| Dragosom a întrebat:

Salut
Am o problema electrica.
Întrerupătorul din imaginea din link(1). Doza cu 2 faze și un nul.
Cum se leagă firele astfel încât pe un buton al întrerupătorului sa se aprindă becul într-o cameră(hol) și pe celalt in alta camera(baie).
Traseele firelor sunt funcționale, înainte era tot un întrerupător dublu, model vechi.
In varianta din poza link(2), merg ambele numai că butoanele merg invers. Adică dacă am ambele butoane de la întrerupător în același sens am un bec stins și unul aprins. Trebuie sa am un buton apăsat in sus și unul lăsat jos pentru a fi aprins becurile in ambele camere.
Sper că am fost destul de explicit.

https://ibb.co/JjX00zY (1)
https://ibb.co/7QGCHpS (2)

63 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru Brizbriz):

Https://curentulelectric.ro/wp-content/uploads/2019/01/NORMATIV_I7_2011.pdf

Ba agarici,aia nu au dat ei legi,aia doara au postat legea,au pus-o sa o vada tot omu,sa poata citi,sa se informeze,sa stie omu ce si cum sa faca.
Deci dupa tine,trebuie sa ti se dea ceva ori direct de la guvern laughing dar cine te crezi laughing
La scoala mergi? De ce mergi daca mergi? Ca asa zic unia ca e lege sa mergi la scoala da? Dar au venit aia de la guvern sa iti zica?laughing Pai stai acasa, nu te duci la scoala pana nu vin aia personal la tine sa iti arate legea laughing
Deci eu daca am constitutia RO, brosura, fac o poza si postez, aia inseamna ce? Inseamna ca am scris eu acolo laughing esti praf amice, nu mai fa curent ca te ia pe sus.
Hai ca nu am timp de iondivizi de astia dubiosi ca tine.Nu esti normal, asta e clara laughing Nu te mai chinui sa scrii ceva, du-te cu Dzeu laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru relian):

"acum 3 ore | relian a răspuns (pentru Brizbriz):
Https://curentulelectric.ro/......_2011.pdf"

partea de "uploads" din link-ul ala m-a convins total, E LEGEEEEEEEE

lasa-te de sportul asta, sincer esti departe, departe, DEPARTE de a putea sa convingi un copil mic, ca stii ce spui

| relian a răspuns (pentru Brizbriz):

Https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/132892

Ok agarici, du-te la 5.4.22 si citeste.

Websitele asta a fost dezvoltat si implementat de ministru justitie.

Iti dau un sfat,aici nu e de tine,lasa sa raspunda cei care se pricep.Tu daca esti total pe linga,daca nu pricepi chestii generale,mergi si fa ceva util altundeva,da cu matura,fa curat pe undeva,planteaza un pom ceva,fate util,chestiile de pe aici se pare te depasesc total.

Daca esti copil,asa ai spus in mesajul anterior,ca is departe dea putea sa conving un copil mic laughing trebuie sa spui de la inceput ca esti copil.
Banui ca la scoala o sa sari peste clase,de trecut nu vad cine ar putea sa treaca un exemplar ca tine.

Umreaza sfatul meu,mergi si fa curat prin casa,stiu si eu asta daca te pricepi sa dai si cu matura,banui ca si chestia asta e ceva complicat pentru tine.
Cam asta e tot,nu mai raspunde nimanui pe aici,nu stii absolut nimic, esti copil, cand o sa cresti mare poate o sa mai inveti ceva, atunci sa spui cuiva ceva, daca esti sigur, daca nu ramai tot la matura laughing