Întrebare recomandată | Sebastian2014 a întrebat:

As sa stiu ce plante se cumpara vara si toamna pentru ca am doua balcoane disponibile la apartamentul in care locuiesc si as dori sa cresc si sa vand diverse plante. Acum am cateva plante dar vreau sa mai am si sunt dispus sa investesc destul de mult. Multumesc mult si o seara faina va doresc!

5 răspunsuri:
| Mihai_Ionita_1987 a răspuns:

Pai cu profit ar fi capsunele gigantice, rosile cherri si toamna : rosile normale, castraveti si pentru ornament diferite flori cum ar fi petunia etc.

| Respectma a răspuns:

Ar trebui sa cresti numai petunii.

| Sebastian2014 explică (pentru Respectma):

Cred ca asta o sa fac pana la urma. Am cateva, dar o sa mai cumpar

| Kidzeen a răspuns:

Eu iti sugerez sa alegi dintre: ficus, muscata, gardenia, cactus sau dracaena.
Cactusul este una dintre cele mai populare plante de apartament. Este o planta exotica cu un aspect interesant si nu este deloc greu de intretinut.
Dracaena ocupa si ea un loc important in topul celor mai iubite flori de apartament, mai ales datorita faptului ca nu este deloc o planta pretentioasa si are si un aspect foarte interesant.
Gardenia impresioneaza prin frumusetea sa nobila si prin delicatetea caracteristica.
Ficusul, o planta rezistenta, impunatoare prin aspectul sau foarte interesant.
Muscata (Pelargonium) este, fara indoiala, cea mai populara planta de apartament, indragita fiind datorita frumusetii florilor sale, dar si datorita faptului ca este o planta usor de ingrijit.