementele metalice tot timpul,deci daca ai un fier,o bucata de sirma,acolo in sirma aia exista o miscare a electronilor,ca este aiurea,ori intr-un sens nu conteaza,aia se misca intruna,dar nu cum stim,se misca asa pleaca de la un atom la altul,vine altul in locul lui si tot asa.

Deci cand pui mina pe un fier,pe o sirma,este acelasi lucru ca si cum ai pune mina pe un nul,are exact acelasi efect,nimic nu se intampla.
De ce? Pt ca axcei electroni nu-s fierbinti,nu-s firbinti ca apa fiarta.

Deci totdeauna pe nul ai doara amperi,electroni care circula inainte si inapoi si care nu-ti fac nici un rau,pentru ca fac parte din acel cablu,nu are cum sa faca rau.
Pe faza is aceiasi electroni,dar is incarcati cu forta,cu temperatura sa mergem pe exemplu cu apa fiarta.
Orice consumator descarca electronii de forta aia,nu-i lasa sa sew duca inapoi nici inainte,daca electronii se duc inainte se duc singuri fara forta,de aia niciodata nu va face nului scintei, ori sa te arda.

De aia Brizbriz spune ca asa ar trebuie sa pui intrerupatorul pe nul ca nu face scintei.
Dar acele scintei nu fac nici un rau, nu arde nici becuri nici telefoane nici alte aparate.
Ok scuze gata ca scriu romane pe aici, unia deja au zis ca scriu balamuc si numai timpenii laughing dar banui ca is depasiti, ori nu pot pricepe fraze lungi, mai lungi decat din 2-3 cuvinte.

| halogen001 a răspuns (pentru relian):

Cum adica va trece aceiasi tensiune indiferent unde pui intrerupatorul?
============
Între contactele întrerupătorului deschis e tot timpul maxim plus minus 230V ori radical din 2, adică 325V indiferent dacă întrerupătorul e pe nul sau pe fază.
Când e inchis tensiunea între contacte e aproape 0. U = Ix R, iar R e foarte mic la întrerupător inchis.

| halogen001 a răspuns (pentru relian):

El spune de faptul ca faza, ori cand atingi 2 contacte si e faza, face scintei, dar este normal sa fie asa, sa faca asa.

Dar de pui intrerupatorul pe nul nu mai face, aia vrea el sa zica, sa arate.
Are dreptate, de pui intrerupatorul pe nul nu mai face scintei ca nu mai are cum, nu mai are cine sa faca acele scintei.
==========
Circuitul conține sursa, becul și întrerupătorul. Când închid becul se face un arc electric, curentul continuă să treacă, pentru că în momentul despărțirii contactelor, inițial distanța dintre contacte e așa de mică, încât curentul trece prin aer, aerul se ionizează si acel curent continuă să treacă chiar la o distanță mai măricică și de aceea se vede arcul electric. Distanța dintre contacte se mărește și arcul se întrerupe.

Indiferent dacă circuitul are legătură cu masa într-un punct al lui, arcul se produce la fel, pentru că nu există scurgere de curent spre Pământ.

Arcul n-are nici o treabă cu împământarea. Numai cu curentul ce trece de la sursă prin bec.
Dacă am o veioză și un întrerupător, la întreruperea circuitului voi avea arc indiferent cum bag ștecherul în priză.

| halogen001 a răspuns (pentru relian):

Autoinductia apare atunci cand is mai multe faze alaturate,dar chestia asta e nimic. Volti cand circula prin cablu inainte si inapoi,in anumite pcte creeaza niste cimpuri magnetice care is ca niste noduri,deci ies din cablu sa le zic asa, si daca ating si alt cablu poate induce acolo ceva ceva dar f slab, nesemnificativ, nu se intampla nimic rau.

