| fydo a întrebat:

sunt incepator in gradinarit... ce pot planta in acest timp? am plantat acum 2 luni trandafiri. dar vreau sa mai plantez ceva si ce anume pot planta?

3 răspunsuri:
| Locus a răspuns:

Cel mai usor de plantat ingrijit si de cultivat este fasolea stiu din experienta proprie dar daca vrei sa plantezi flori iti recomand panselute sau flori viu colorate dar nu incerca tot felul de plante exotice dar daca vrei sa incerci si categiria asta ar trebui sa incerci orhideea, o poti cumpara de la flararie sau supermarketuri.

| AdelinaIoana14 a răspuns:

Planteaza tot ce-ti place, si eu am o pasiune pentru flori dar si pentru decorarea gradinii.Fa tot felul de forme din diferite specii de flori.Ia cauciucuri de masina uzate si planteaza flori in interiorul lor... apoi da cu var colorat cauciucurile.Lasa-ti imaginatia sa zboare happy

| Grigoras_Alex_1996 a răspuns:

Cei mai multi dintre noi stiu ca primavara este anotimpul perfect pentru insamantarea plantelor, insa semintele cultivate in timpul iernii produc legume, ierburi si flori, atat anuale, cat si perene, rezistente si viguroase. Descopera mai jos care sunt plantele pe care le poti insamanta cu succes in timpul iernii!
Legume si ierburi pe care le poti insamanta in timpul iernii :anghinarea, fasolea, sfecla rosie, varza, broccoli, morcovii, cartofii, mazarea si spanacul.
Plante perene:o serie de specii de cactusi, lavanda, verbena si multe altele.
Plante anuale: plantele anuale sunt cele care nu se regenereaza de la an la an si infloresc doar un singur sezon: crizantemele, lavanda si panselutele