| rem1x70 a întrebat:

Salut băieți și fete!
Am o mică problemă:
Ideea este că mi-am cumpărat un aragaz electric de la Electrolux și după cum știți, ele nu vin cu fir din fabrică, astfel că va trebui să sun un electrician, care să vină, să-mi conecteze firul la conectorii aragazului.
M-am tot uitat pe la contorul de electricitate și am căutat o siguranță cu 3 amperi pentru că aparent, cam ăsta este minimul de electricitate ca aragazul să funcționeze în parametrii normali și să nu existe riscuri de a face scurt sau ceva de genu’…
Ideea este că ori nu am văzut eu bine, ori pur și simplu nu mă prind de schemă… am să las aici câteva poze cu siguranțele.
https://ibb.co/dM3jV1N
https://ibb.co/PW8X5Ks
https://ibb.co/TcSpYGK

Și aici este poza cu schema conectorilor de la aragaz:
https://ibb.co/N277V91

By the way, știu că o să existe comentarii de genul "de ce nu suni pur și simplu un electrician și îți va spune el tot ce vrei să știi și va face el toată treaba…?".
Ei bine răspunsul e simplu:
Vreau să economisesc cât mai mult timp, să cumpăr eu tot ce e nevoie, astfel încât, atunci cândva veni electricianul, doar să conecteze firul și atât.

De asemenea, dacă mă puteți ajuta și cu niște sfaturi despre ce fel de fir să cumpăr, ar fi perfect.

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Ideea e simpla. Ai acolo in schema cele sase borne cu patru tipuri de conexiuni. Doua pentru curent monofazat (230 V), doua pentru curent trifazat (400 V). Primii trei borne (de la stinga la dreapta) sunt faza (L1, L2, L3), urmatorii doi sunt nulul (N), iar ultimul e pamintarea. Unde scrie cu L si N, iti arata si cum sa faci legaturile intre borne mai clar, a sasea borna nu apare, caci nu tine de conectarea la curent, e pamintarea, dar e acolo semnul pentru pamintare.
Exista conectori speciali in comert, dar trebuie sa ii cauti, si sa stii de care iti trebuie, sau poti face ca mine, cu mici bucati de conductori dezizolati. In rest, la cablul de curent ce vine in priza, faza trebuie sa fie conectata la o borna cu faza (L), si nulul la o borna cu nul (N), deci la prima conexiune primele trei borne trebuie sa fie conectate pe acelasi fir, pe faza, iar urmatoarele doua pe acelasi fir pe nul.
Eu cred ca daca ai incerca sa intelegi schema, ai reusi sa o conectezi singur. Eu la plita mea pe inductie am reusit, e ceva asemanator, si nu sunt electrician. Dar, e adevarat, cam am cate ceva cunostinte si din acest domeniu. Eu zic ca merita sa incerci singur, un electrician poate sa iti ia si 150 de lei pentru asta.
Cu privire la sigurante, nu iti fa griji, majoritatea sunt de minim trei amperi, doar cele vechi erau mai slabe.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Majoritatea sigurantelor is de 3 amperi? Unde ai vazut tu asa ceva. poti sa arati ceea ce afirmi? Spune la ce pui tu siguranta de 3 amperi? Am vazut la cel care a pus intrebarea de 6 amperi, este pentru prima data cand vad asa ceva, in rest sihurantele is pesye 15 amperi de acolo pleaca, alea dealde 6 habar n-am la ce ar putea fi folosite, poate la sonerie laughing
Vad la el in tablou sigurante de 16 si 20 de amperi, de unde scoateti voi astea de 3 ca toate is de 3 laughing mai spui ca taicatu e electrician,mai bine nu mai zici,daca aude taicatu sigur iti si da una dupa ceafa laughing
iar daca tot avweti net de ce nul folositi,netu asta nu-i doara pentru chat,doara pentru Facebook si TPU, poti sa gasesti chestii cu el, chiar si astea electrice, orice si nu ce spun eu, ce spui tu sau nea dorel, gazesti surse profesionale unde iti spune exact cum sta treaba.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Hei, citeste cu atentie, ca rizi degeaba. Eu am scris clar, "sunt de minim 3 amperi". Ce zici tu, ca pleaca de la 15, nu e valabil in general, poate doar la instalatiile noi, sunt destule case vechi care merg si pe sigurante vechi de 2 amperi. La mine, casa tot veche, am 3 amperi, si nu am nici o problema, cu toate ca am un consum fantastic (multa aparatura electrica, chiar si incalzirea prin panou radiant), de 300-400 de lei pe luna
Oricum, te cam contraziccu enuntul intrebarii. Daca aparatul adus in discutie are nevoie de minim trei amperi, citeste intrebarea cu atentie!, e clar ca nu e cum zici, ca la 6 amperi nici o sonerie nu functioneaza. Hai sa nu aduc in discutie specificatiile unei sonerii, ca sa nu te faci de ris... Plita mea pe inductie, asemanatoare probabil cu aparatul adus in discutie, are nevoie tot asa, de minim trei amperi la sigurante, si am trei la sigurante, si o folosesc de un an de zile fara probleme, asa ca, ce zici tu, nu prea are acoperire.