Deci pe baza asta sunt facute transformatoarele, pe baza acestor curenti, acestor cimpuri electromagnetice ce se formeaza dea lungul unui cablu, atunci cand cirucla volti prin el.
Cablu se face spire, ceea ce face ca mai multe cimpiri de astea sa se suprapuna, ori sa vina cimp linga cimp devine mult mai mare si mult mai puternic.
Asta este un transformator, de aia ase face bobinele alea pentru a se cumula acele cimpuri electromagnetice ce se formeaza in cablu si sa avem putere.
Scuze ca ma bagai in discutia voastra si ca am mai bagat si pe linga ceva
================
Corect. O bobină parcursă de curent produce câmp magnetic. Când intrerup curentul in bobină, cămpul magnetic scade brusc la zero.
Variația câmpului în bobină produce o tensiune la capetele bobinei si bobina devine sursa de curent asa cum e secundarul transformatorului. Acea tensiune face ca curentul să circule prin bobină dacă are pe unde, în continuare in același sens cu curentul care a produs câmpul magnetic, deci e ca și când am un tren si din inerție nu se poate opri brusc și merge în continuare.
Acea tensiune atinge valori mari, pentru că scăderea câmpului magnetic e foarte rapidă.
La relee si motoare se pun diode sau condensatoare in serie cu o rezistență ca să absoarbă acea supratensiune care se înseriază cu sursa și dacă releul sau motorul e comandat de un tranzistor și nu are diodă sau condensator în paralel cu bobina sau motorul, acea tensiune ajunge să depășească limitele de funcționare ale tranzistorului și se arde tranzistorul.

Un cablu lung tot are inducție pentru că e ca o bucată de spiră de la o bobină cu raza foarte mare. Si un cablu lung si drept produce câmp magnetic și la oprirea curentului apare autoinducție. Dacă nu e tare lung, probabil că nu se simte.
Dacă e lung, atunci la închiderea întrerupătorului tensiunea autoindusă se însumează cu tensiunea sursei și mărește arcul electric, dar asta se întâmplă indiferent unde e întrerupătorul față de împământare.

| halogen001 a răspuns (pentru relian):

Deci cand pui mina pe un fier,pe o sirma, este acelasi lucru ca si cum ai pune mina pe un nul, are exact acelasi efect, nimic nu se intampla.
De ce? Pt ca axcei electroni nu-s fierbinti, nu-s firbinti ca apa fiarta.
============
Corect. Ca să treacă curent e nevoie de o sursă de curent. Mai e cazul unui corp electrizat care are prea mulți electroni sau prea puțini.
Dacă ating un astfel de corp electrizat, se face un schimb de electroni până la un echilibru, deci apare un curent.

La reteaua de curent, e un transformator care dă curent. Dacă ambele capete sunt în aer și tensiunea nu e prea mare, atunci pe orice capăt pun mâna nu mă curentez (doar pe un singur fir). Dacă pun mâna pe ambele capete închid circuitul și mă curentez.

Unul din capetele transformatorului e legat la pământ, deci eu când merg pe pământ sunt în contact cu unul din capetele transformatorului, cel legat la pământ și numit nul. Dacă mai pun mâna și pe fază, care e celălalt capăt al transformatorului, voi închide circuitul și mă curentez. Deci faza curentează pentru că la nul suntem deja conectați.

Sunt niște siguranțe bune diferențiale. Curentul circulă de la fază la nul. Dacă trece ceva curent spre împământare, atunci nu mai ajunge la nul același curent care pleacă de la fază, pentru că ajunge tot la nul dar ocolind firul de nul, prin pământ, tevi. Diferența de curent e sesizată de siguranță de la 30mA in sus și oprește curentul. Dacă faza intră în contact cu carcasa unui aparat legată la masă, siguranța oprește curentul chiar înainte ca cineva să se curenteze. Dacă cineva se curentează, la fel curentul e oprit automat și sunt șanse mari să nu se producă accidente grave.
https://magialuminii.ro/......dsh201-abb

| halogen001 a răspuns (pentru relian):

Ce avantaj văd eu la întrerupătorul pe firul de nul: Dacă becul e aprins, ambele contacte ale întrerupătorului sunt la masă, la nul, la împământare și dacă pun mâna pe contacte nu mă curentez, dar n-ar trebui să pun mâna pe contacte.
Dacă becul e stins, am un contact la nul si unul la fază prin bec și mă curentez.
Dacă nu am bec, deci cu becul scos, la întrerupător nu mai am fază deloc și pot schimba întrerupătorul cu curentul pornit laughing

Dacă am întrerupătorul pe fază, tot timpul am fază la un contact al întrerupătorului și trebuie să întrerup curentul ca să schimb întrerupătorul.
Pe de altă parte, cu întrerupătorul închis nu mă curentez la bec.

Cel mai bine e să opresc curentul și să verific cu creionul de tensiune dacă mai e curent (fază).

