| anonim_4396 a întrebat:

Salit,
Este bunã tigaia cu fontă pentru aragazele cu inducție?
Mi-am cumpărat una recent, dar fratele meu are un aragaz pe inducție (cred)
și a strâmbat din nas, însă nu știu motivul pentru care a strâmbat din nas. De aia întreb: se poate întâmpla ceva rău dacă o folosesc?

Poze:
https://ibb.co/4PhSFSN
https://ibb.co/k94JcJN
https://ibb.co/SrHZQ8b
https://ibb.co/F0v9cmW

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E cea mai bună, iar daca nu ar fi, nu se întâmplă nimic rău.
Probabil fratele tau a strambat din nas necunoscand calitatile fontei, ca majoritatea oamenilor, care prefera tigaile scumpe, din materiale inferioare sau chiar toxice: tabla, teflon, aluminiu, cupru netratat, aliaje cu plumb si staniu acoperite cu ceramica samd.

Bula
| Bula a răspuns:

Totul depinde de tehnologia si compozitia folosita la fabricarea fontei.
Doar prin incercare se poate afla, daca este buna la plita cu inductie.

| darrio2007 a răspuns:

Poti incerca, nu are ce sa se intample.
In cel mai rau caz, nu se incalzeste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt unele tigăi din fonta care merge la inductie. Testează. Nu are ce sa se întâmple decât să nu meargă.

| dullcat a răspuns:

Buna.Fratele a strambat din nas deoarece trebuie sa verifici compatibilitatea, de obicei este mentionata de producator.Eu stiam ca e necesar foc normal daca doresti sa o folosesti si sa beneficiezi de ea la maxim, plus ca e mult mai grea decat o tigaie normala, deci e aiurea ca se poate sparge plita pe inductie daca nu se manevreaza cu atentie.

| relian a răspuns:

Este foarte buna. La inductie merge orice metal magnetic.

Orice cratita, tigaie, oala de care se prinde magnetu, se poate folosi f bine la inductie.

Poti folosi si tigai nemagnetice, doar ca trebuie pus intii o tabla si peste tabla tigaia nemagnetica

Fratetu o strimbat din nas ca habar n-are? crede ca cine stie ce racheta de aragaz are si vii tu cu togaile tale ieftine sa folosesti stagazu lui scump?

La inductie daca pui o cratita care nu-i magnetica, nu se intampla absolut nimic nu se incalzeste deloc.
Asa ca poti folosi cu incredere cratita ta de fonta.