| rem1x70 explică (pentru relian):

Și cum ai vrea să-ți răspund având în vedere că tu faci caterincă? Mulțumesc pentru sfaturi, dar nu așa se rezolvă o problemă. Eu nu am făcut o școală specială de electricieni, sau cursuri, motiv pentru care nu sunt familiarizat cu domeniul și motiv pentru care am pus o întrebare… nu știam că în Europa se folosește termenul "C" pentru amperi…
Ideea este că pe internet nu găsești informații despre produsul pe care l-am achiziționat. Singurul lucru pe care îl găsești, este manualul de utilizare de pe site-ul Electrolux, în care, după cum am precizat, nu este trecută intensitatea. Dacă aveam mici cunoștințe despre curent, stai liniștit, că nu mai întrebam aici și mă descurcam singur…
Și stai tu liniștit, că aragazul ăsta nu are nevoie de 30 sau 40 de amperi cum ai zis tu… Am rezolvat într-un final, mersi oricum…
By the way, fără supărare, dar dacă tot te lauzi că ești atât de priceput în domeniul curentului electric, să știi că era vorba de 16 amperi… o diferență de la cer la pănânt față de ce ai zis tu…

| relian a răspuns (pentru rem1x70):

Cu ce am facut eu caterinca cum spui? Eu ce am spus era sa te ajut,nu vad unde am spus ceva gresit.
Am spus ca schema prima de sus cum era poza asa trebuie sa faci? Am spus,ti-am zis de acei jumperi? Am spus sa faci o poza la eticheta aia cu informatii sa iti zic mai exact ce siguranta ai nevoie,ce cablurti etc?
Nu stiu de ce cand cineva vine sa va ajute voi deja nu sinteti curiosi,uite si pe asta se da mare destept.
Nu trebuie sa fii electrician sa poti calcula ceva,mai ales ca ai atatea informatii ce le gasesti pe internet,trebuie doara sa stii ce sa cauti.
Referitor la chestia aia cu C ca is amperi eu doara am banuit, nici eu nu stiam, chiar am spus ca e magarie sa notezi amperii cu C cand sistemu international noteza cu A.dar poate ca C ala nu inseamna amperi, inseamna c=capacitate, care tot la amperi se refera.cred,nu stiu sigur.
Apoi eu ti-am zis dealde 30 de amperi asa pe nevazute, si sa stii ca nici electricienii nu stiu pana nu vad aparatu, in cazu tau aragazu, depinde ce elemeti is acolo de ce putere.
Eu unde sunt majoritatea aragazelor is electrice iar sigurantele is dealde 30 de aperi in sus intre 30 si 50 amperi, dar daca tu spui ca al tau are 16 o fi,nu am vazut eu acel label sa iti pot spune.