Arcul electric ce se produce între contacte la întreruperea curentului uzează contactele. Dacă întrerupătorul oprește cu viteză curentul, arcul durează mai puțin și contactele rezistă mai mult timp. E în funcție și de curent. Dacă sunt becuri multe la același contact și cu consum mare arcul electric e mai puternic și trebuie întrerupătoare mai puternice.

Mai e o problemă și la aprinderea becului. Dacă becul e cu leduri și are un condensator care se încarcă direct de la rețea și nu are rezistență de limitare a curentului, atunci la pornire condensatorul se încarcă brusc și trage un curent mare care uzează contactele întrerupătorului și nici becul nu ține prea mult.

| Brizbriz a răspuns (pentru relian):

"acum 4 ore | relian a răspuns (pentru Brizbriz):
Link poti cauta si singur"

sigur ca da, daaaar, am doua probleme:
2. tu ai sustinut asta, nu eu, deci, tu trebuie sa iti sustii punctul de vedere, nu eu sa caut pentru tine

1. sufar de lene cronica in faza terminala (nu mai scap) deci cu atat mai putin o sa caut eu ca tu ai zis "lege" si asta e indeajuns sa ma apuc de cautat

deci! link?hee hee

| relian a răspuns (pentru Brizbriz):

Https://revicon.ro/ce-nu-stiai-despre-intrerupatorul-de-lumina/

uite un link de la o firma care executa lucrari electrice.

https://www.youtube.com/watch?v=TAEqMNrmWg4

Uite alt link cu video, omu spune din carte, de la electrica :)) ia si invata der la astia daca pe mine nu ma crezi.

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Https://www.youtube.com/watch?v=TAEqMNrmWg4

Uite un video din RO omu lucreaza la electrica sau spune din carti.Deci la intrerupator dublu si el zice cas 2 faze,exact ce am zis si eu, deci am avut dreptate, desi nu ma uitai la nimeni :))

Deci asa se face aici in America si se pare exact la fel se p[rocedeaza si in RO.Mia cerut link brizbriz, a zis ca nu ma crede daca nu-i arat :)) si am zis sa iti aratr si tie.

Deci is 3 capete la intrebarea noastra, alea is cele 3 faze cum am zis sau 3 cabluri cu faza pe ele mai exact, 1 ce vine din panou si 2 care duc la becuri.
O sa vezi ala arata ca trebuie obligatoriu si impamantare,cum am zis aici orice intrerupator si priza are impamintare si fasungurile la fel.
Dar instalatiile facute fara inspectare,au dat aia buleala,sa nu mai puna cablu, sa faca mai ieftin etc.

Deci omu nostru mai mult ca sigur asa are in acea doza 3 fire pe care este voltaj,nulu la tras de altundeva direct la bec,dar normal se face cu arata omu asta in video.

Tot ce spun despre chestiile astea le vad la profesionisti aici unde locuiesc eu,la care vine inspectorul sa inspcteze lucrarea,aici nu te joci,nu poti mitui pe nimeni,inspectorul iti da verde sau rosu dupa caz si iti si spune ce este gresit,sa remediezi,apoi iar il chemi,iar verifica.

Chestia aialnta ce zicea brizbriz cu inductia e nimic,de exemplu in Texas daca vezi ce instalatii electrice sunt fugi :)) in poduri este ca o pionza de painjen,cabluri unele peste altele,deci nu daiuneaza nu nimic sau nu are efecte acea inductie,ca de ar fi avut nu ar fi pus astia cablurile asa.

Dar de exemplu in Chicago obligatoriu oerice constructie cai casa,cai magazie etc lege se foloseste teava din metal,deci teava,asa e legea acolo, pentru ca orasu a liuat foc de vreo 3 ori.

Era o chestie in RO in carti,se spunea de exemplu cablurile trebuiesc duse obligatoriu in linie dreapta,nu aveai voie sa tragi un cablu in diagonala :)) ce idei timpite aveau si aia,vorbesc de cartile mai vechi.
Deci nu conteaza pe unde si cuci un cablu,il poti duce si in X :)) n-are a face.
Deci cred cum am zis legarea la intrerupatorul din intrebarea de aici se face cum am aratat in alt raspuns,acel intrerupator nu stiu exact pentru ce este, dar se pot lega la el si 2 faze si 1 dupa caz.

