| Nebunuldingradina a întrebat:

Salut.
Am o problema...
La sf lunii octombrie as vrea sa plantez niște trandafiri..se pot planta așa de târziu?
Din câte văd pe internet temperatura scade sub 0 grade.
Vreau niste sfaturi din propria experiență dacă puteți..

Răspuns Câştigător
| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Perioada ideala sa plantezi trandafiri este mijlocul lunii octombrie. Uite cateva sfaturi ca sa se prinda:

Primul dintre sfaturi este acela sa nu amani prea mult momentul in care ii pui in pamant, pentru daca plantarea trandafirilor nu prinde perioada umeda, dar inca calda din toamna nu vei avea prea mari satisfactii de pe urma lor, in primavara viitoare
Al doilea din lista cu sfaturi esentiale pentru plantarea tradafirilor este sa faci o gaura cat mai adanca si suficient de mare.
Mocirlirea radacinilor poate insemna diferenta intre flori minunate si esec total. Sfatul meu este sa nu treci peste aceasta etapa, chiar daca pare mai complicata si este mai putin placuta
Amesteca bine pana rezulta o pasta ca o smantana groasa. Radacina plantei se afunda in aceasta mocirla de mai multe ori, incet pentru ca acestea sa fie complet imbracate in noroiul hranitor.

Succes

1 răspuns:
| 7octombrie a răspuns:

Trandafirii poti fi plantati de la mijlocul lunii Octombrie pana la mijlocul lunii Mai, insa lunile Noiembrie si Decembrie reprezinta perioada ideala pentru plantarea trandafirilor. Totusi, pentru plantarile la altitudine este recomandat sa asteptati lunile Februarie-Martie. Este foarte important ca plantarea sa nu fie facuta in pamant inghetat sau foarte ud din cauza ploilor.
Plantarea trandafirilor ar trebui facuta intr-un loc insorit si aerat deoarece soarele la faciliteaza cresterea si inflorirea. Expunerea ideala este Sud-Est sau Sud-Vest, dar minimum o jumatate de zi de soare e suficient.