Pe labelu ala sigur scrie puterea,chiar asa ti-am zis,puterea ce s e noteaza in kw, apoi stiind puterea si voltaju cel folosesti poti afla amperi si asa mai departe.
Trebuie sa ai in minte pentru orice aparat electric eticheta, acolo is toate informatiile de care ai nevoie, nimeni nu poate spune ceva daca nu vede acea eticheta, ma refer sa zica exact.
La 16 amperi se pare ca ai un aragaz cu elementi slabi.
Ca idee sa iti zic cum se alege siguranta,sau cand vezi pe un aragaz X kw aia ce inseamna? Toti elementii pusi gramada aia e puterea acelui aragaz,ca si cum tu ai da drumu la toti elementii sa functioneze in acelasi timp,asa se pune siguranta,de aia zic ca ai elementi slabi.
Pe de alta parte sincer iti zic,nu am incredere in electricianu tau pana nu vad eticheta,cum ai zis si tu fara suparare.
Si uitasem sa iti mai zic inca ceva,si stecheru trebuie sa fie de valoarea sigurantei sau peste,priza la fel, dar de priza am zis.
In sf eu nu cred ca am facut nici o caterinca cum spui, ca am spus cateva chestii in gluma, s-a vazut ca acolo da am glumit.
E bun ca ai rezolvat, sper sa fii ok.eu ti-am dat informatiile si am spus sa faci poza si sa arati aici sa nu mai dai bani la electrician,asa cum ai zis si tu sau cineva pe aici.
Daca ai chemat electrician nu vad la ce ai mai intrebat aici.Tu stii.
Si sa iti mai zic ceva, eu cand spun ceva o spun pe baza a ceva, nu vorbesc niciodata sa ma aflu in treaba, daca nu-s sigur pe ce spun nu ma bag asa aiurea in vorba.
Si cand spun asta pot sa dovedesc, asta daca cel cu care vorbesc chiar vrea asta.
Daca eu am fost departe cum spui de la 30 la 16, cel putin am spus ca trebuie sa vad ce putere are aragazu, dar tu cum ai fost cu aia 3 amperi? 3 amperi folosesti la telefonul mobil nu la un aragaz.Ok e bun ca ai rezolvat, nu trebuie sa ne certam aiurea pe aici, scuze daca ma bagai, mai bine imi vedeam de treaba.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Poate la casele noi is sigurante dealde 15 in sus, ca la casele vechi is de 3, dar nu merge asa.Trebuie sa pui sa schimbi la ce cumperi. Daca tu cumperi un aragaz nou acum si ala este puternic,iar tu nu ai siguranta si cabluri de acea putere,casa fiind veche merge si asa?
La casele vechi ce spui tu erau sigurante slabe pentru ca asa erau facute instalatiile sa mearga doara cu un radio,cu o veioaza si cam asta era tot, oamenii pe atunci nici aspirator nu aveau, deci instalatiile erau calibrate fctie de ce se folosea la momentu ala.
Plita ta si orice electrocasnic are siguranta de puterea ce scrie pe acel aparat, nu ca asa merge la tine si asa trebuie sa fie, nu exista asa ceva.De aia iau faco unia ca merge si asa.
eu nu ma fac de ras nicaeri cu nimic,eu spun la ce trebuie sa te uiti, aia e tot, ca omu sa fie linistit si in siguranta.
Pt orice electrocasnic aia trebuie sa te uiti la ce putere are apoi sa pui siguranta care trebuie.
Bine nu iei foc ca e siguranta mica, acolo daca e prea mica va sari intruna, dar poti lua foc de la cablurile ces in pereti pentru ca daca ai siguranta de 3 si cablurile tot asa is, ceea ce nu-i bine deloc,.

Asa ca nu are rost sa vorbim doara asa fara nici o baza, ce ai tu si ce crezi tu, eu trebuie sa stiu puterea unui aparat sa pot spune sigur ce siguranta trebuie.
Un aragaz are 4 ochiuri, de regula, deci ai acolo 4 elementi, plus inca 2 elementi in cuptor, plus rotisor, desi ala e mai nimic, deci un aragaz cam asa are de regula vreo 6 elementi, adica rezistente cum le zic romanii din alea electice.
Cati kw ar avea? Asa sa ne dam cu presupusu n-are rost, dar te asigur ca fiecare element are cel putin puterea unui fier de calcat, cel putin, inmultit cu 6 e ceva acolo putere nu 3 amperi,
Acu electricianu i-a zis ca trebuie de 16 amperi,daca ala asa i-a zis asa o fi dar eu nu cred pana nu vad eticheta aragazului sa vad puterea,electircienii din Romania is lamurit de ei laughing fara suparare,nu fac apropouri la nimeni,am vazut ce instalatie iau facut la sora mea cei de la renel,deci renelu,te doare mintea,a trebuie sai modific eu,care vorba aia nu-s electrician.
Si nu ma laud cu nimic,informatii gasesti pe net balamuc,doara trebuie sa stii ce sa cauti.
Ca urmare plita ta inductie are pe ea un labem,o eticheta unde garantat este trecuta puterea, iar fctie de putere si voltaj afli si siguranta de cati amperi trebuie.
Ce zic eu n-are acoperire? E ok daca asa spui tu asa o fi, eu nu merg pe ce spune unu altul, ca asa merge la el, ca asa a pus el si merge.Eu merge pe ce spune fabricantu ca trebuie.