Am spus intr-un raspuns ca nulu nu se duce niciodata prin intrerupator.Asta la intrerupatoare normale,la ce aveam noi acasa asa e ste.
Dar se duce si nulul prin intrerupator,dar la intrerupatoare speciale,dar nu este cazul aici,deci vorbim de chestii ce se fac la casa omului.
E bine sa discutam ca mai aflam una alta,cum ai zis si tu cum e la tine au legat aia cum sa nimerit,este bine de stiut,daca cineva isi baga mina sa stie sa o faca cu sigurantele scoase.
Si eu ma gandisem la ce spune brizbriz sa pui nulu la intrerupator sa nu faca scintei,dar nu-i bun,e bine sa faci o instalatie si oricine cand vine sa inteleaga.
Asa daca fiecare leaga cum il duce capu este dupa greu de deslusit ce cabluri is acolo,ia timp si te mai si enervezi uneori :))
Ok cred ca asta e tot,acu am dat link si lui brizbriz, sa vad de mai are ceva de comentat.

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Exact.Dar de exemplu un plastic,un metal se poate electriza si de aia te curenteaza.cei aia electrizare? Se incarca cu forta, cu energie de undeva, prin frecare sau electrostatic si apoi cand tu atingi trece acea forta la tine.
dar in mod normal este nul.

Referitor la sigurante asa este, aia sare si ar trebuie sa nu te electrocuteze, dar de curentat tot te pisca nitel, doar ca nu mori laughing.

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Eu si brizbriz a spus ca daca legi pe nul nu mai ai arcu ala electric ce spu tu, sau asta a vrut sa zica.

Deci daca tai nulul de la un bec si lasi intrerupatorul aprins, apoi atingi capetele nulului, nu vei avea acea flama.eu asa stiu, asa cred.

Daca faci asta cu faza, atunci ai arcu ala ce spui.Deci el despre asta vorbea,sa eliminam arcu ala cel face intrerupatorul,legind nulu la el,astfel eliminam arcul electric.
Dar cum am zis ce faci cu prizele, alea ce le m, ai faci sa nu faca flama? Deci nu are rost sa pui nulu ca nu elimini nimic din casa, flama tot ai la prize, deci nu rezolvi nimic legaind nulu la intrerupator.

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Daca pui intrerupatorul pe nul,ai tensiune zero laughing nu mai ai nimic acolo.
Ti-am spus in alt mesaj,orice consumator nu lasa electronii sa iasa din el cu energie pe ei, cu volti pe ei, deci electronii care au volti pe ei cand ies din consumator au volti zero.

Ca urmare intrerupatorul pus pe nul prin acel intrerupator nu va trece absolut nici o tensiune.
Nu va face scintei, doara va intrerupe circuitul sa stinga becu, ori sa il aprinda.
Aia e tot, despre asta vorbea brizbriz

| relian a răspuns (pentru relian):

Trebuie sa intelegi cei ala curent,cei aia tensiune,altfel nu poti intelege tot tabloul ca intreg.

Curentu (amperii) = electronii energizati,cu volti pe ei.
Tensiunea (volti) =forta energiei,forta ce se afla in acel cablu,forta pompata de generator prin cimpul magnetic.

electronii sunt cei care asigura miscareai acelei forte,acea forta numita volt se misca odata cu electronii.
Cind electronii cu volti pe ei intra intr-un consumator,sunt dezbracati,consumatorul le ia toata acea energie,pe cablu dincolo de consumator nu mai exista energie deloc,energia de fapt nici nu este pe nul,nu ajunge acolo niciodata energie,pe nul nu ajunge niciodata volti.
O sa intrebi atunci ce rost mai are nulu ala? Nulu face ca electronii sa sze miste,el doar atit face,inchide circuitul fazei,nulu se ointoarce inapoi,este ca un cerc.

Daca tu ai o faza deci electroni cu volti pe ei si un bec si nu continui acel cablu,nu se va intampla nimic,pentru ca acei electoni nu vor intra in bec,nu se vor misca.

Miscarea electronilor exista atita timp cit cercul este complet,circuitul trebuie sa fie complet,altfel electronii aia ar trebuie sa iasa din cablu,se destrama cablu laughing bine ceea ce nu se intampla.

