| Roliii a întrebat:

Am o intrebare. Stau intr-o chirie si platesc lunar, problema este ca e subinchiriata, ma gandesc ca ilegal, dar nu stiu asta, ideea este ca eu am platit deja suma intreaga ieri pe 25 gazdei dar din pacate azi 26 am aflat ca trebuie sa ma mut din motive personale in alta parte pe 4 iunie, asa ca asta ar insemna ca din 4 pana in data scadenta vor ramane 21 de zile, si nu stiu ce as putea sa-i zic ca sa primesc banii sau macar jumatate din chirie plus garantia inapoi de la gazda?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Depinde ce ati vorbit cand ai inchiriat. Daca ai vorbit sa il anunti inainte cu x luni ca pleci, in cazul asta no sa primesti inapoi nimic.Nu conteaza ca nu ai contract, banui ca ati discutat asa amical cum spui si ceva conditii, asa ca e bun sa te tii de cuvint, oricum bani is la el, deci daca esti parolist, nu mai ceri nimic inapoi, ca nu ai ce.
Si contract de aveai, acolo la fel is stipulate ceva conditii, atit pentru tine cit si pentru el.Dar in general cam asa stau lucrurile si contract si fara, trebuie sa anunti cu vreo 2 luni inainte ca vrei sa pleci, incaz contrar pierzi garantia aia ce spui ca ai dat.

| anonimg a răspuns:

Nu te gândi la a amenința proprietarul sau subcontractorul dacă nu îți va restitui banii.
Uite cum aș proceda eu în locul tău. În primul rând nu aș lua decizii așa de capul meu. Aș aduce problema înaintea lui Dumnezeu: dacă Dumnezeu va face ca să primesc banii de proprietar după ce am stat de vorbă cu proprietarul, atunci lucrul acesta este semn de la Dumnezeu că trebuie să mă mut. Dar dacă nu voi primi banii de la proprietar, atunci nu trebuie să mă mut mai înainte de termen.
Dumnezeu are planuri cu fiecare dintre noi. Absolut nimic nu este la întâmplare: nici vrabia care cade la pământ, nici firul ierbii care se pleacă în adierea vântului. Deci să nu încercăm să intervenim noi și să stricăm planurile bune pe care le-a făcut Dumnezeu cu noi.
Concret, se poate întâmpla ca să descoperi poate niște nereguli grave la noua chirie, nereguli care poate că ți-au fost ascunse sau poate că nici proprietarul nu le știe. Sau poate să fie orice dacă există vreo amânare.
Dar gândul de a amenința prezentul proprietar trebuie să dispară din mintea și inima ta. Nu-ți este de folos să-ți strici relația cu oamenii. Învață să te sprijini pe Dumnezeu și vei vedea că El Se va ocupa de toate lucrurile.

| eliancodrut a răspuns:

Ai contract de inchiriere?

| Roliii explică (pentru eliancodrut):

Nu am, e doar amical

| eliancodrut a răspuns (pentru Roliii):

Ii ceri frumos sa-ti restituie banii: garantia si diferenta la chirie. Daca nu ai contract trebuie sa te bazezi pe amabilitatea prprietarului.
Ar mai fi o cale: sa-i spui ca daca nu-ti restituie diferenta ii faci plangere ca inchiriaza nelegal locuinta.
Si poti sa o si faci, dar trebuie sa ai martori, cel putin doi.