| KiLLr0Y a întrebat:

eu stiu ca ampermetrul se leaga in serie,dar cand leg ampermetrul in serie si mai leg o rezisteta woltfram care este rosie se considera consumator woltframul? Nu stiu ce sa fac, eu vreau sa masor amperajul da nu stiu daca sunt sanse sa se arda Ampermetrul. Daca setez tensiunea la 3v si wolframul nu este rosie, wolframul este ca un conductor? Am voie sa masor amperajul atunci? Nu este legat Ampermetrul in paralel? In concluzie vreau sa stiu ca este wolframul consumator sau conductor.Tin sa mentionez ca amperajul maxim la ampermetru este de 10A.Nu am ampermetru cleste. Ofer Funda!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Ampermetrul are o rezistenta mica, se comporta ca un fir de curent si se monteaza intotdeauna in serie cu un consumator in cazul tau rezistenta de wolfram.
Cand il legi in paralel exista riscul sa-i arzi siguranta de protectie.

2 răspunsuri:
| blAster85 a răspuns:

Ar trebui sa stii surse de tensiune, cati amperi scoate ca sa nu risti sa arzi. Ampermetrul se leaga in serie si incearca alt consumator, un motoras mic. Variaza consumatorii, sigur se va modifica si amperajul.

| KiLLr0Y explică (pentru blAster85):

Sursa de tensiune care am facut-o la scurt scoate teoretic 20A.Eu stiu ca ampermetrul se leaga in serie dar nu stiu ce sa fac in cazul acesta.(Daca vrei raspunde la intrebarea asta daca stii: http://www.tpu.ro/......-de-1-5mm/ Ofer funda)