Asta e curentul asta electric. Fara ca circuitul sa fie cerc electronii nu se vor misca.
De aia cand pui mina pe o faza,cand pasarile stau pe faza pe fire nu patesc nimic,pentru ca electronii in acel cablu nu se misca,pentru ca pasarea sau tu nu faci cerc cu acel cablu,nu inchizi circuitul,ca urmare prin tine nu se misca electroni.

Uite ia tu acasa un bec fasung pune fire separate faza si nul, apoi taie nulu, desfa izolatia la capete si atinge, o sa vezi ca nu face nici un arc electric nimic.
Pune mina pe el si o sa vezi ca nu patesti nimic, chiar daca pui mina pe ambele capete, tu inchzi circuitul dar deja esti la partea unde nu mai este energie.
Pe nul tii mina ca in apa la tem camerei.

| Brizbriz a răspuns (pentru relian):

Super, esti "tare"... poate crezi ca scapi
deci, UNDE SCRIE LEGE?!? tongue

acolo scrie doar "recomandat", ala recomanda ca faza sa fie intrerupta, eu am contestat serios asta mai sus, cu argumente la obiect
stai sa iti mai dau unul (tot m-am sculat de dimineata vesel si cu, chef de zeama de glont) :

mi se pare absolut aberant, sa pui "necesar" (lege) ca trebuie sa fie "sigur" o chestie care e ingropata in perete, practic, te mananca unde soarele nu patrunde, sa suflii in iaurt, doar ca sa fii 100% sigur ca, cineva nu a gresit ceva si respectivul circuit sa nu fie atat de "ingropat" de fapt
asa ca in numele "suflatului in iaurt" ignoram avantajele a nu intrerupe faza

deci, vreau sa vad o lege, nu o recomandare, nu cum o fac unii, nici macar cum scrie in manual, eu nu iau si nu am luat niciodata de buna ceva, pentru ca toti fac asa, si asa scrie in cartea sfanta numita "manual", si uneori m-am fript, recunosc, dar alteori am avut mult mai putine probleme, de cat se plangeau aia care nu gandeau si/sau a mers mult mai bine

| relian a răspuns (pentru Brizbriz):

Vrei lege? Nu stiu unde sa caut in RO,dar sunt unia care stiu,pe aici p[e TPU,cand aflu de ei,o sa revin.
Dar ca idee daca tu o sa faci o instalatie noua,si daca vrei sa fie pe bune,cerei aluia de la primarie sa verifice si sa zica daca e ok.

In video ala zice ala recomandat? Ma lesi,zice faza obligatoriu prin intrerupaor, unde ai vazut tu ca zic e recomandat? Zice recomanndat la ground, dar si acolo zi ce tot obligatoriu.

Am carte dar nu stiu cum sa iti arat, pot sa fac poza si sa iti arat dar nu stiu cum sa o pun aici.
Inca odata te ingtreb pentru ce intrerupi tu nulul? Care este the point? Vad spui ca ai chef de vorba laughing zi-mi un motiv bun sa intrrupi nulul.

Singurul motiv ce tu l-ai bagat, a fost cu flama, ca face intrerupatorul flama.Asa apoi eu am intrebat,ce faci cu prizele?

Deci daca tie iti este teama de flama aia de la intrerupator,sa inteleg ca flama de la prize n-are nimic?
Bagi in priza ceva face flama,obligatoriu,deci cum faci la prize sa nu mai faca flama?
Deci nu vad ingrijoparea ta vizavii de flama de la intrerupator,ai flama peste tot in casa dar tie ti se rupe doara de aia de la intrerupator,ne lesi cu basmele astea laughing
Sa pui nulul la intrerupator este o magarie,multi tiau explicat,multi explica si de ce,numai tu esti mai capos si o tii doara pea ta.

Avind in vedere ca toti zic ca faza se pune, inclusiv aia care au facut acele intrerupatoare, inclusiv companiile de electricitate, spun la fel, deci nu-ti ramane decat sa te supui majoritatii.

Deci intr-o discutie de genul asta trebuie sa accepti ce spune m, ajoritatea.Acasa ala tine fa ce doresti, este fix problema ta.
Sa iti mai zic ceva.Sa zicem ai casa asigurata si ia foc stiu si eu de la ceva cabluri,cand aia vin si constata,verifrica si tu ai nulu la intrerupator aia au motiv sa tiop dea prin gurita laughing or sa vie si sa zica asa zice legea,tu o sa le ceri legea, aia or sa tio arate, ca aia au legea, stiu, vin deja pregatiti.