22 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tu ai acolo o siguranta de 10A pentru iluminat, una de 16A pe prize si 3 salvavita, una pe fiecare faza, toate pe curba de declansare C (ca sa lamurim si litera asta). Deci vestea buna este ca ai un bransament trifazic, deci pe trifazic ar fi indicat sa legi si plita.
Stiu ca nu asta vrei sa auzi, dar va trebui sa vina un electrician care sa iti traga un circuit din tablou pana la priza, circuit pe care eu unul l-as pune pe o siguranta separata.

| cristi202 a răspuns:

A, am uitat. Neaparat conductori de 2, 5. Liţat. Ca se prinde mult mai bine in borne (asta o stiu de la tatal meu, care e electrician). Consumul e mare, si e nevoie de ceva pe masura.

| mgtow a răspuns:

Mie sa nu te incurci sa cumperi ce nu trebuie, si asa nu e scump electricianul

| darrio2007 a răspuns:

Nu am auzit niciodata de asa ceva. Ca un produs nou sa vina fara cablu de alimentare. In magazin cum i-ai facut probă?

| sierra1 a răspuns:

Pe ce lungime prelugești cablul de alimentare?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai cumva intr-un bloc comunist? Cum e instalatia electrica in bloc/panoul tau de sigurante? Nu de alta, dar foarte multi se ard cu aragaze electrice care efectiv sunt PREA MULT pentru instalatiile vechi de curent. Degeaba pui tu siguranta de 3A daca nu ai instalatia facuta sa suporte cit suge ala din retea. Nu se va arde siguranta, insa se vor praji traseele, posibil chiar sa ia foc. Nu e de gluma cu asta. Eu era sa iau foc de doua ori din cauza instalatiilor astora comuniste si fara aragaz electric - o data din cauza masinii de spalat + AC-ului pornite simultan, o data pur si simplu dadeam cu aspiratorul si s-au prajit firele intr-o duza fiindca erau... vechi. Si ingramadite. Si proaste. Si conexiuni facute acum nspe ani, asa ca au facut masa si efectiv mi-a ars doza in perete.

| rem1x70 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu este un bloc comunist, nu am avut probleme electrice niciodată, mai ales că toată instalația este full electrică. De la calorifer electric, la boiler electric, frigider, masina de spalat… majoritatea stau pornite non-stop, chiar nu am sesizat niciodată că aparatura ar merge neuniform…

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru rem1x70):

Ah, daca ai instalatia cum trebuie, go ahead! Stai in Romania? Sper ca nu, ca la ce ai zis tu, ar trebui sa platesti vreo 500 RON lunar la curent pe putin...

| rem1x70 explică (pentru GabiDumitrescu):

Din păcate sau din fericire stau în România și da, plătesc puțin mai mult la curent, dar e destul de decent. Prefer să am totul electric și modernizat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru rem1x70):

Daca ai tras trifazic si ai negociat un tarif mai uman, da. Altfel, mi se pare risipa pura, dar nah... fiecare cu piticii lui. happy

| relian a răspuns:

3 A, asa crezi tulaughing si prizele din camera is de 15 A iar tu vrei sa pui la un aragaz electric 3 A e bun cum l-ai conectat si arunca siguranta aia afara.
Aragazu ala are o eticheta undeva,unde spune seria, modelu etc, voltaju si de ce putere este, uneori spune si cati amperi trage maxim, depinde ce au trecut aia acolo pe acea eticheta.
Deci tu pui o siguranta de amperii ceruti de aragazi, nu cat crezi tu 3A laughing nu merge asa pe ce crezi tu.
App degeaba pui siguranta de cat trebuie daca nu este si cablu de la siguranta la priza aragazului de cat trebuie.
Cu alte cuvinte trebuie sa pui cablu de la tablou la aragaz de grosimea ceruta.
Dar asta stii de pe eticheta aragazului,ce spune acolo cati amperi trage maxim,apoi stiind cati amperi trage,uneori spune si ce siguranta are nevoie,dar daca nu scrie afli tu,daca nu stii iti arat cum.
Stiind siguranta si materialul din care este cablu cupru sau aluminiu pot sa zic si diametru cablului,ala de la siguranta la aragaz.
laughing gata ca dupa mi ca te sperii, dar nu cumperi asa dupa ureche.Fa o poza la eticheta aragazului, aia unde scrie modelu, seria si ce mai e acolo si arata aici, apoi pot sa zic ce siguranta trebuie si ce cablu de la siguranta la aragaz.
Cei care fabrica aragaze nu pun cablu pentru ca nu stiu ce prize au oamenii acasa, cum este in RO poate ai prize de 380 V sau doara de 220 si atunci nu pun cablu cu stecher.
Dar pana la cablu si stecher tu trebuie sa stii ce cablu ai in perete, ca degeaba pui tu stecher si cordon de care trebuie daca in perete ai cablu vorba ta care rezista doara la 3 amperi laughing aragazu ala sigur are nevoie de 30-40 amperi, daca nu si 50 laughing, dar cum am zis eticheta spune, adica fabricantu pe acea eticheta a trecut acolo tot ce trebuie sa stii.

