| Illuminati2016 a întrebat:

Salut.Care becuri LED Sunt mai bune? Cele cu filament galben sau cele albe mate,si care se incalzesc mai putin, deoarece ale mele sunt mate si se incalzesc tare

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Becurile cu Led nu au filament, ci cristal care scoate lumina (alba, galbuie sau alte culori).
Invelisul becurilor este mat sa disperseze razele de lumina, fiindca vederea directa a cristalului este prea stridenta ochilor.
Orice aparat electric se incalzeste, fiindca curentul are atat efect luminos, cat si termic si magnetic.
Un aparat electric, cu cat are putere mai mare, cu atat se incalzeste si lumineaza mai tare.
Pentru incaperi cu pereti si mobilier inchis se recomanda becurile alb-strident (rece), iar in incaperile cu pereti albi se foloseste bec cu alb-cald.
Becul de 12W cu Led este echivalentul unui bec de 100W cu filament, deci consuma de cca 8 ori mai putin curent pentru acelasi luminozitate.

| darrio2007 a răspuns:

Unele sunt cu lumina calda altele cu lumina rece. Ale tale sunt cu lumina calda.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Vreau si eu LEDuri cu filament; de unde le ai!?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Eu vreau LED cu filament; nu diode electroluminiscante.winking laughing tongue