Deci tipu ala din video tu spui ca recomanda? Urmareste video, apoi zii daca ala doara recomanda.

| relian a răspuns (pentru Brizbriz):

Deci daca tie ti se face si desen,arata ala clar cu rosu si spune se duce faza la intrerupator,tu vii si spui ca aia e recomandare e clara,cred ca ai ceva probleme cu capu laughing asa ca discutia trebuie sa se opreasca aici.

Nu ajungem nicaeri cu tine,nu avem cum. Daca ti s-a aratat clar cu desen,cu explicatie ca se pune pe faza,tu spui,numa tu stii de unde ai scos ca este recomandare.
In cazul asta nu pot decat sa iti spun ca ai probleme,ori psihice,ori de intelegere,adica una vezi si alta pricepi,ori cum zic unia pricepi in gura laughing scuze dar stii cum se spune,nu te pune cu nebunu laughing asa ca ma retrag,e ca tine,pune ce cabluri doresti,unde doresti,este bine ce spui,ce faci si cum gindesti.

Numa bine,nu mai imi scrie ca nu o sa mai raspund,nu putem avea o conversatie civilizata,sau normala.
Deci legea e aia ce spune cartea,cartile alea au fost aprobate de cineva,de guvern,alea se predau si in scoli,cum am spus cauta singur, eu nu am cu cine discuta, nu esti o persoana sociabila si nici maleabila, nu-i accepti decat ce stii tu, decat ce faci tu.E ok ramai la ce stii, la ce faci.Bafta

| halogen001 a răspuns (pentru relian):

Sunt 3 fire. Nulul și faza care vin de la secundarul transformatorului, apoi împământarea care e legată la pământ și la nul aproape de transformator, aproape de casă.
Alimentarea consumatorului nu se face prin împământare.
Alimentarea consumatorului se face prin fază și nul.
Dacă tai nulul de la bec, atunci în locul tăiat un capăt e spre nul, iar celălalt capăt e spre bec și are curent prin bec și când ating capetele face scântei, pentru că un capăt e nulul și celălalt e faza prin bec.

Dacă tai faza, un capăt e spre fază si unul spre bec. Capătul dinspre bec devine nul prin bec și când ating cele 2 capete, ating nulul (prin bec) cu faza și face scântei.

În ambele situații ating nulul cu faza prin bec și apar scântei.
Becul limitează curentul la aceeași valoare în ambele situații.

Întotdeauna într-un circuit închis, unde e o sursă, dacă tai firul în orice loc, tensiunea între capetele firului e egală cu tensiunea sursei, iar curentul e același peste tot pentru că elementele circuitului sunt în serie.

Arcul iese când se desfac contactele, pentru că între cele 2 contacte care nu se ating este exact tensiunea sursei, indiferent unde e legată împământarea.

| halogen001 a răspuns (pentru relian):

Dacă tai nulul, voi avea un capăt spre nul și unul spre bec. Capătul dinspre bec e legat prin bec la fază și devine fază. Tensiunea între capătul legat la nul și capătul legat la bec este tensiunea rețelei.

Când întrerup legătura se produce arc electric, pentru că între cele 2 capete despărțite există tensiunea rețelei. Curentul e limitat de bec care este conducător de curent, chiar dacă nu lasă tot curentul să treacă.

Dacă firele sunt despărțite și pun mâna pe firul care e spre nul nu pățesc nimic.
Dacă firele sunt despărțite și pun mâna pe firul ce merge la bec, acel fir are tensiunea rețelei venită prin bec, e fază și curentează. Curentul e limitat de bec, dar e suficient de mare pentru o accidentare grava.
Dacă firele sunt despărțite și pun o mână pe un capăt si una pe celălalt, atunci la fel curentează prin bec.
Dacă întâi unesc firele și după aceea ating firele, atunci nu mă curentez, pentru că ating doar nulul.

https://ibb.co/rH61ZF1

| Brizbriz a răspuns (pentru relian):

"acum 9 ore | relian a răspuns (pentru Brizbriz):
Deci daca tie ti se face si desen, arata ala clar cu rosu si spune se duce faza la intrerupator"

daca mi se face un desen ma uit la el, ce "frumos" e

DAR **TU** AI SPUS CA E LEGE
D O V E D E S T E

ca vad ca schimbi subiectul tongue

| relian a răspuns (pentru Brizbriz):

Spune balaria ce ai spus-o, tu ai fost primul care a dat un raspuns, l-ai facut pe om nebun, cum adica sa lege faza la intrerupator.