| rem1x70 explică (pentru relian):

Vezi că tu încurci mAh cu Ah?‍♂️
Iar pe etichetă nu scrie deșteptule, că m-am uitat de prima dată acolo.
Nici pe etichetă și nici în manualul de utilizare nu scrie nimic de intensitate.
Modelul meu este ăsta EKI54970OX
Găsești manualul de utilizare pe site la Electrolux. Citește și convinge-te singur!

| relian a răspuns (pentru rem1x70):

Ma omule, tu in loc sa multumesti ca am stat sa citesc balarile ce le spui, tu ma iei si peste picior vad.
Eu incurc ce anume? Tu te auzi ce spui, eu incurc amperii sau tu? Orice electroncasnic are pe el o eticheta dar nu aia de hartie, una permanenta pe care scrie modelu, scrie destule dar nu stii tu unde sa te uiti.Si frigideru are si orice alt electrocasnic, indiferent de cine este fabricat.
E ok daca nici sa gasesti un label nu poti, atunci cheama electricianu.

Dupa ce vine ala fa bine si intreaba de siguranta spune-i ca tu asa voiai sa pui una de 3 amperi dar nu gaseai nici una prin tablou laughing nici n-ai sa gasesti vreodata asa ceva.Nu exista sa nu scrie cati amperi sau cati kw are acel aragaz, dar in sf fie ca tine, cum spui tu, dar e mai bine sa chemi pe cineva care se pricepe, lasa chestiile astea care te depasesc.
Eu am vrut sa te ajut dar se pare ca nu prea ai pe cine.
Asculta la mine ai nevoie de 30 ampepri cel putin la siguranta,iti garantez, asa ca fa bine dupa ce vine electricianu si te lamureste ala, revino si cereti scuze aici, sa vada si alti cat de "destept"esti tu, ai curaju sa faci asta?
Hai sa vedem, vrei sa punem pariu? Tu pui aragazu ala eu pun 1 mie de dolari, ce spui?
Tu crezi ca elementii electrici la care faci mancare e telefon mobil, sau mai stiu eu ce peste prajit.Pff esti mic de tot omule, nu te mai baga daca esti depasit, apoi apreciaza cand cineva vrea sa te ajute.

Daca nu scrie amperi, scrie cati kw are aragazu, daca nu stiai puterea asa se masoara.
Mai afla ca orice priza are cel putin 15 amperi,deci amperi nu subdiviziuni, oare de ce? Cumva tu la priza conectezi ozn-uri?laughing la priza se conecteaza aspirator, fier de calcat, tv chestii de genu asta, iar daca acele prize is facute de 15, cam ce crrzi despre un ragaz la care ai nu mai stiu 6 sau cati elementi dealde mai stiu eu cati kw 2-4 sau toti la un loc cine mai stie cat fac.
O desteptule ramai acolo cu ideile tale. Vreau sa te vad dupa ce vine electricianu ce mai spui laughing

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Mai, tu vrei sa sperii omul... Ai grija ca afirmatiile tale sa fie adevarate!
30-40 de amperi?!? Dar ce, e racheta?

| cristi202 a răspuns (pentru rem1x70):

