| avp a întrebat:

Salut.As vrea sa stiu daca este indicat sa pui polistiren prin inauntru camerei daca ai pe afara pus.
Astept raspunsuri urgent!
Multumesc anticipat tuturor celor ce ma pot lamuri.

Răspuns Câştigător
| georgedanielc a răspuns:

Daca totusi doresti sa o antifonezi este indicat pe interior placi suptiri de vata de sticla si rigips, iti va oferi un surplus de caldura

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Indicat este ca izolatia sa se faca pe exterior dar nu strica niciodata sa o suplimentezi, chiar si pe interior.
Despre antifonare nu se pune problema, polistirenul nu prea ajuta in acest sens. Condens si mucegai nu se formeaza pe peretii izolati, ba dimpotriva, termoizolatia este o foarte buna solutie impotriva condensului.
Respiratia peretilor este o legenda urbana, peretele nu este un organism viu prin urmare nu are nevoie sa respire. Daca respiratia peretilor ar fi necesara, casele in sistem AMVIC ar trebui interzise prin lege.

| etudor a răspuns:

Daca vrei sa te complici si n-ai ce face cu timpul tau si banii tai, mai pune si pe interior! Rostul izolatiei este mentinerea caldurii interioare si apararea de intemperiile din atmosfera. Fiind facuta izolatia exterioara, scopul este indeplinit!

| relian a răspuns:

Ce mai raspunsuri dau unia.Ore ei cind vorbesc gindesc? Cum adica sa faci condens daca izolezi ceva pe dinautru? Logic ca nu ai cum sa ai condens niciodata. Odata ce aerul din camera este incalzit si nu are contact cu ceva rece, pentru ca este acest izolator ce pui tu acolo polistiren pai aerul cald cu cine face condens frate cu bunica? Ce idei mai au unia.Cauta pe aici ca am scris cuiva despre chestia asta cu izolatia si acolo citeste cum e bine sa faci.Eu locuiesc intr-o tara unde numai asa ceva se practica. Pina si in Canada unde e frig ce na vazut Romania vreodata la fel se procedeaza.Si vin unia si spu nu fa asa ca se face condens. Uite tu fa asa si te asigur ca n-o sa ai condens si mucegai niciodata.Singura chestie daca chiar vrei sa faci ceva bun Bate pe pereti profile din metal din alea pe care se pune rigips. Dupa lipeste foarte bine pe pereti si tavan poliestiren de cit doresti tu ca grosime.Si profilele daca folosesti profile omega care vin prinse direct pe perete inauntru bagi izolatie la fel.Dar trebuie sa izolezi asa bine peste tot. Dupa ce ai lipit izolatia pui rigips, dai gled si zugravesti.Si o sa ai consum de energie mai mic cu 30-40 % si condens nici no sa stii cei ala.Nu mai vorbesc de mucegai.Eu locuiesc in America unde numai asa ceva se face, indiferent ca e la chicago, NY sau mai stiu eu unde e.Si am prieteni si in Canada si i-am intrebat la ei cum se fac casele si au spus exact ca in state. Poti face o proba. Pune asa o bucata de poliestiren pe perete chiar nelipit undeva si peste o bucata de rigips si lasa acolo citeva ore sau o jumate de zi. Dupa pune mina pe rigips si pune mina si pe peretele neiziolat si o sa afli singur daca e bine sau nu.Eu pentru Romania as recomanda izolatul interior in loc de cel exterior.De ce? Simplu pentru ca romanii nu au sisteme de incalzire la care pot ajusta sau mentine o temperatura conmstata si tot timpul 24 de ore din 24 si in Romania este frig rau si niciodata nu o sa ajungi sa incalzesti zidurile chiar daca ai izolatie pe exterior. Izolatia pe exterior este bune dar nu mai buna ca cea de interior.Peretii tot trag rece din temelie din stilpii de rezistenta si etc si niciodata no sa ajungi sai incalzesti. Izolind la interior toti pereti si tavanul practic este ca si cum ai fi intr-un cooler din ala in care bagi ceva la rece.Aerul incalzit nu se va raci repede pentru ca nu mai are cine sal raceasca.Aerul va fi izolat de poliesterenul cel lipesti care nu-i va da voie sa intre in comtact cu zidul si sa cedeze caldura.Indiferent cita caldura vei face pune mina pe zidul tau si te asigur ca tot rece va fi.Doar stiu si eu sa bagi caldura la greu 24/24 si cel putin 25 de grade non stop.Dar cum asa ceva nu face nimeni peretii tai vor fi reci cu tot cu izolatia ta exterioara.Ai vazut un frigider.Pui mina pe el si cum este? Este la exterior cald.De ce? Pt ca este izolat cu spuma si nu da voia la aerul rece sa ia contact cu exteriorul.Gindeste ca acolo in frigider bagi caldura si tii inchis si sa zic ca poti pune mina pe pereti si vei vedea cit de calzi sint.Cam asa stau lucrurile cu izolarea.Ai vazut prin filme la americani la canadieni au case pe afara se vede caramida.Ei asa fac izoleaza inauntru, peste pun rigips si apoi zugravesc.Si la ei nu este zid din beton sau caramida ei au lemne si tot la interior izoleaza.Fa si tu experiente cum am zis si o sa te lamuresti singur. Iara mucegai si condens de unde? Intreaba pe aia care au zis ca faci condens cum se face condens daca izolezi; la interior, sa iti explice, nu doar sa zica a faci mucegai, a faci condens.Pai cind faci o afirmatie arata ca e cum zici.Citeste la fizica cum are loc schimbul de caldura, cum apare condensatia si etc.Ok scuze ca am scris cam mult.Tu faci cum crezi si antifonmatul nu e tot una cu ce tu cauti.Antifonatul se face pentru zgomot, fonic vine de la zgomot nu de la caldura.Si nu izola cu vata ca e mai bine cu placi de polistiren si peste rigips.

| viotedy a răspuns:

Da,eu am pus toata casa inclusiv plafoane si se cunoaste.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Daca ai izolat deja pe dinafara, nu-si are rostul.
In plus, peretii au si ei nevoie sa respire, ca altfel te trezesti cu belele mai mari.

| Dheutsik a răspuns:

Nu este bine deoarece se va forma condens si mucegai.Nu cred ca ai vrea sa ai asa ceva in casa. Funda?

| MeraO a răspuns:

Daca este facuta deja izolarea exterioara atunci nu mai trebuie facut acelasi lucru si in interior.
Nu este recomandata izolarea dubla, interior si exterior deoarece nu mai permite aerisirea peretelui si exista riscul aparitiei mucegaiului. Sunt foarte importante si materialele cu care se lucreaza si modul in care sunt depozitate. Eu mi-am izolat apartamentul acum cativa ani cu materiale de la Adeplast asa cum mai facusera si alti vecini si sunt foarte multumit. Mi-e teama insa ca acum cu valul asta de reabilitari fortate sa nu-mi dea jos si sa-mi puna alte materiale. Am vazut ca aduc polistirenul vrac, fara niciun fel de ambalaj si nici nu stii de la ce firma e