Deci daca tu ai raspuns primul, ar fi cazul sa arati ca intrerupatorul se pune pe nul, asa cum tot sustii.Deci arata tu primul, pentru ca ai raspuns primul la intrebare, eu uite luam ca nici nu sa discutat nimic, si vin si intreb : SArata si mie unde scrrie ca se leaga nulu la intrerupator? Pori sa arti ceva regula, lege in sensul asta?

Deci daca tu imi arati ca nulul se leaga la intrerupator, atu nci iti arat si eu regula ce am zis.
Asta odata.Pe de alta parte ai venit cu ideea ca sar lega nulul pentru ca faza daca o legi face flama.Asa si daca legi nulu,ala nu face flama? laughing
Lefi intrerupatorul pe nul cum zici tu,faza direct la bec ok?

Ce se intampla? Faza se continua prin bec si capatul de nul de la bec pana la intrerupator devine faza laughing deci tu la acel intrerupator ai tensiune chiar daca legi nulu,dewci va face flama cand deschizi intrerupatorul oricum.
Mai vrei ceva acum? Hai arata ca tu legind pe nul mai ai flama la acel intrerupator laughing
Hai sa vedem,sa te vedem ce le stii. Avind in vedere ca ambele cabluri fac flama,legind nulul la intrerupator nu ai absolut nici un avantaj,ba dimpotriva ai dezavantaje,poti avea probleme in cazu ca umbli la bec sau la fasung.
Legind intrerupatorul pe faza,elimini orice problema,indiferent ca te pricepi la electricitate sau nu,omu acasa s-a spart becu,s-a ars,stinge intrerupatorul, se duce scoate, inlocuieste, aia e tot, simplu pac tac, vorba lu Masotii laughing

Hai sa te vad cu flama ta cu tot ca numa mai zapacit pe aici.

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Ai dreptate laughing eu ma rtot gindeam la bec aprins, ma zapacii de tot cu brizbriz asta, el inca tot pe a lui o tine.
Multumesc pentru lamurire, asta e mai bat si eu gardu citeodata, nu stau sa analiozez, merg ca oaia aia laughing

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Atunci nu inteleg cei cu biorzbriz asta de tot face atita galagie ca ia foc casa,pffff is lamurit si de mine ca ma lasa-i asa dus laughing
Dar regula exista,asta cu faza la intrerupator si e mai ok sa pui asa decat sa legi nulu asa cum unia au facut si cum ai spus si tu ca ai la tine.
Noi ne certam, ne agitam pe aici, iar omu ca a pus intrebarea nici nu-i curios laughing nici macar sa vina sa ne spuna daca a rezolvat sau nu laughing Gata trecem la alt subiect asta e gata, am mai invatat ceva si din conversatia asta, am vazut ca si eu gresesc, zic altora sa stea usor sa analizeze dar si eu fac tot la fel laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru relian):

"acum 6 ore | relian a răspuns (pentru Brizbriz):
Spune balaria ce ai spus-o, tu ai fost primul care a dat un raspuns, l-ai facut pe om nebun, cum adica sa lege faza la intrerupator."

DECI... NU AI O LEGE, dar te-ai bagat si ai spus ca "e lege"
deci, poate, poate nu l-am facut p'ala nebun degeaba, iar tu ii tii isonul, cu argumente de gen "lege" care sunt doar in cap la tine

esti "tare", pot sa te ating?
https://www.youtube.com/watch?v=4QPdn84DuGc

| relian a răspuns (pentru Brizbriz):

Da si este lege,exact ce am zis,nu e lege de la mine,nu-i regula mea,asa s-a stabilit de altii mai destepti ca mine,ca tine nici nu are rost sa spunem laughing
Deci este regula,lege,daca faci o lucrare si o inspectezi, pui nulu pe intrerupator, nu treci, nu-ti aproba lucrarea, deci e lege.
Deci legea este scrisa in carti, in legislatie, nu e in cap la mine.
O sa te tin minte si cand o sa gasesc legea o sa revin si iti arat.Asta sa nu mai continuam ceva ce cu tine nu se poate laughing esti imposibil.