Cit se poate de corect! Si nu are cum sa scrie. Motivul e destul de simplu. Intensitatea e in functie de consum. Mai ales cand acesta e in trepte, ca la o plita sau aragaz electric. Mai ales daca e vorba si de mai multe plite. E ca la aparatele de sudura, la electrozi de 2 mm ai un amperaj de 40-50 A, si ajunge pana la 150-160, in cazul celor de patru. Acolo tot de trepte poti vorbi. Fiecare treapta cu amperajul ei.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Serios e racheta? Dar 3 amperi ces aia,ce omu a intrebat de telefoane mobile cat trebuie sa fie incarcatoru,ma lesi.
Afirmatiile mele is adevarate, am si spus ca cel mai bine sa ii pot spune exact de cat trebuie sa fie siguranta, trebuie sa faca o poza cu eticheta sa vad ce putere are aragazu lui.
Pt ca de regula aragazele electrice au ceva putere, dar trebuie vazuta puterea sai pot spune exact, asta i-am zis.
In rest ca am spus ca trebuie sa stie ce cablu are in perete de la tablou la siguranta, asta trebuie sa stii sigur ca de nu te trezesti ca iau foc cablurile in pereti.Priza la fel si stecheru la fel trebuie sa fie de puterea sigurantei sau mai mari nitel.
Ce sperietura vezi tu aici ca eu nu vad.Si ce am zis eu ca de regula asa is aragazele pe unde is eu, de la 30 de amperi in sus, dar uitasem can RO aia fac trotinete, la 16 amperi cat spune ca ar fi este un aragaz slabut, stai si te rogi de el laughing dar asta e, macar e bun ca rezolvat.
Eu nu sperii pe nimeni spun ce stiu, iar ce spti sic altuia daca is sigur pe ce spun.Asta e tot

| relian a răspuns:

Referitor la sigurantele alea, frate ce tampenii au europenii laughing te minunezi, cei ala C este cumva amperii? Nu vad daca au trecut voltaju de ce nu trec si amperi simplu sa scrie pe siguranta de cati amperi este cu semnu ala international A ca asa se noteaza.

Daca C =amperi, atunci dupa cum vezi ai sigurante majoritatea de 16 amperi, ai si de 20 si vad una de 6 amperi,dar unde o folosesti pe aia habar n-am,poate la becuri,tot ce se poate.

Nu stiu daca tu ai curent trifazat, dar daca ai atunci e mai bun sa conectezi aragazu acolo, daca ai doara mono, asta e atunci conectezi la schema prima de sus.
Ma uitai la schema aia ce ai pus tu poza, RO din ce stiam eu are doara curent trifazat si monofazat, trifazat cu 3 cabluri si mono doar cun singur cablu adica o faza, deci 3 faze si respectiv o faza
Daca te uiti pe schema mai exista inca 2 tipuri de legaturi dar nu cred ca exista in ro curent de genul ala, adica 230 volti si 400 v cu 2 faze. Exista asa curent in state, dar nu cred ca au romanii asa ceva.

Ca urmare mai mult ca sigur tu conectezi la prima schema aia 230 V prima de sus.
Spui ca nu te prinzi de schmea, asta sigur nu te-ai prins laughing eventual iti prinzi urechile acolo.
Vezi ca intre chestiile alea rotunde ai 1, 2, 3 si asa mai departe
Acele borne vezi ca au ceva cleme, jumpere sa le zic asa in engleza care conecteaza mai multe borne intre ele.
Tu daca aragazu nu are conectia facuta ca la schema 1 de sus, desfa tu si pune clemele alea asa cum arata in schema, apoi conectezi faza de la cordonu cu stecher la L1, adica la orice surub care leaga cele 3 borne, pentru ca ai jumper intre 1-2-3 si nulu la N, adica la o borna din alea 4-5 care are si ele un jumper.

Aia e tot ai rezolvat problema cu legatu, nu mai trebuie sa vina electricianu.
Ai acolo desen mura in gura laughing trebuie doara sa vezi siguranta si cablu din perete. Dupa ce stii astea, mergi la magazin si cumperi cordon cu stecher, poate gasesti dea gata, de regula ar trebuie sa existe la magazine cordoane cu stecher pentru aragaze, doara trebuie sa le zici la aia cu cate fire cu 3 sau mai multe fctie de ce legi tu acolo, in cazu tau cu 3 fire, adica faza, nul si impamantare.
Daca nu sunt asa, atunci cumperi tu un cordon cu 3 fire litat, de diametru ce urmeaza sal afli dupa ce stii cati amperi max trage aragazu, din acea eticheta ce ti-am zis.
Ca urmare prima data afli aperaju de pe eticheta, cauti si vezi ce fire ai la priza de la aragaz, dar cel mai bun fa o poza si arata aici poza de la eticheta argazului cum am zis si dupa iti zic ce ai nevoie.