| AlexG98 a întrebat:

Salutare! Ce fel de perne si lenjerii de pat sunt la hoteluri? Ca sunt foarte fine, moi si ai un somn odihnitor de la ele

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Folosesec lenjerii profesionale, adica de buna calitate.Stiu despre ce vorbesti, si eu am observat la fel.Au pernele alea moi, de diferite marimi, diferite cum le zice, mai moi, mai tari, umplute cu mai mult mai putin material.
Trebuia sa masori pernele ca si dimensiune, apoi cautai asa marimea aia, eventual puteai scoate fata si sa citesti ce scrie pe eticheta, acolo trebuie sa scrie ce brand este.

Eu asa ca perne, am folosit mai multe, cea mai buna ce am folosit si la care am ramas este MyPillow daca ai auzit de brabndu asta.Acu astept sa imi vina alte 2 perne MyPillow 2.0 is ceva perne mai noi de la brabndu asta, si ceva mai mari decat am acum.

Dar asa poti face, cand mai mergi la hotel, motel si te simti bine in acele perne, cauta eticheta vezi ce vrand este, fa o poza cu telefonul, apoi cauti pe net si vezi daca poti si tu sa comanzi la fel.

Llegat de cearsafuri, la fel conteaza bumbcul cel folosesc, sau ce combinatii or mai fi si alea.
Ca idee brandu asta ce zic eu ca astept acu sa vina pernele, au si cearsafuri, ala se lauda ca daca dormi in alea de al el, gata n-o sa mai dormi niciodata in altceva laughing bine e si reclama, dar o fi si ceva adevar, el spune ca foloseste bumbac Giza, egiptean, care ar fi cel mai bun bumbac ca si calitate din lume.

Conteaaza si cit e tesatura de tare, nu stiu cum zic romanii, in engleza daca ai auzit count, 400 count, 800 count etc, asta spune ca ale lui is 400 count.

Count asta este cit de tare este tesatura, cit de strinsa este.Cu cit e mai strinsa cu tit numarul ala este mai mare, cersaful apare mai ca hritia, mai racoros.
Apoi comnteaza si firul cum este facut, este rasucit, nu este rasucit, este rasucit putin sau mai mult etc.

Is multe chestii ce multi oameni nu le stiu, dar pe care lle poti gasi ca informatie si care conteaza.

Unia zic perna, e tot perna, sau cersaf, e tot cearsaf, dar nu-i deloc, asa, ai vazut si cum spui cum dormi pe alea la hotel.

Preturile la fel is diferite tocmai pentru ca is chestii ce nu se vad, dar care costa, ce materiale se folosesc ce tehnologii etc.

Cele mai bune de exemplu fete de perna pentru femei, sau pentru cei care au aprul lung is cele de matase naturala.De asemenea daca femeile nu vor sa se trezeasca dimineata cu fata botita laughing unele mai dorm si cu fata in perna, fetele de perne de matese naturala nu-ti botesc fata, nu-ti smulg parul, is cele mai bune ca si lenjerie de primavara vara, dar costa dew te rupe, matasea naturakla este scumpa.

Nu stiu de te ajuta cu ceva ce am spus, dar macar iti afci o idee despre chestiile astea. Apoi cand mai mergi la hotel faci poza, desfaci fetele de perne pernele aleau au etichete, poate ca si cersafurile au la fel.

Saltele conteaza la fel, din cate am observat si simtit cele mai bune is alea firme sau mediu firm, cu Pillowtop, in alea te simti minunat laughing is bune pentru orice dormit, tras la rame, de toate.

| relian a răspuns (pentru relian):

Am facut o creseala, count insemna de fapt cate fire sunt in firul de bumbac daca intelegi ce zic. Bumbacul este tras in fire, apoi mai multe fire is puse la un loc pentru a forma un alt singur fir, care voi fi folosit la fabricarea acelei tesaturi.
Cu cit mai mare nr de fire (count) cu atit mai bun materialul, mai moale, dar nu totdeauna. Dupa conteaza cit de rasucite sunt acele fire. Daca is foarte rasucite, si tesatura f strinsa, va da un material del simti ca si hirtia, este bun ca tine mult in timp, dar nu este moale.

Trebuie undeva o combinatie ca numar de fire (count) 400, apoi nu mai stiu, am citit l; egat de cit de rasucit sa fie firul, dar nu stiu de gasesti undeva scris asta, apoi cit de strinsa este tesatura lucrata.

Hotelele iau de calitate ca ei au nevoie sa tina f mult, e trafic la ei,. Deci asa gasesti informatii pe net cum is facute din ce is facute, dar sa nu te mai chinui, cea mai buna metoda este cum am spus, desfaci fata de perna, vezi ce perna este, vezi eticheta si la fata de perna si la cearsaf, daca o are acolo si incerci sa gasesti.
Am vazut bumbacu egiptean Giza este cel mai bun, dar ala acolo crescut pe malu Nilului, ala zic ca ar avea fibra f lunga, este de cea mai buna calitate din tot bumbacul care exista.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare hotel se aprovizioneaza din alte parti.
Poti merge la magazine de specialitate si sa-ti alegi/cumperi e doresti.

| darrio2007 a răspuns:

Inseamna ca nu ai fost in prea multe hoteluri.

| AlexG98 explică (pentru darrio2007):

Am fost si toate au avut lenjerii moi, faceau somnul mai placut

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De la dormeo au multi

| AlexG98 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt dintr-un anumit material?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AlexG98):

Nu stiu detalii intra pe siteul lor si citeste

| anonimg a răspuns:

Somnul odihnitor este dat de oboseala călătoriei; și de lipsa stresului de acasă.

| untu a răspuns:

Pentru un somn foarte bun si odihnitor recomand o perna ortopedica si o pilota foarte moale si calduroasa!

| LisaJulie a răspuns:

Sunt speciale de la dormeo sau jysk

| KovacsB a răspuns:

Daca iti plac de la hotel inseamna ca acasa ai rogojina.

| Standt a răspuns:

Stiu despre ce vorbesti.
Unii insa au dormit si pe la pensiuni de mana a 14-a.
Ei se aprovizioneaza cu saltele de la fabrici unde fac comenzi speciale pentru ei. Alea sunt odihnitoare. Lenjeria este "damasc". Sunt mai multe tipuri de tesaturi "damasc". Astea pentru lenjerie sunt din bumbac mercerizat. Seamana cu matasea.
Am citit ca s-ar gasi in comert, dar nu m-a interesat.

| Alexalex1000 a răspuns:

Majoritatea au de la Dormeo, e o firma foarte buna