La tine si daca spune cineva ca la semaforul rosu trebuie sa opresti ca asa zice legea,o sa spui ca nu-i adevarat,sa-ti arate legea, ceva genul asta de om esti tu laughing

Dar nu ai spus despre avantajul dea lega intrerupatorul la nul, cde avantaj, ai, macar zii unu, sa vad si eu ce stii, cit stii.Eu nu tiu isonul nimanui,cel care a intrebat nici na mai intrat in discutie laughing Halogen a fost in discutie,omu stie cit de cit,apooi si el la fel credea ca si tine ca se pune pe nul,apoi a revenit sia zis ca pe faza, deci ai cu cine discuta, nu ca spus ca mine, na spus ca mine, a spus ca a cautat pe tot netu si peste tot asa spune, faza la intrerupator.
A si spus ca si la el acasa cine a facut lucrarea la fel au pus nulu la intrerupator, deci in RO se da buleala la greu laughing

| halogen001 a răspuns (pentru relian):

Se schimbă foarte ușor faza cu nulul la prima siguranță sau la contor.
Instalația poate fi făcută corect inițial, dar dacă nu se folosesc fire colorate și nu se verifică, la schimbarea contoarelor se pate inversa ușor faza cu nulul, iar la următoarea schimbare de contor se respectă noua orientare laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru relian):

"acum 5 ore | relian a răspuns (pentru Brizbriz):
Da si este lege, exact ce am zis, nu e lege de la mine, nu-i regula mea, asa s-a stabilit de altii mai destepti ca mine"

perfect, deci... AI UN LINK, CU LEGEA... NU?!?

altfel, cuvantul tau nu prea valoreaza nimic, nu dupa "discutia" asta

| relian a răspuns (pentru Brizbriz):

Ok o sa ma uit dupa link daca asta vrei, poate asa scap de tine laughing

| relian a răspuns (pentru Brizbriz):

Https://electricianautorizat.com.ro/normative-instalatii-electrice/

Ok uite un link aici.Dai clik pe el, apoi te duci Jos la Normativ I7-2009/2,crezi ca te poti descurca laughing dai clik acolo jos pe normativul ce am spus si la pagina 153 citeste ce spune despre intrerupatoare.

Acum sper ca o sa te linistesti de tot laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru relian):

Sigur, hai sa repetam impreuna
L E G E
cine e "electricianautorizat.com.ro"?
a fost votat in functie?
stai asa, maine cumpar domeniul electricianCELMAIautorizat.com.ro
sa vezi ce "legi" dau dupa aia... nu o sa iti vina sa crezi

ca sa nu mai vorbim, ca, ".com.ro" inseamna ca nici nu e roman, in Romania nu exista conceptul de a pune .com inainte de .ro, asta e o idee de tara hadicapat mentala, care nu concepe ca TLD-ul national are si valoare de business

deci, lasa-te de sportul asta, nu faci fata tongue

| relian a răspuns (pentru Brizbriz):

laughing daca te pui la mintea prostului poti sa il ajungi din urma, ori il poti si depasi uneori laughing.

Uite aici alt link, hai ca poate poate ajungi presedinte, mai stii.

https://curentulelectric.ro/normativ-i7-2011-download-pdf/21/

Acum, dai clik pe link-ul asta ok? Se deschide pagina si o sa vezi un desen, deasupra desenului scrie ceva de genul :apasa aici pentru a descarca normativul.

Iti zic pas cu pas ca cine stie laughing deci apesi pentru a se descarca, pentru al putea vedea si o sa vezi ce apare, dar sa zic eu ce apare : Monitorul oficial al romaniei laughing asta o sa-ti apara.
Te duci la pagina 126 si citesti de acolo din monitorul oficial al Romaniei laughing ti-am dat link cu.ro,asa cum vrei tu

Ca idee nu conteaza cine afiseaza,si tu poti si un chinez poate afisa un monitor,el doara arata,na scris el acolo,este o copie a unui act, despre ce avioane vorbesti omule, esti dus cu capu total.
Am crezut ca se poate discuta cu tine, dar nici o sansa.

Deci asta e ultimul link ce iti mai dau, daca nici sa cauti chestii simple nu esti capabil, asta spune destule despre tine.
Mergi la un control ceva, sigur ceva nu este in ordine cu tine laughing